Schneider Electric indgår samarbejde med Syddansk Universitet

I et nyt samarbejde vil SDU og Schneider Electric forny kompetencedelingen mellem forskning og det private inden for systemer til bygningsautomatik.

Ved at dele viden og erfaringer håber både SDU og Schneider Electric på at kunne bidrage med konkrete løsninger inden for bygningsautomatik til både erhvervslivet og samfundet, fortæller Henrik Bindslev, der er dekan på SDU. Arkivfoto..

Der skal skubbes til udviklingen og vidensdelingen inden for smart buildings og energifleksibilitet. Sådan lyder tanken bag et nyt samarbejde mellem Schneider Electric og Syddansk Universitet (SDU).

Samarbejdet omhandler blandt andet udveksling af markedserfaringer, afprøvning af nye teknologier og SDU’s forskningsresultater i praksis:

”Formålet er at skabe et forsikringsmiljø, hvor der tages udgangspunkt i ’virkeligheden’. Adgang til Schneider Electrics viden, erfaringer og ikke mindst internationale udviklingsafdeling sikrer, at vores teorier bliver testet i praksis. Samarbejdet sikrer også, at vores forskning bliver til konkrete løsninger til gavn for både erhvervslivet og samfundet", siger dekan Henrik Bindslev fra SDU.

Med aftalen er der også mulighed for, at enkelte studerende kan få en praktikplads og et udvekslingsophold hos Schneider Electrics internationale udviklingsafdeling i Sverige.

Læs også: Schneider Electric lancerer ny rådgivertjeneste

System skal forudse bygningers belastning
Igennem det seneste halvandet år har blandt andre SDU Center for Energy Informatics og Schneider Electric arbejdet tæt sammen i et såkaldt Coordicy-projekt om bygningsmodellering, prædiktivt vedligehold og performance-test. 

Samarbejdet mellem SDU og Schneider Electric er allerede skudt i gang med opdateringen af Mærsk Bygningens bygningsautomationssystem.  

Systemet skal bruges til test af forskellige teorier inden for behovsstyring via "predictive controls", som forudser bygningens belastning blandt andet via avancerede softwaremodeller udviklet af SDU Center for Energy Informatics.

- EL

Unidrain A/S

Sponseret

Unidrain udgiver første ESG-rapport: Data bekræfter, at vejen frem går gennem værdikæden

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Installator.dk

AI frigør tid og øger kvaliteten i installationsvirksomheder

Installator.dk

Selvlærende ventilation skal spare energi

Installator.dk

Heras åbner ny afdeling i Slagelse

Installator.dk

AO køber sig tættere på privatkunderne med VVSplus

Installator.dk

Danmarks første vindmøllebatteri skal aflaste elnettet

Installator.dk

Eltel vinder landsdækkende aftale Vejdirektoratet

Installator.dk

Daikin vil være blandt markedslederne på varmepumper om tre år

Installator.dk

Massivt brug af AI i det tekniske erhvervsliv

Installator.dk

Nyt partnerskab skal give el- og VVS-elever adgang til ny teknologi

Installator.dk

Ny DataHub kan give midlertidige driftsforstyrrelser

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
EET Danmark A/S
Uddannelse
Ubiquiti Certificeringer

Tilmeld dig EET’s Ubiquiti-certificeringskurser

Dato

01.09.2026

Sted

EET, Ventrupvej 27, 2670 Greve + DBU Hotel & Kursuscenter, Kileparken 27, 8381 Tilst

Danvak
Kursus
Varmeanlæg fra A til Z

Fokus på projektering, dimensionering og korrekte varmeinstallationer

Dato

09.09.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej, 2630 Taastrup

EET Danmark A/S
Workshop
EET & Hikvision inviterer dig til gratis workshop i Greve eller Tilst

Hands-on workshop med fokus på Hikvision løsninger. Vi inviterer dig til en praktisk workshop med fokus på Hikvision løsninger, hvor du får mulighed for selv at arbejde med udstyret og få konkret erfaring med opsætning, konfiguration og fejlsøgning. Uanset om du ønsker at styrke din tekniske viden om NVR og kameraopsætning eller få indsigt i software og licensstruktur, får du masser af brugbar viden med hjem.

Dato

09.09.2026

Tid

08:30

Sted

Greve & Tilst

Danvak
Kursus
Varmeanlæg fra A til Z

Kurset afholdes over 2 x 2 hele kursusdage – du finder de konkrete datoer i kursusbeskrivelsen, ved at trykke på tilmeldingslinket.

Dato

09.09.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej, 2630 Taastrup

Danvak
Kursus
Commissioning

På dette kursus lærer du om commissioning-processen til bygninger, så du selv kan lede/deltage i en commissioning-proces uanset, om du er bygherre, rådgiver eller entreprenør.

Dato

15.09.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 3, 2630 Taastrup

DESITEK A/S
Messe
Desitek udstiller på WindEnergy Hamburg

Glæder os til at se jer.

Dato

22.09.2026

Sted

Hamborg