Rørløs ventilation vinder for iværksætteri

Den midtjyske virksomhed InVentilate, som blev grundlagt i 2009, vandt i går Ingeniørens Produktpris i kategorien Iværksætter for produktet MicroVent.

InVentilate vandt i går Ingeniørens Produktpris i kategorien Iværksætter for det plads- og energibesparende ventilationssystem MicroVent. Foto: InVentilate.

MicroVent kan defineres som mikroventilation. Produktet er rørløst og et decentralt ventilationssystem, der ved hjælp af små mikroventilationsenheder udskifter luften gennem bygningens klimaskærme samtidig med, at varmen i den udskiftede luft genanvendes med en varmegenvindingsgrad på 85 %.

MicroVent er en energi- og pladsbesparende ventilationsløsning, der er rentabel at implementere og anvende til renovering af ældre bygninger. Således koster MicroVent cirka 55 procent af, hvad det koster at etablere central ventilation.

MicroVent

InVentilate står bag MicroVent. Produktet er udviklet i samarbejde med blandt andre Teknologisk Institut, Aalborg Universitet og Ekolab med økonomisk støtte fra blandt andre EUDP, Fornyelsesfonden, Væksthus Midtjylland og ELFORSK. MicroVent blev lanceret på det danske marked i foråret 2012, og de første 250 MicroVent-enheder er afsat.

Systemets lave energiforbrug og høje varmegenvindingsgrad kommer både bygherren såvel som miljøet til gode. MicroVent bruger under en femtedel i el sammenlignet med traditionelle systemer.

For alle fortræffelighederne har MicroVent for nyligt fået Ingeniørens Produktpris 2012 i kategorien Iværksætter blandt otte produkter.

Én løsning på flere problemer gjorde udslaget
Når InVentilate vandt med produktet MicroVent, var det ifølge formand for dommerkomiteen, Hanne Christensen, fordi MicroVent slår flere fluer med ét smæk modsat de øvrige kandidater:

”Valget faldt på MicroVent, fordi produktet løser flere problemer på én gang i den ældre bygningsmasse. Med MicroVent får vi en kombineret løsning, hvor brugerne ikke alene får store energibesparelser, de får også et bedre indeklima i dagligdagen”.

Hos Morten Lundehøj, der er administrerende direktør og partner i InVentilate, var glæden over prisen stor: ”Produkt-prisen i kategorien Iværksætter betyder noget helt særligt for os, fordi prisen repræsenterer en anerkendelse fra den etablerede ingeniørbranche i Danmark. Det har stor værdi for vores produktudvikling, at netop ingeniørerne påskønner nye veje til energioptimering i byggeriet - som for eksempel vores mikroventilationsprodukt”.

-KH

KlarPris

Sponseret

KlarPris opgraderer søgningen: Endnu nemmere at finde det rigtige produkt

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Genvex

Sponseret

Sådan servicerer du ECO 360 R

Installator.dk

Dansk virksomhed lancerer ny serie af intelligente energisystemer

Installator.dk

Caverion køber BS Sikring og Elteknik

Installator.dk

Brugte elbilbatterier skal styrke butikkers forsyningssikkerhed

Installator.dk

Ingen udfasning af gas i private boliger efter 2035

Installator.dk

Aftale sikrer fortsat jernbanefærgedrift mellem Sverige og Tyskland

Installator.dk

Kesko køber Brødrene Dahl i milliardhandel

Installator.dk

Brunata leverer solidt regnskab og fortsætter væksten

Installator.dk

Ny afgørelse presser Odsherred Varme yderligere

Installator.dk

Hastelov på vej om elnettet

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle