Saint-Gobain oplever fremgang efter at have skærpet sortimentet

Saint-Gobain Distribution Denmark har det seneste år arbejdet efter en ny strategi, der i endnu højere grad følger op på den professionelle håndværkers behov i sortimentet. Og det har båret frugt, viser regnskabet fra 2016.

SGDD’s byggevaresortiment indeholder nu færre forbrugsvarer og er til gengæld blevet tilpasset de professionelle kunders indkøbsmønstre, oplyser virksomhedens adm. direktør, Jesper Faurholdt. Arkivfoto. .

Kort før sommer blev Saint-Gobain Distribution Denmarks (SGDD) regnskab for 2016 offentliggjort, og det betød, at medarbejderne i virksomheden bag blandt andre Brødrene Dahl og Optimera kunne gå på sommerferie med smil på læben.

Regnskabet viste nemlig fremgang over hele linjen. Blandt andet var omsætningen vokset med seks procent, og indtjeningen før skat var tæt på fordoblet fra 43 millioner kroner i 2015 til 81 millioner kroner i 2016.

Jesper Faurholdt, adm. direktør i Saint-Gobain Distribution Denmark. .

Ifølge adm. direktør i SGDD, Jesper Faurholdt, skyldes de positive resultater især et skarpere blik for de professionelle kunders behov:

”Vi har gennemført en lang række tiltag i 2016, som har gjort os mere skarpe i forhold til den professionelle håndværker. Vores byggevaresortiment er blevet støvsuget for forbrugsvarer og optimeret i forhold de professionelles indkøbsmønstre, og vi er i fuld gang med en gennemgribende modernisering af hele vores butiksnet, så det bliver endnu nemmere at købe byggematerialer”, siger Jesper Faurholdt.

Læs også: Øland leverer årsregnskab med stabil vækst

Et andet af virksomhedens tiltag i løbet af 2016 har været at samle flere Optimera og Brødrene Dahl-forretninger, så kunderne kun skal køre ét sted hen for at købe VVS- og byggematerialer. Derudover forsøger SGDD at forbedre hele handleoplevelsen med bedre skiltning, café-områder, mulighed for at leje mødelokaler og gode toiletforhold.

”Det kan godt være, vores hylder ikke bugner af verdens mest sexede varer, men så meget desto vigtigere er det at tilbyde en god kundeoplevelse. Det er det, vi har fokus på. Der er hård konkurrence i byggevaremarkedet. Der er vækst, men den er begrænset, og alle kæmper for at få en andel. Vi vil skabe endnu mere profitabel vækst ved at stå knivskarpt i vores kæder”, siger Jesper Faurholdt.

-CHM

Gustavsberg A/S

Sponseret

Oras Group køber Gustavsberg og styrker tilbuddet til installatører i Norden

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Installator.dk

Wavin ansætter ny nordisk direktør med fokus på klimatilpasning

Installator.dk

Dansk HVAC-knowhow i kinesisk spotlight på ISH China 2026

Annonce

Installator.dk

Nye regler gør installatøren til central rådgiver

Installator.dk

Uggerly når rekordomsætning, men bundlinjen følger ikke med

Installator.dk

Brancheforening beskylder Energinet for skræmmekampagne

Installator.dk

Coop reducerer varmeforbrug med 40 procent via genindvinding

Installator.dk

Bent Knudsen stopper i Geberit Danmark: ”Vi er gået fra teknisk leverandør til synligt brand”

Installator.dk

Nye tal: Kun 42 procent af varmepumpe-tilsagn bliver udbetalt

Installator.dk

Caverion Danmark får grønt lys til opkøb af serviceforretning

Installator.dk

Organisationer advarer om konsekvenserne af formueskat

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Danvak
Kursus
Ventilation fra A til Z

Kurset afholdes over 2 x 3 hele kursusdage – Du finder de konkrete datoer i kursusbeskrivelsen, ved at trykke på tilmeld-knappen.

Dato

16.03.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus

EET Danmark A/S
Uddannelse
Ubiquiti Certificeringer

Tilmeld dig EET’s Ubiquiti-certificeringskurser

Dato

17.03.2026

Sted

EET, Ventrupvej 27, 2670 Greve + DBU Hotel & Kursuscenter, Kileparken 27, 8381 Tilst

Danvak
Kursus
DS 428:2019 Komplet kursus om brandsikring af ventilationsanlæg

Den opdaterede standard DS428 indeholder væsentlige forbedringer. Grundlæggende er standarden blevet klart opdelt med funktionskrav, standardmetoder og beregningsmæssige løsninger.

Dato

17.03.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 1, 2630 Taastrup

EET Danmark A/S
Webinar
Adgangskontrol løsninger med EET og Hikvision

Ansigtsgenkendelsesbaseret adgangskontrol - præcis adgang for autoriserede personer

Dato

19.03.2026

Tid

10:00

Guldager A/S
Messe
Ses vi på FOODEXPO 2026?

Vision Watercare deltager på FOODEXPO i Herning, hvor vi står klar til at præsentere vores CTU-filtre til HoReCa-markedet. Med de rette vandfiltreringsløsninger kan caféer, restauranter og hoteller sikre stabil vandkvalitet – til gavn for både udstyr, drift og smag i det endelige produkt. Kom forbi vores stand og hør, hvordan vores løsninger kan bidrage til bedre vandkvalitet i professionelle køkkenmiljøer. Vi glæder os til at møde jer på messen!

Dato

22.03.2026

Tid

10:00

Sted

MCH Messecenter Herning Vardevej 1 7400 Herning Danmark

Elsikkerhed.dk
Kursus
L-AUS Ajour - Virtuelt kursus

Hold din viden om L-AUS ajour - hvert år.

Dato

24.03.2026

Tid

09:00

Sted

Virtuelt via Microsoft Teams