Søren Fisker har fundet sin niche: Køleanlæg og montering

Midtjyllands Køleservice har specialiseret sig i køleanlæg og montering, men det er svært at finde kvalificerede medarbejdere. Kølemontører er nemlig en mangelvare, hvilket blandt andet skyldes manglende uddannelsesmuligheder, og at faget kræver, at man er parat til konstant at vedligeholde sin viden.

Søren Fisker etablerede Midtjyllands Køleservice i 2003, og nu beskæftiger han op til ti medarbejdere bestående af specialiserede og generelle installatører - og arbejdsopgaverne spænder vidt. Foto: Privat..

Søren Fisker har siden han var helt ung haft et ønske om at uddanne sig som kølemontør – en branche der i dag har svært ved at tiltrække og fastholde kvalificerede installatører. Det hele begyndte med inspiration fra storebroren, der også arbejdede i branchen.

Søren Fisker etablerede Midtjyllands Køleservice i 2003, og nu beskæftiger han op til ti medarbejdere bestående af specialiserede og generelle installatører - og arbejdsopgaverne spænder vidt. Midtjyllands Køleservice tilbyder alle typer montering og reparation af køle/fryse-, klima- og affugtningsanlæg til en række industrier, eksempelvis supermarkeder samt varmepumper til private.

Med på den grønne bølge
Midtjyllands Køleservice trives blandt andet som følge af den grønne omstilling. Den har nemlig skabt en stor efterspørgsel på miljøbesparende løsninger, og særligt på de ældre køleanlæg kan der være en stor gevinst ved at opgradere til nye og energieffektive systemer.

Søren Fisker oplever desuden en generel stigning i efterspørgslen af luft-til-vand varmepumper. De er mere energieffektive og miljørigtige end for eksempel oliefyr, og der er samtidig fordelagtige tilskudsordninger, som gør totaløkonomien attraktiv.

”Med udviklingen af markedet og introduktion af nye teknologier til varmemålinger og fjernregistreringer bliver der mere og mere fjernarbejde, hvilket letter på arbejdsbyrden. Digitalisering har også ramt kølebranchen, og det stiller øgede krav til kommende installatører”, siger Søren Fisker.

Køleanlæg bliver mere og mere komplicerede, og kunderne har behov for installatører med mere viden og produkt- samt branchespecifik indsigt.

Manglende kompetencer hos installatører
En af hans største udfordringer er at finde medarbejdere med de rette kvalifikationer: ”Vi oplever i dag en generel mangel på kølefolk i branchen, og det kan være vanskeligt at finde installatører, der har de fornødne kvalifikationer og kompetencer. Et af de helt store problemer ved at finde kølemontører er, at hvis du som installatør har været væk fra branchen i mere end tre år, så skal du tilbage på skolebænken”, siger Søren Fisker.

Han mener, at den situation gør det svært for nye installatører at specialisere sig inden for køleanlæg. Det er synd, for der mangler ikke opgaver, og der er stor efterspørgsel efter de dygtige montører, mener han. Søren Fisker mener, at de tilgængelige efteruddannelser gør for lidt til at klæde de aspirerende kølemontører på, når det kommer til specifik viden om de kølesystemer, der er i brug i dag. Han efterspørger derfor, at der i større grad lægges vægt på målrettet vejledning i de forskellige systemers opbygning og funktion.

”Jeg oplever ofte, at de folk, vi får ind, i høj grad er selvlærte. Det kan være rigtig godt, og det viser, at de gerne vil, men det er også en begrænsning, at de ikke har mere teori. For mig er det derfor vigtigt, at vi skaber bedre forhold for dem, der gerne vil ind i branchen, og det kan vi blandt andet gøre ved at give de kommende installatører mere specifik produktviden”, lyder det fra Søren Fisker

Du skal brænde for det
Søren Fisker har en række gode råd til unge installatører, der overvejer at specialisere sig inden for køling. Det handler nemlig ikke blot om at tilegne sig faglige kvalifikationer. Kølenichen er på mange måder anderledes end andre installatørfag, og det stiller også krav til den personlige indstilling: ”Man skal være parat til at tilpasse sig til et skiftende arbejdsmiljø, og det betyder, at du skal være videbegærlig og hele tiden skal tilegne dig den nyeste viden inden for køle- og varmepumpteknikker. Det handler i høj grad om dit personlige drive; du skal virkelig brænde for det. Livet som kølemontør er ikke bare et 8-16 job men en livsstil”, siger Søren Fisker
Han mener derfor, at det er en fordel, at du som kølespecialist:
- Brænder for faget.
- Har interesse for teknik.
- Har viden indenfor strøm og flow.
- Har en bred forståelse for, hvordan ting pumpes ordentligt.
- Kan sætte dig ind i markedsudviklingen og følge de teknologiske udviklinger.

Alcadon ApS

Sponseret

[INVITATION] Når man har arbejdet med fiber i næsten 30 år, så har man set lidt af hvert...

KlarPris

Sponseret

Installatørens hemmelige våben: Bestil smartere og arbejd hurtigere

Relateret indhold

19.11.2025METRO THERM A/S

Sponseret

Kenny fra Fjerritslev Fjernvarme skruer op for den grønne omstilling med nye units

17.11.2025Installator.dk

Varmepumper slår brint, biomasse og gas

14.11.2025Vølund Varmeteknik A/S

Sponseret

Kan en varmepumpe virkelig sænke varmeregningen med 16.000 kr. om året?

12.11.2025Installator.dk

Varmepumpeindustrien: Uafklarede fjernvarmeprojekter bremser varmepumpesalget

10.11.2025BRUGG Denmark A/S

Sponseret

Grøn varme til fremtiden: BRUGG Pipes styrker Danmarks fjernvarmenet

06.11.2025Installator.dk

Dansk Fjernvarme: Udrulningen går bedre end sit rygte – men politisk kurs mangler

03.11.2025Installator.dk

Fjernvarmebranchen samlede rekordmange i Odense

03.11.2025Installator.dk

Nu får Aarhus varme fra undergrunden

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
EET Danmark A/S
Kursus
Axis Kurser

Gør læring til et eventyr med Axis

Dato

17.11.2025

Sted

Online + classroom

Danvak
Kursus
DS 447:2021 Ventilation i bygninger

Få en gennemgang af DS 447:2021, så du er opdateret på normen for ventilation og ventilationssystemer i alle typer bygninger beregnet til ophold af mennesker.

Dato

20.11.2025

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut - Taastrup

Dansk Standard
Kursus
Introduktion til standarden DS 21001:2025 – Ledelsessystemer for jernbanesikkerhed

Standarden DS 21001 for jernbanesikkerhed er blevet opdateret og udkommer nu i en 2025-version. På dette 1-dagskursus præsenteres den nye standard og de væsentligste forskelle til versionen fra 2020.

Dato

20.11.2025

Tid

09:00

Sted

Banedanmark, Fredericia

Danvak
Seminar
Lyd og støj i HVAC-installationer

Bliv klædt på til at håndtere lyd, støj og vibrationer i HVAC-installationer!

Dato

02.12.2025

Tid

14:00

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 3, 2630 Taastrup

Danvak
Kursus
DS 428:2019 Komplet kursus om brandsikring af ventilationsanlæg

Kurset strækker sig over 2 kursusdage, hvor du får en komplet gennemgang af alle krav og præaccepterede løsninger i DS 428:2019. Du finder de konkrete datoer i kursusbeskrivelsen, ved at trykke på tilmeldingslinket.

Dato

03.12.2025

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut - Taastrup

Dansk Standard
Kursus
Introduktion til OT-cybersikkerhed

Dette endagskursus giver en introduktion til cybersikkerhed for Operationel Teknologi. Få indsigt i relevante standarder og EU-direktiver og hvordan OT bedst rustes mod cybertrusler. Kurset klæder dig og din virksomhed på til at forstå, vurdere og handle på behovet for øget OT-cybersikkerhed.

Dato

03.12.2025

Tid

09:00

Sted

Hindsgavl Slot, Middelfart