Politikerne bør gøre livet lettere for små virksomheder

Dansk Byggeri mener, at mikrovirksomhederne bliver overset af politikerne på Christiansborg. Derfor er erhvervsorganisationen klar med 12 konkrete forslag, der vil gavne de små.

Ifølge Dansk Byggeri har blot fire procent af de seneste ti års erhvervs- og vækstpolitiske aftaler på Christiansborg har været rettet direkte mod de små virksomheder. Foto: Thomas Tolstrup. .

Små virksomheder med under ti ansatte dominerer erhvervslivet hertillands. Hele 93 procent af samtlige danske virksomheder udgøres af mikrovirksomheder.

De har derfor stor økonomisk betydning og er med til at holde liv i og udvikle lokalsamfund over hele landet. Men en optælling, erhvervsorganisationen Dansk Byggeri står bag, viser, at kun fire procent af de seneste ti års erhvervs- og vækstpolitiske aftaler på Christiansborg har været rettet direkte mod de etablerede mikrovirksomheder.

Dansk Byggeri melder sig derfor nu på banen med 12 konkrete forslag, der kan lette tilværelsen for de små virksomheder.

”Det kræver ikke meget at gøre livet lettere for de helt små virksomheder, og behovet er stort. Ejeren arbejder tit alene eller på lige fod med medarbejderne og ofte i døgndrift. Det betyder, at overskuddet til at udvikle virksomheden let forsvinder i bunker af praktiske opgaver. Derfor foreslår vi, at det offentlige hjælper med at indberette data som årsrapporter, moms og elev- og lønrefusion”, siger adm. direktør i Dansk Byggeri, Lars Storr-Hansen.

Alene administrationen af de syv mest benyttede registreringer koster mikrovirksomhederne langt over en milliard kroner. Og Dansk Byggeri vurderer, at man kan spare 350 millioner kroner ved at lade det offentlige klare indberetningen af årsrapporter, moms og løntilskud. Det svarer til cirka en tiendedel af de fire milliarder kroner, som regeringen har lovet at lette erhvervslivets byrder med inden 2020.

Erhvervsstøtten hjælper ikke de små
Den milliard kroner, der hvert år bliver brugt på regional erhvervsstøtte, går også langt uden om mange helt små etablerede virksomheder. Men Dansk Byggeri håber, at de nye fælleskommunale erhvervshuse, der har overtaget administrationen af erhvervsstøtten, vil satse mere på mikrovirksomhederne.

”Rigtig mange af dem har brug for hjælp til helt basale it-løsninger, som for eksempel at lære, hvordan man bruger mobiltelefonen eller en tablet til at registrere timer og foretage kvalitetssikring”, siger Lars Storr-Hansen.

Klar med stribe af forslag
Blandt forslagene fra Dansk Byggeri er også hjælp til at ansætte de rigtige medarbejdere og lærlinge. Bedre muligheder for at tegne ulykkesforsikringer og byde på mindre opgaver i kommunerne. Billigere sygedagpengeforsikringer. Og mulighed for at aflønne en medarbejdende ægtefælle bedre og skyde beskatningen over på køber ved salg af virksomheden.

”Langt de fleste forslag koster overraskende lidt og er forholdsvis nemme at indføre. Det kræver først og fremmest velvilje hos politikerne på Christiansborg. Og vi er klar med både inspiration og dialog”, siger Lars Storr-Hansen.

- JKK

Unidrain A/S

Sponseret

Unidrain udgiver første ESG-rapport: Data bekræfter, at vejen frem går gennem værdikæden

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Installator.dk

Solceller satte sommerrekord

Installator.dk

August gav højeste elpriser siden energikrisen

Installator.dk

Elbiler kan tredoble spidsbelastningen på elnettet

Installator.dk

TEKNIQ: Stærk økonomi skal omsættes til bedre vilkår for virksomhederne

Installator.dk

Forsyningssektoren går sammen i kampen om arbejdskraft

Installator.dk

Øget beskæftigelse i energisektoren

Installator.dk

Energinet fyrer sin administrerende direktør

Installator.dk

Markant kursfald rammer ny aktie efter halvårsregnskab

Installator.dk

Eltel styrker gadebelysningen i Jylland med EWII-opkøb

Installator.dk

Børsnotering tynger InstallatørGruppens første halvårsregnskab

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
EET Danmark A/S
Uddannelse
Ubiquiti Certificeringer

Tilmeld dig EET’s Ubiquiti-certificeringskurser

Dato

01.09.2026

Sted

EET, Ventrupvej 27, 2670 Greve + DBU Hotel & Kursuscenter, Kileparken 27, 8381 Tilst

Dansk Standard
Kursus
Grundlæggende maskinsikkerhed

Du bliver introduceret til de væsentligste grundelementer i maskinsikkerhed og får indblik i sammenhængen mellem lovgivning og standarder. De vigtigste elementer og anvendelsesområder i de mest anvendte direktiver bliver ligeledes præsenteret.

Dato

01.09.2026

Tid

09:00

Sted

3S, Fredericia

Danvak
Kursus
DS 447:2021 Ventilation i bygninger

Er du opdateret på de nyeste krav til ventilation?

Dato

02.09.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus

Dansk Standard
Kursus
Elektrisk sikkerhed på maskiner og anlæg

Kurset introducerer dig for de grundlæggende principper for elektrisk sikkerhed på maskiner og maskinanlæg. Vi gennemgår kravene i standarden EN 60204-1, der vedrører elektrisk sikkerhed på maskiner.

Dato

02.09.2026

Tid

09:00

Sted

3S, Fredericia

DTU
Efteruddannelse
Webteknologier

Vil du have kendskab til de mest aktuelle tilgange til udvikling af webbaserede systemer? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få kompetencer til at udvikle systemløsninger for din virksomhed.

Dato

02.09.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Danvak
Kursus
BR18 og brandsikre gennemføringer

Styrk din viden om projektering og udførsel af brandsikre gennemføringer – få indsigt i BR18, testmetoder og produktvalg

Dato

03.09.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus