Schneider Electric opnår grøn milepæl med cirkulær og genanvendelig stikkontakt

Schneider Electric er for første gang lykkes med at producere en cirkulær og genanvendelig LK FUGA-stikkontakt. Sammen med den danske cleantech-virksomhed Trebo har Schneider Electric formået at udvikle en proces og innovativ løsning, der gør det muligt at genanvende plast fra gamle elinstallationer til helt nye.

Foto: Schneider Electric

Miljøorganisationen Plastic Change anslår, at plastproduktionen på verdensplan overstiger hele 600 mio. ton i år, og den forventes kun at stige voldsomt de næste mange år, hvis ikke vi ændrer den måde, vi bruger plastik på i vores samfund.

Derfor tager den globale energioptimeringsspecialist Schneider Electric og den danske cleantech- og sorteringsvirksomhed Trebo nu fat om nældens rod. De to virksomheder er gennem et tæt samarbejde nemlig lykkedes med at udvikle en cirkulær LK FUGA-kontakt på virksomhedens Smart Factory i Ringsted, der årligt producerer over seks millioner produkter.

Den innovative løsning kan reducere produktionens CO2-aftryk af to stikkontakter med minimum 11 procent i forhold til den nuværende LK FUGA-produktion. I takt med skalering af produktionen, håber Schneider Electric på, at det vil det være muligt at opnå en større CO2-besparelse. Og det vidner om en fremtid, hvor mere cirkulær produktfremstilling venter lige om hjørnet. 

Læs mere om den genanvendelige nyhed her.

Vil du modtage nyheder fra Schneider Electric direkte i din indbakke? Skriv dig op til vores nyhedsbrev.

Mere fra...

03.03.2025Schneider Electric A/S

Sponseret

Schneider Electric opnår grøn milepæl med cirkulær og genanvendelig stikkontakt

24.02.2025Schneider Electric A/S

Sponseret

EVENT: Mød os på Hannover Messe 2025

11.02.2025Schneider Electric A/S

Sponseret

Nye muligheder for avanceret beskyttelse – men mulighederne forpligter

10.02.2025Schneider Electric A/S

Sponseret

Novafos sikrer vandforsyningen med avanceret hydraylisk model

30.01.2025Schneider Electric A/S

Sponseret

Verdens mest bæredygtige virksomhed ser unge faglærte som nøglen til grøn omstilling

28.01.2025Schneider Electric A/S

Sponseret

EVENT: AVEVA Select KnowledgeXchange (ASKx)