Projekt skal motivere skoleelever til erhvervsuddannelser

22 sjetteklasser i Sønderborg Kommune har i løbet af skoleåret fået lov til at prøve kræfter med jobbet som blandt andet VVS’er og elektriker. Projektet ’Passage til virkeligheden’ skal få eleverne til at vælge en erhvervsuddannelse efter folkeskolen.

Projektet 'Passage til virkeligheden' skal give børnene en forståelse af, hvad man arbejder med som faglært. Arkivfoto..

På Ahlmann-Skolen i Sønderborg har eleverne fra 6.A travlt med at samarbejde om at bygge et modelhus midt i byen, skriver dr.dk.

I løbet af skoleåret 17/18 har 22 sjetteklasser i Sønderborg Kommune skiftevist deltaget i projektet ’Passage til virkeligheden’, som skal få skoleeleverne til at vælge en erhvervsuddannelse.

Læs også: 50.000 kroner skal lokke flere elever til erhvervsuddannelserne

Projektet bliver udført i samarbejde med det lokale erhvervsliv, hvor eleverne får lov til at prøve kræfter med jobbet som VVS’er, elektriker, murer og tømrer, når de sammen skal bygge et hus fra bunden.

”Det skal give børnene en forståelse af og motivation for, hvad man laver som faglært. Det gælder ikke kun de elever, der overvejer at tage en erhvervsuddannelse, men også hele klassen. Så kan vi højne respekten for det arbejde, vores faglærte udfører", siger Julie Andersen, der er leder af virksomhedsenheden i Sønderborg Kommune og projektleder for ’Passage til virkeligheden’, til dr.dk. 

En af de elever, der får lov at prøve håndværkerfaget af, er Jakob Shaaban Ussing. Sammen med to andre klassekammerater skal han stå for VVS-arbejdet til huset.

”Det er meget federe, at man kan lave noget med hænderne i stedet for at skrive i en bog”, siger han til dr.dk.

Flere kommuner vil med på vognen
Efter projektets start vil flere andre kommuner kopiere samme idé. Både Fredericia og Københavns Kommune er interesserede.  

Sønderborg Kommune vil give endnu flere elever muligheden for at afprøve arbejdet som håndværker. Derfor har man søgt midler til at udvide projektet efter sommerferien. De skal ikke kun bruges til at bygge et hus – men til en lille arbejdende by, hvor endnu flere håndværk er repræsenteret, forklarer projektlederen.

Læs også: Flere unge vælger erhvervsuddannelser

”Det er både en reklame for de job, vi har i området, men også et alternativt læringsrum for eleverne, hvor de kommer væk fra skolebænken og ind på en platform, der afspejler virkeligheden”, siger Julie Andersen til dr.dk.

- JJK

KlarPris

Sponseret

Danfoss bruger KlarPris til at omsætte data til skarpere beslutninger

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Schneider Electric A/S

Sponseret

Software overtager rollen i industriel automation

Installator.dk

Elbiler tager større bid af EU-markedet – Danmark topper igen

Installator.dk

Bravida vinder mio-entreprise på Novo-byggeri

Installator.dk

TEKNIQ: Energipriser og mangel på arbejdskraft truer væksten

Installator.dk

Ewii-bud kan blive vendepunkt for kriseramt Odsherred Forsyning

Installator.dk

El-installatør etablerer nyt energiselskab med batteri-fokus

Installator.dk

Direktør advarer: Millionprojekter kan gå tabt ved længere elnet-pause

Installator.dk

EWII har afgivet bud på kriseramt forsyningsselskab

Installator.dk

InstallatørGruppen: Børsintroduktion skal styrke international vækst og opkøb

Installator.dk

Bedre Bad ruster installatører til AI og mersalg

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
PETTINAROLI A/S
Åbent hus
50 års jubilæum

Pettinaroli har været på det danske VVS-marked i 50 år og det fejres med en reception - fredag den 29. maj 2026 kl. 13-16, Mandal Allé 21 i Middelfart. Det vil være en fornøjelse for os, at byde kunder, samarbejdspartnere og venner af huset velkommen denne dag. Kom forbi og vær med til at gøre denne dag festlig Læs om hele Pettinarolis 50 årige rejse her: https://shorturl.at/pqtvX

Dato

29.05.2026

Tid

13:00

Sted

Mandal Allé 21, 5500 Middelfart

Avidenz A/S
Kursus
Sagkyndig - lovpligtigt eftersyn af tekniske hjælpemidler (Esbjerg)

Tag dette kursus i lovpligtigt eftersyn af tekniske hjælpemidler. Spar penge, og foretag de lovpligtige eftersyn, når det passer ind i jeres planlægning.

Dato

02.06.2026

Tid

09:00

Sted

Scandic Olympic, Strandbygade 6, 6700 Esbjerg

Solar Danmark
Workshop
Invitation til Solar Padel Cup 2026

Danmarks bedste elektriker i padel skal findes

Dato

02.06.2026

Tid

15:00

Sted

Vejle

METRO THERM A/S
Konference
Inspirationsdag: Sådan skaber vi fremtidens energisystem i HVAC-branchen

I en tid med massive omstillinger stilles der nye krav til både teknologi, digitalisering og forretningsmodeller i varmesektoren. Den 3. juni samler METRO THERM førende stemmer og branchefolk på Hotel Nyborg Strand til en dag, der både udfordrer og inspirerer. Du får perspektiver, konkrete værktøjer og idéer, som du kan bruge i din hverdag – uanset om du arbejder med drift, projektering eller strategi i HVAC-markedet.

Dato

03.06.2026

Sted

Hotel Nyborg Strand

EET Danmark A/S
Kursus
Eksklusivt 2-dages Advanced XProtect Engineering Camp

Bliv skarpere på avanceret Milestone XProtect engineering Er du klar til at tage dine Milestone-kompetencer til næste niveau? Vi inviterer til et eksklusivt 2-dages MEC-kursus (Milestone Engineering Camp) – et avanceret teknisk kursus for dig, der allerede arbejder med Milestone og ønsker dybere indsigt i installation, optimering, fejlfinding og best practice i komplekse XProtect-miljøer. Kurset giver dig hands-on viden og teknisk forståelse inden for de mest centrale og avancerede områder i Milestone XProtect.

Dato

03.06.2026

Tid

09:00

Sted

EET Danmark - Birkerød

Dansk Standard
Kursus
CE-mærkning af maskiner og anlæg - diplomkursus

Sådan udfører du CE-mærkning af maskiner, maskinlinjer og ombyggede maskiner – Diplomkursus – 2 dage

Dato

09.06.2026

Sted

3S, Fredericia