Regeringens erhvervs- og iværksætterudspil: Virksomheder skal have lettere ved at vokse sig store

Flere af de 22 initiativer i regeringens erhvervs- og iværksætterudspil kommer også installationsbranchen til gode.

"Med udspillet giver vi de små og mellemstore virksomheder bedre mulighed for at rejse kapital til at vokse sig store, og vi investerer i digitaliseringen, så danske virksomheder bliver digitale frontløbere”, siger erhvervsminister Brian Mikkelsen (K). .

Regeringen vil gøre det lettere for flere danske virksomheder at vokse sig store. Med erhvervs- og iværksætterudspillet "Sammen om fremtidens virksomheder", der indeholder 22 initiativer, afsætter regeringen 800 millioner kroner i 2018 stigende til to milliarder kroner frem mod 2025 til at styrke dansk erhvervsliv og skabe en bedre iværksætter- og aktiekultur.

”Regeringen ønsker at styrke de mange nye og mindre virksomheder, som skal være med til at skabe fremtidens vækst og arbejdspladser. Med udspillet giver vi de små og mellemstore virksomheder bedre mulighed for at rejse kapital til at vokse sig store, og vi investerer i digitaliseringen, så danske virksomheder bliver digitale frontløbere”, siger erhvervsminister Brian Mikkelsen (K).

Regeringen ønsker også, at langt flere danskere tager del i de virksomheder, som vil tegne dansk erhvervsliv i fremtiden. Derfor vil regeringen gøre det nemt og attraktivt at investere i aktier – blandt andet gennem en aktiesparekonto med en attraktiv beskatning.

”Det er godt for den enkelte, og det er med til at rejse kapital til de små og nye virksomheder”, siger Brian Mikkelsen.  

Tekniq efterlyser flere konkrete initiativer
Fra brancheorganisationen Tekniq lyder meldingen, at man er glad for, at regeringen har ambitioner om at gøre det nemmere at drive i virksomhed i Danmark og nedsætte afgifterne.

”Men vi så gerne flere konkrete initiativer til at reducere byrderne”, siger adm. direktør i Tekniq, Niels Jørgen Hansen. Han mener, at virksomhederne skal koncentrere sig om at drive og udvikle deres virksomheder – og ikke på unødvendigt papirarbejde og indberetninger.

Niels Jørgen Hansen roser dog samtidig forslaget om at gøre det mere attraktivt at investere i nye og mindre virksomheder.

”For de små og mellemstore virksomheder har det altid været en udfordring at samle kapital til nødvendige investeringer for at sikre deres videre udvikling. Det ser med regeringens nye udspil ud til at blive lettere”.

Som eksempel nævner Niels Jørgen Hansen investorfradraget, som han håber kan give endnu flere lyst til at skyde penge ind i spirende installationsvirksomheder.

”Der er ikke tale om nogen paladsrevolution, men det er et godt og vigtigt signal, som regeringen hermed sender til erhvervslivet”, siger han.

Installatører som digitale frontløbere
Regeringens vision om, at Danmark også i fremtiden skal være en digital frontløber falder også i god jord hos Tekniq.

”Rigtige mange installationsvirksomheder er allerede i dag i gang med en stor digital omstilling. Det er derfor glædeligt, at regeringen vil afsætte 125 millioner kroner årligt de næste syv år til at fyre endnu mere op for den digitale udvikling i Danmark”, siger Niels Jørgen Hansen.

Hos Tekniq fremlagde man i foråret 2017 en ny overordnet strategi for installationsbranchens fremtid, der netop har fokus på fremtidens digitale udfordringer og muligheder.

”Men den slags er ikke gratis. Selvom de danske virksomheder er godt på vej ind i den digitale fremtid, så er der brug for konkrete initiativer, der kan skaffe de nødvendige midler. Vi ser derfor frem til det udspil, som regeringen har lovet til efteråret”, siger Tekniq-direktøren.

