Rekordmange beskæftigede i installationsbranchen

Beskæftigelsen i installationsbranchen nåede nye højder i 2019. Hos Tekniq Arbejdsgiverne glæder man sig over, at der både er fremgang i branchen og beskæftigelsen.

Der var især fremgang i elbranchen i 2019, med en stigning på 3,4 procent sammenlignet med 2018..

Nye tal viser, at det gennemsnitlige antal beskæftigede landede på lige over 48.000, hvilket er en stigning på lidt over to procent i forhold til 2018. Det er sjette år i træk, at beskæftigelsen i installationsbranchen vokser.

”Det er positivt, at virksomhederne har kunnet fortsætte udviklingen i omsætningen og dermed også har kunnet øge den samlede beskæftigelse mere end de 1,5 procent, vi skønnede i vores seneste markedsanalyse,” siger Tina Voldby, underdirektør i brancheorganisationen Tekniq Arbejdsgiverne.

Læs også: Væksten er stabil i installationsbranchen

Det er særligt elbranchen, der trækker gennemsnittet op. Her er beskæftigelsen steget med 3,4 procent i forhold til forrige år.

VVS-branchen har oplevet et meget beskedent fald i beskæftigelsen.

”Udviklingen viser, at virksomhederne har formået at håndtere de tiltagende udfordringer med at skaffe kvalificeret arbejdskraft. Det har man blandt andet gjort ved i stigende grad at ansætte eksempelvis flere ufaglærte, lærlinge, udenlandsk arbejdskraft og flere medarbejdere med højere faglige, tekniske kompetenceprofiler”, siger Tina Voldby og fortsætter:

”2019 ser altså ud til at have været et godt år for installationsbranchen. Men vi forventer, at 2020 vil byde på en mere afdæmpet vækst og lidt tyndere ordrebøger”.

- HCL

Solar Danmark

Sponseret

Solar Blue Install Network - Et Brancherelevant forum

Ecofoss/Green:ID

Sponseret

Thoravej 29 – prisbelønnet kontorbyggeri med bæredygtig specialbelysning

Relateret indhold

23.10.2025Koble ApS

Sponseret

Strategisk employer branding skaber overflod af ansøgninger

23.10.2025Installator.dk

Andel opfordrer til omlægning af støtte til gavn for landdistrikterne

22.10.2025Installator.dk

Hver femte dansker arbejder sort – staten går glip af 14 mia.

22.10.2025Koble ApS

Sponseret

Fælles rekrutteringsindsats skal tiltrække flere kvalificerede medarbejdere

21.10.2025Geovent

Sponseret

En dag med dialog, refleksion og fælles retning hos Geovent

21.10.2025Lan-com A/S

Sponseret

Bogholder / kontorassistent (ca. 25 timer om ugen)

21.10.2025KlarPris

Sponseret

Installatørens hemmelige våben: Bestil smartere og arbejd hurtigere

21.10.2025Installator.dk

Ny aftale skal accelerere udbygningen af sol og vind på land

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle