Sikkerhedsmessen Sectech afholdes til november

Den skandinaviske sikkerhedsmesse Sectech finder i år sted primo november i København.

En række miniseminarer på dansk og engelsk samt en paneldebat om moderne adgangskontrol vil give de besøgende på Sectech en god vidensopdatering, vurderer arrangøren bag messen. PR-foto..

Sikkerhedsmessen Sectech har i ni år turneret rundt mellem Stockholm, Oslo og København og foregår i år den 7.-8. november i Bella Center i København.

Messen kommer til at have sit hidtil største seminarprogram med 16 forskellige punkter og har ’AI og perimetetersikring’ som overordnet tema på førstedagen samt ’Sikkerhed, IoT og smarte byer - hvad er sikkerhedsbranchens rolle?’ som tema på messens anden dag.

Læs også: Brand og sikring på nyt markant hotel i København

Hver gang messen afholdes i Danmark er der omtrent 40 udstillere, herunder en række af leverandører af sikringsløsninger inden for låse- og adgangskontrol, videoovervågning, alarmer, overvågning og vagtløsninger.

”Sectech afspejler virkeligheden og fortæller de besøgende, hvordan og i hvilket omfang sikkerhedsindustriens teknologi- og servicebaserede løsninger er i stand til at beskytte erhvervsliv, statslige og kommunale institutioner samt offentlige steder”, siger CEO Lennart Alexandrie fra AR Media International, der arrangerer Sectech. Han fortsætter:

”Men det er også vigtigt at se, hvordan sikkerhedsteknologien kan interagere med andre typer af tekniske systemer, for eksempel inden for ejendomsadministration og automatisering. Messen vil give de besøgende et præcist billede af, hvad sikkerhedsbranchen er i stand til at levere i dette efterår 2018”.

Læs også: Nyt samarbejde om perimetersikring

Blandt udstillerne vil for eksempel Hikvision, Milestone, Axis, Bosch, Sony, Vanderbilt, Assa Abloy, UTC, Vivotek og G4S være at finde.

Der er gratis adgang til selve messen, og de tilknyttede seminarer. Yderligere oplysninger samt forhåndstilmelding sker på www.sectech.nu.

- SN

Unidrain A/S

Sponseret

Unidrain udgiver første ESG-rapport: Data bekræfter, at vejen frem går gennem værdikæden

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

SystemHouse Solutions AB

Sponseret

Tre løsninger - Ét mål - Maksimal kontrol.

Installator.dk

Lemvigh-Müller åbner to nye butikker i Østjylland

Installator.dk

Netselskaber vil betale kunder for at skrue ned for strømmen

Installator.dk

InstallatørGruppen køber Poul Sejr Nielsen-forretninger

Installator.dk

Fortsat ingen dato for udfasning af gas til boligopvarmning

Installator.dk

Airmaster samler fem lagre i nyt højlager

Installator.dk

AI frigør tid og øger kvaliteten i installationsvirksomheder

Installator.dk

Brødrene Dahl udvider lagerkapaciteten

Installator.dk

Selvlærende ventilation skal spare energi

Installator.dk

Heras åbner ny afdeling i Slagelse

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
EET Danmark A/S
Uddannelse
Ubiquiti Certificeringer

Tilmeld dig EET’s Ubiquiti-certificeringskurser

Dato

01.09.2026

Sted

EET, Ventrupvej 27, 2670 Greve + DBU Hotel & Kursuscenter, Kileparken 27, 8381 Tilst

EET Danmark A/S
Workshop
EET & Hikvision inviterer dig til gratis workshop i Greve eller Tilst

Hands-on workshop med fokus på Hikvision løsninger. Vi inviterer dig til en praktisk workshop med fokus på Hikvision løsninger, hvor du får mulighed for selv at arbejde med udstyret og få konkret erfaring med opsætning, konfiguration og fejlsøgning. Uanset om du ønsker at styrke din tekniske viden om NVR og kameraopsætning eller få indsigt i software og licensstruktur, får du masser af brugbar viden med hjem.

Dato

09.09.2026

Tid

08:30

Sted

Greve & Tilst

Danvak
Kursus
Varmeanlæg fra A til Z

Fokus på projektering, dimensionering og korrekte varmeinstallationer

Dato

09.09.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej, 2630 Taastrup

Danvak
Kursus
Varmeanlæg fra A til Z

Kurset afholdes over 2 x 2 hele kursusdage – du finder de konkrete datoer i kursusbeskrivelsen, ved at trykke på tilmeldingslinket.

Dato

09.09.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej, 2630 Taastrup

Danvak
Kursus
Commissioning

På dette kursus lærer du om commissioning-processen til bygninger, så du selv kan lede/deltage i en commissioning-proces uanset, om du er bygherre, rådgiver eller entreprenør.

Dato

15.09.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 3, 2630 Taastrup

Danvak
Kursus
Ventilation fra A til Z

Vi tilbringer størstedelen af vores tid indendørs, og derved indånder vi primært luft, der har været i bygningen i længere tid, eller luft der har været forbi et ventilationsanlæg.

Dato

22.09.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 3, 2630 Taastrup