KlarPris

Sponseret

Danfoss bruger KlarPris til at omsætte data til skarpere beslutninger

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Schneider Electric A/S

Sponseret

Software overtager rollen i industriel automation

Installator.dk

Elbiler tager større bid af EU-markedet – Danmark topper igen

Installator.dk

Bravida vinder mio-entreprise på Novo-byggeri

Installator.dk

TEKNIQ: Energipriser og mangel på arbejdskraft truer væksten

Installator.dk

Ewii-bud kan blive vendepunkt for kriseramt Odsherred Forsyning

Installator.dk

El-installatør etablerer nyt energiselskab med batteri-fokus

Installator.dk

Direktør advarer: Millionprojekter kan gå tabt ved længere elnet-pause

Installator.dk

EWII har afgivet bud på kriseramt forsyningsselskab

Installator.dk

InstallatørGruppen: Børsintroduktion skal styrke international vækst og opkøb

Installator.dk

Bedre Bad ruster installatører til AI og mersalg

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
PETTINAROLI A/S
Åbent hus
50 års jubilæum

Pettinaroli har været på det danske VVS-marked i 50 år og det fejres med en reception - fredag den 29. maj 2026 kl. 13-16, Mandal Allé 21 i Middelfart. Det vil være en fornøjelse for os, at byde kunder, samarbejdspartnere og venner af huset velkommen denne dag. Kom forbi og vær med til at gøre denne dag festlig Læs om hele Pettinarolis 50 årige rejse her: https://shorturl.at/pqtvX

Dato

29.05.2026

Tid

13:00

Sted

Mandal Allé 21, 5500 Middelfart

Avidenz A/S
Kursus
Sagkyndig - lovpligtigt eftersyn af tekniske hjælpemidler (Esbjerg)

Tag dette kursus i lovpligtigt eftersyn af tekniske hjælpemidler. Spar penge, og foretag de lovpligtige eftersyn, når det passer ind i jeres planlægning.

Dato

02.06.2026

Tid

09:00

Sted

Scandic Olympic, Strandbygade 6, 6700 Esbjerg

Solar Danmark
Workshop
Invitation til Solar Padel Cup 2026

Danmarks bedste elektriker i padel skal findes

Dato

02.06.2026

Tid

15:00

Sted

Vejle

METRO THERM A/S
Konference
Inspirationsdag: Sådan skaber vi fremtidens energisystem i HVAC-branchen

I en tid med massive omstillinger stilles der nye krav til både teknologi, digitalisering og forretningsmodeller i varmesektoren. Den 3. juni samler METRO THERM førende stemmer og branchefolk på Hotel Nyborg Strand til en dag, der både udfordrer og inspirerer. Du får perspektiver, konkrete værktøjer og idéer, som du kan bruge i din hverdag – uanset om du arbejder med drift, projektering eller strategi i HVAC-markedet.

Dato

03.06.2026

Sted

Hotel Nyborg Strand

EET Danmark A/S
Kursus
Eksklusivt 2-dages Advanced XProtect Engineering Camp

Bliv skarpere på avanceret Milestone XProtect engineering Er du klar til at tage dine Milestone-kompetencer til næste niveau? Vi inviterer til et eksklusivt 2-dages MEC-kursus (Milestone Engineering Camp) – et avanceret teknisk kursus for dig, der allerede arbejder med Milestone og ønsker dybere indsigt i installation, optimering, fejlfinding og best practice i komplekse XProtect-miljøer. Kurset giver dig hands-on viden og teknisk forståelse inden for de mest centrale og avancerede områder i Milestone XProtect.

Dato

03.06.2026

Tid

09:00

Sted

EET Danmark - Birkerød

Dansk Standard
Kursus
CE-mærkning af maskiner og anlæg - diplomkursus

Sådan udfører du CE-mærkning af maskiner, maskinlinjer og ombyggede maskiner – Diplomkursus – 2 dage

Dato

09.06.2026

Sted

3S, Fredericia