Schneider Electric indgår samarbejde med Syddansk Universitet

I et nyt samarbejde vil SDU og Schneider Electric forny kompetencedelingen mellem forskning og det private inden for systemer til bygningsautomatik.

Ved at dele viden og erfaringer håber både SDU og Schneider Electric på at kunne bidrage med konkrete løsninger inden for bygningsautomatik til både erhvervslivet og samfundet, fortæller Henrik Bindslev, der er dekan på SDU. Arkivfoto..

Der skal skubbes til udviklingen og vidensdelingen inden for smart buildings og energifleksibilitet. Sådan lyder tanken bag et nyt samarbejde mellem Schneider Electric og Syddansk Universitet (SDU).

Samarbejdet omhandler blandt andet udveksling af markedserfaringer, afprøvning af nye teknologier og SDU’s forskningsresultater i praksis:

”Formålet er at skabe et forsikringsmiljø, hvor der tages udgangspunkt i ’virkeligheden’. Adgang til Schneider Electrics viden, erfaringer og ikke mindst internationale udviklingsafdeling sikrer, at vores teorier bliver testet i praksis. Samarbejdet sikrer også, at vores forskning bliver til konkrete løsninger til gavn for både erhvervslivet og samfundet", siger dekan Henrik Bindslev fra SDU.

Med aftalen er der også mulighed for, at enkelte studerende kan få en praktikplads og et udvekslingsophold hos Schneider Electrics internationale udviklingsafdeling i Sverige.

Læs også: Schneider Electric lancerer ny rådgivertjeneste

System skal forudse bygningers belastning
Igennem det seneste halvandet år har blandt andre SDU Center for Energy Informatics og Schneider Electric arbejdet tæt sammen i et såkaldt Coordicy-projekt om bygningsmodellering, prædiktivt vedligehold og performance-test. 

Samarbejdet mellem SDU og Schneider Electric er allerede skudt i gang med opdateringen af Mærsk Bygningens bygningsautomationssystem.  

Systemet skal bruges til test af forskellige teorier inden for behovsstyring via "predictive controls", som forudser bygningens belastning blandt andet via avancerede softwaremodeller udviklet af SDU Center for Energy Informatics.

- EL

KlarPris

Sponseret

Hvad koster det at købe det, man plejer? Kemp & Lauritzen kender svaret

Gustavsberg A/S

Sponseret

Et sæde til hele familien

Relateret indhold

Carlog System

Sponseret

Hvor meget tid går der med at holde styr på firmabilerne?

Installator.dk

Nu er Brødrene Dahl på finske hænder

Installator.dk

Hackerangreb på køleanlæg får danske supermarkeder til at reagere

Installator.dk

Energinet vil investere 15,8 mia. kr. i udbygning af elnettet

Installator.dk

Nilan øger indtjeningen og investerer i nye varmepumper og ventilationsanlæg

Installator.dk

Rekordmange vælger en faglært uddannelse – men skolerne gør ikke nok

Installator.dk

Sag om manipulation af elmarkedet for trecifret mio-beløb genoptages

Installator.dk

Kredsløb vinder Fjernvarmeprisen 2026 for geotermiprojekt

Installator.dk

Ny analyse: Kernekraft kan styrke vindmøllernes økonomi

Installator.dk

AO opjusterer efter stærkt tredje kvartal

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle