Salt gør vandet blødt og køkkenet rent

Guldagers nye blødgøringsanlæg UniSoft Mini skulle lette rengøringen af blandt andet fliser og armaturer ved at blødgøre vandet.

Guldagers nye blødgøringsanlæg UniSoft Mini skulle lette rengøringen af blandt andet fliser og armaturer ved at blødgøre vandet. Anlægget består af to tanke pakket i et kompakt kabinet. De to tanke indeholder ionbyttermasse, hvorpå kalcium- og magnesiumionerne fæstner sig, når vandet ledes igennem. Vandet, der kommer ud, er derfor helt fri for kalcium og magnesium, også kaldet kalk. Blødgøringsanlægget sørger selv for at rense ionbyttermassen ved hjælp af salt, der påfyldes efter behov, nøjagtig som det sker i opvaskemaskinen. Processen styres helt uden strøm af ventilhovedet, der udelukkende er mængdestyret og drives af vandets tryk. Anlægget indstilles til vandets hårdhed af en tekniker fra Guldager efter monteringen. Derefter sørger ventilen automatisk for at lukke den rette mængde vand igennem, før den selv skifter mellem tankene.

Stand C-4550

KlarPris

Sponseret

Hvad koster det at købe det, man plejer? Kemp & Lauritzen kender svaret

Gustavsberg A/S

Sponseret

Et sæde til hele familien

Relateret indhold

Roth Danmark A/S

Sponseret

Har kunden brug for flere gulvvarmezoner?

Installator.dk

Caverion sikrer sig ny trecifret rammeaftale med Energinet

Installator.dk

Solar øger omsætningen – men indtjeningen er under pres

Installator.dk

Nu er Brødrene Dahl på finske hænder

Installator.dk

Hackerangreb på køleanlæg får danske supermarkeder til at reagere

Installator.dk

Energinet vil investere 15,8 mia. kr. i udbygning af elnettet

Installator.dk

Nilan øger indtjeningen og investerer i nye varmepumper og ventilationsanlæg

Installator.dk

Rekordmange vælger en faglært uddannelse – men skolerne gør ikke nok

Installator.dk

Sag om manipulation af elmarkedet for trecifret mio-beløb genoptages

Installator.dk

Kredsløb vinder Fjernvarmeprisen 2026 for geotermiprojekt

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle