Risikovurdering kan reducere antallet af arbejdsulykker

I 2017 blev der anmeldt godt 40.000 arbejdsulykker til Arbejdstilsynet. Bravida, der er en del af statistikken, har som mål at reducere antallet af arbejdsulykker kraftigt, blandt andet ved hjælp af bedre risikovurdering.

Bravidas vision er, at ingen medarbejdere skal komme til skade på arbejdet, og teknikentreprenøren melder, at man arbejder kontinuerligt for at forbedre sikkerhed og arbejdsmiljø. Foto: Bravida. .

Den 10. september starter Bravidas årlige arbejdsmiljøuge. Årets tema er risikovurdering – noget som hele byggebranchen ifølge teknikentreprenøren kan have stor gavn af at blive bedre til.

Bravidas vision er, at ingen medarbejdere skal komme til skade på arbejdet, og teknikentreprenøren melder, at man arbejder kontinuerligt for at forbedre sikkerhed og arbejdsmiljø. Alligevel kommer mange medarbejdere til skade hvert år. De mest almindelige skader er snit- og skæreskader, fald eller elektrisk stød. Men faktum er, at mange af disse skader helt kunne være undgået.

”Vi samarbejder med mange forskellige aktører i byggebranchen og tilgangen til arbejdsmiljø og sikkerhed varierer fra gang til gang og fra byggeplads til byggeplads. Derfor er det utroligt vigtigt, at vores medarbejdere har Bravidas egne, velprøvede sikkerhedsrutiner med sig og følger dem – uanset hvor de befinder sig”, siger direktør i Bravida Danmark, Johnny Hey.

Arbejdsskader skal reduceres kraftigt
Det er Bravidas mål at reducere antallet af arbejdsskader kraftigt. Et skridt i den retning er arbejdsmiljøugen, som teknikentreprenøren nu gennemfører for anden gang.

”En af de mest almindelige årsager til at ulykkerne sker er, at det går for hurtigt. Man tænker ”jeg skal bare lige”. Men det er ikke ok. Der skal være tid til at lave en ordentlig risikovurdering af arbejdet inden man går i gang – uanset hvor lille eller rutinepræget opgaven er. Vi må aldrig sætte sikkerheden over styr, bare fordi vi har travlt, eller fordi det er gammel vane”, siger Johnny Hey og fortsætter:

”Jeg tror, at man i hele vores branche kan blive meget bedre til at risikovurdere. Det er ikke kun den enkelte montørs ansvar. Alle vores ledere har et stort ansvar for at sikre, at montører og serviceteknikere får den nødvendige opbakning, så de kan følge de rutiner og retningslinjer, vi har. Så kan vi undgå mange skader”.

Bravida Arbejdsmiljøuge finder sted den 10. – 14. september.

- JKK

Solar Danmark

Sponseret

Lærlingedagen 2025 - bliv klar til fremtiden - tilmeldingen er åben!

Wygwam Danmark, a division of Niko

Sponseret

Wygwam introducerer P49 og M49 DALI-2 BMS-sensorer fra Niko

Relateret indhold

11.03.2025SCANGRIP A/S

Sponseret

Håndværkeren Dennis begejstret for SCANGRIP CONNECT: "Pissefedt grej!"

07.03.2025Inspectly ApS

Sponseret

NYT fænomen i byggebranchen

07.03.2025Installator.dk

Brødrene Dahl henter ny salgsdirektør fra dagligvarebranchen

06.03.2025Scankab Cables A/S

Sponseret

TOXFREE® N2XH-FLEX – Når fleksibilitet og sikkerhed går hånd i hånd

06.03.2025TEC7

Sponseret

Tec7 er nu blevet endnu bedre, hurtigere og stærkere.

05.03.2025Installator.dk

Store investeringer skal formindske frafaldet på erhvervsuddannelserne

04.03.2025Installator.dk

Grønne energiløsninger: Vender trenden i år?

04.03.2025Installator.dk

Kemp & Lauritzen leverer rekordregnskab

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Teknologisk Institut - Energi og Klima
Kursus
DS 469 Varmeanlæg

På dette kursus får du den teoretiske og praktiske viden om hvordan varmeinstallationer skal projekteres og udføres i fremtiden.

Dato

12.03.2025

Tid

09:00

Sted

Aarhus

Teknologisk Institut - Energi og Klima
Kursus
De nye krav i bygningsreglementet BR18

Bliv opdateret og ajourført med de nye krav og ændringer i BR18, herunder præsentation og gennemgang af den nye strukturelle opbygning i BR18. Få en bred indsigt og grundlæggende forståelse i anvendelse af bygningsreglementet. På kursusdagen får du præsenteret alle de centrale og nye krav/ændringer via eksempler, forklaringer i dialog og diskussion med underviserne.

Dato

13.03.2025

Tid

09:00

Sted

Taastrup

Teknologisk Institut - Energi og Klima
Kursus
DS 439 – norm for vandinstallationer

Bliv bekendt med den reviderede norm for vandinstallation DS 439:2024, og lær at anvende den i dit daglige arbejde.

Dato

13.03.2025

Tid

09:00

Sted

Aarhus

XOLTA A/S
Webinar
WEBINAR: Sådan reducerer varmepumper din virksomheds energiomkostninger - Energi360 A/S & Gastech

Talere: Gastech, Gastech kundecase og Energi360

Dato

13.03.2025

Tid

10:00

Dimex
Messe
Tilgængeligt og digitalt – et badeværelse for alle generationer

At designe et badeværelse betyder også at tænke på morgendagens behov. I betragtning af det stigende antal mennesker, der har behov for pleje, samt den seneste teknologiske udvikling, er det vigtigt at prioritere tilgængelige og digitale badeværelser til nybyggeri og renoveringer, som kan bruges af mennesker i alle aldersgrupper.

Dato

17.03.2025

Tid

08:00

Sted

Frankfurt am Main

Teknologisk Institut - Energi og Klima
Kursus
Training Course - Refrigeration Plant with CO2, Theory and Hands-on

This two-day training course in refrigeration systems with carbon dioxide (CO2, R744) covers the basics of design, operation and maintenance of refrigeration systems with CO2. The training course combines theory and practice; the emphasis is placed on hands-on exercises of operating different CO2 based refrigeration systems mixed with high quality theory presentations, discussions and knowledge sharing among the course participants on their experiences with refrigeration systems and CO2 as a refrigerant.

Dato

17.03.2025

Tid

08:30

Sted

Aarhus