Projekt skal motivere skoleelever til erhvervsuddannelser

22 sjetteklasser i Sønderborg Kommune har i løbet af skoleåret fået lov til at prøve kræfter med jobbet som blandt andet VVS’er og elektriker. Projektet ’Passage til virkeligheden’ skal få eleverne til at vælge en erhvervsuddannelse efter folkeskolen.

Projektet 'Passage til virkeligheden' skal give børnene en forståelse af, hvad man arbejder med som faglært. Arkivfoto..

På Ahlmann-Skolen i Sønderborg har eleverne fra 6.A travlt med at samarbejde om at bygge et modelhus midt i byen, skriver dr.dk.

I løbet af skoleåret 17/18 har 22 sjetteklasser i Sønderborg Kommune skiftevist deltaget i projektet ’Passage til virkeligheden’, som skal få skoleeleverne til at vælge en erhvervsuddannelse.

Læs også: 50.000 kroner skal lokke flere elever til erhvervsuddannelserne

Projektet bliver udført i samarbejde med det lokale erhvervsliv, hvor eleverne får lov til at prøve kræfter med jobbet som VVS’er, elektriker, murer og tømrer, når de sammen skal bygge et hus fra bunden.

”Det skal give børnene en forståelse af og motivation for, hvad man laver som faglært. Det gælder ikke kun de elever, der overvejer at tage en erhvervsuddannelse, men også hele klassen. Så kan vi højne respekten for det arbejde, vores faglærte udfører", siger Julie Andersen, der er leder af virksomhedsenheden i Sønderborg Kommune og projektleder for ’Passage til virkeligheden’, til dr.dk. 

En af de elever, der får lov at prøve håndværkerfaget af, er Jakob Shaaban Ussing. Sammen med to andre klassekammerater skal han stå for VVS-arbejdet til huset.

”Det er meget federe, at man kan lave noget med hænderne i stedet for at skrive i en bog”, siger han til dr.dk.

Flere kommuner vil med på vognen
Efter projektets start vil flere andre kommuner kopiere samme idé. Både Fredericia og Københavns Kommune er interesserede.  

Sønderborg Kommune vil give endnu flere elever muligheden for at afprøve arbejdet som håndværker. Derfor har man søgt midler til at udvide projektet efter sommerferien. De skal ikke kun bruges til at bygge et hus – men til en lille arbejdende by, hvor endnu flere håndværk er repræsenteret, forklarer projektlederen.

Læs også: Flere unge vælger erhvervsuddannelser

”Det er både en reklame for de job, vi har i området, men også et alternativt læringsrum for eleverne, hvor de kommer væk fra skolebænken og ind på en platform, der afspejler virkeligheden”, siger Julie Andersen til dr.dk.

- JJK

Unidrain A/S

Sponseret

Unidrain udgiver første ESG-rapport: Data bekræfter, at vejen frem går gennem værdikæden

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

BLICHFELD POWER & MEASUREMENTS A/S

Sponseret

Fremtidens intelligente nødstrøm: Hjemmebatteriet indtager Danmark – men installationskvaliteten kræver det rette måleudstyr

Installator.dk

Nye regler åbner offentlige tage for solceller

Installator.dk

Elbilmesse udvider med varebiler

Installator.dk

Tommy Ahlers: Batterier skal spille en større rolle

Installator.dk

Energinet sænker eltariffen igen i 2027

Installator.dk

TEKNIQ-ønske til BR-revision: Skru ned for dokumentationskrav til simpelt byggeri

Installator.dk

Energinet: Flere transmissionsprojekter holder tid og budget

Installator.dk

Interessen for varmepumper stiger markant: Ansøgninger om tilskud næsten fordoblet

Installator.dk

Telesikring køber Securitec og overtager 350 kunder

Installator.dk

Kemp & Lauritzen overtager elinstallatør i Sønderjylland

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
EET Danmark A/S
Uddannelse
Ubiquiti Certificeringer

Tilmeld dig EET’s Ubiquiti-certificeringskurser

Dato

01.09.2026

Sted

EET, Ventrupvej 27, 2670 Greve + DBU Hotel & Kursuscenter, Kileparken 27, 8381 Tilst

Danvak
Kursus
Varmeanlæg fra A til Z

Fokus på projektering, dimensionering og korrekte varmeinstallationer

Dato

09.09.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej, 2630 Taastrup

EET Danmark A/S
Workshop
EET & Hikvision inviterer dig til gratis workshop i Greve eller Tilst

Hands-on workshop med fokus på Hikvision løsninger. Vi inviterer dig til en praktisk workshop med fokus på Hikvision løsninger, hvor du får mulighed for selv at arbejde med udstyret og få konkret erfaring med opsætning, konfiguration og fejlsøgning. Uanset om du ønsker at styrke din tekniske viden om NVR og kameraopsætning eller få indsigt i software og licensstruktur, får du masser af brugbar viden med hjem.

Dato

09.09.2026

Tid

08:30

Sted

Greve & Tilst

Danvak
Kursus
Varmeanlæg fra A til Z

Kurset afholdes over 2 x 2 hele kursusdage – du finder de konkrete datoer i kursusbeskrivelsen, ved at trykke på tilmeldingslinket.

Dato

09.09.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej, 2630 Taastrup

DTU
Efteruddannelse
Kvalitetsstyring

En god og ensartet kvalitet er grundlaget for en omkostningseffektiv produktion, tilfredse kunder, og evt. myndighedsgodkendelse. Derfor er kvalitetsstyring en essentiel del af virksomheden.

Dato

10.09.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

KUDSK Service
Webinar
Aktuatorer

Vi ser nærmere på motorisering af eksisterende ventiler og på, hvordan aktuatorer kan gøre ventilbetjeningen lettere og give mulighed for hurtigere sektionering.

Dato

11.09.2026

Tid

09:30

Sted

Online