Skoleskib håber på at fortsætte succesen

Ny evaluering viser, at Skoleskibet Georg Stage lever op til alle politikernes ønsker. Alligevel kan skibet miste halvdelen af sine elever næste år, hvis samme politikere ikke vil fortsætte bevillingen.

Elever fra Skoleskibet Georg Stage holder ikke fri. Efter endt uddannelse er der praktisk talt ingen arbejdsløshed. Foto: Georg Stage..

Få flere unge til erhvervsrettede uddannelser. Få unge ud af restgruppen og i job og uddannelse. Skab uddannelsesmuligheder uden for storbyerne. Sådan lyder politikernes ønsker til landets uddannelser. Skoleskibet Georg Stage opfylder alle disse mål, og mere til.

”I betragtning af at samfundet har brug for flere unge med erhvervskompetencer, er dobbelttogtet til Georg Stage en ubetinget succes”, siger direktør Asser Amdisen.
”Derfor forstår vi ikke, hvorfor politikerne tøver så længe. Vi frygter, at vi ikke får lov at fortsætte”, fortsætter han.

Læs også: Individuel støtte til unge viser lovende resultater

Resultaterne fremgår af en ny evaluering af skibets togter de sidste to år, som netop er blevet offentliggjort.
Evalueringen viser, at Georg Stage med dobbelttogterne har stor søgning, høj gennemførelsesprocent, social løfteevne, ligelig kønsfordeling og betydelig efterspørgsel fra erhvervslivet. Desuden giver Skoleskibet uddannelsesmuligheder til unge uden for de større byer.

På Georg Stage bliver man uddannet til ubefaren skibsassistent, det første skridt på en karrierevej til søs. Da uddannelsen tager 20 uger, kan skibet uddanne to hold søfolk om året. Siden 2019 har Skoleskibet modtaget kortere bevillinger, der gør dobbelttogterne mulige, men den seneste bevilling udløber til nytår.

Evalueringen viser blandt andet:
- Et ansøgningstal, der er over tre gange så højt, som der er pladser til.
- En gennemførelse på 95,2 procent.
- At de fleste elever ikke er fra universitetsbyerne: 57,5 procent af eleverne bor uden for de større byer.
- En lige kønsfordeling: 50,7 procent kvinder, 48,4 procent mænd og 0,9 procent anden kønsidentitet.
- Derudover kommer 99 procent af eleverne i job eller uddannelse efter togtet.

”Vi har reelt ingen arbejdsløshed blandt vores nyuddannede. Arbejdsgiverne står nærmest og venter for foden af masten for at få fat i vores elever”, siger Asser Amdisen.

”Med disse resultater mener vi, at Georg Stages dobbelttogter skal permanent på finansloven. Alt andet vil gå imod de politiske mål for uddannelse og beskæftigelse. Både økonomisk og menneskeligt er Georg Stage en gevinst for Danmark”, fortsætter Asser Amdisen.

- PiB

KUDSK Service

Sponseret

EnergyHub Onsite – mobil energi, en effektiv løsning

KlarPris

Sponseret

Installatørens hemmelige våben: Bestil smartere og arbejd hurtigere

Relateret indhold

29.01.2026Wicotec Kirkebjerg A/S

Sponseret

Solid vækst og styrket indtjening ruster Wicotec Kirkebjerg A/S til fremtiden og store samfundsagendaer

29.01.2026Installator.dk

Unge kræfter og fokus på materialevalg

29.01.2026Wicotec Kirkebjerg A/S

Sponseret

Nedtælling til HÅNDVÆRK 2026 er i gang!

28.01.2026Installator.dk

Benny Yssing trækker sig fra formandsposten efter mistillid

27.01.2026Installator.dk

TEKNIQ: Energiø Bornholm er et grønt gennembrud

27.01.2026Lan-com A/S

Sponseret

LAN-COM A/S indgår partneraftale med Schleifenbauer Products BV

27.01.2026Coromatic A/S

Sponseret

Fra egne rækker: Intern profil udnævnt til salgsdirektør

27.01.2026Guldager A/S

Sponseret

Vand skal behandles med respekt

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Danvak
Kursus
BR18 og brandsikre gennemføringer

Styrk din viden om projektering og udførsel af brandsikre gennemføringer – få indsigt i BR18, testmetoder og produktvalg

Dato

29.01.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 3, 2630 Taastrup

Elsikkerhed.dk
Gå-hjem-møde
Installatørmøde med ELsikkerhed - Odense

Hvert år afholder ELsikkerhed fyraftensmøder for el-fagfolk, hvor vi ser på de seneste nye tiltag og krav til el-installationer.

Dato

03.02.2026

Sted

Odense

DTU
Efteruddannelse
Bæredygtig virksomhedsudvikling

På dette kursus arbejder vi med integration af bæredygtighed i virksomheders strategi og målsætning, værdikæder og miljøledelsessystemer.

Dato

03.02.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Elsikkerhed.dk
Gå-hjem-møde
Installatørmøde med ELsikkerhed - Ballerup

Hvert år afholder ELsikkerhed fyraftensmøder for el-fagfolk, hvor vi ser på de seneste nye tiltag og krav til el-installationer.

Dato

04.02.2026

Sted

Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Organisation, udvikling og samskabelse

Opkvalificér dine evner til at igangsætte og vurdere styringsmæssige og strategiske tiltag i din virksomhed.

Dato

05.02.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Danvak
Kursus
DS 428:2019 Komplet kursus om brandsikring af ventilationsanlæg

Den opdaterede standard DS428 indeholder væsentlige forbedringer. Grundlæggende er standarden blevet klart opdelt med funktionskrav, standardmetoder og beregningsmæssige løsninger.

Dato

11.02.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus