Skyd ikke skylden for energipriserne på den grønne omstilling

Det er først og fremmest ubalancer i det internationale gasmarked, der har ført til voldsomme prisstigninger i efteråret på både gas, kul og el. Det påpeger Dansk Energi.

Lars Aagaard, administrerende direktør i Dansk Energi, chefanalytiker Louise Aggerstrøm Hansen fra Danske Bank og pris-analytiker Kristian Rune Poulsen fra Dansk Energi, fortalte om baggrunden for de stigende energipriser på et webinar den 4. oktober. Foto: Dansk Energi..

Det er blevet mærkbart dyrere at være både familie og virksomhed, hvis man kigger på energipriserne. Det skyldes først og fremmest, at gas på kort tid er seksdoblet i pris, som står for 22 procent af Europas elproduktion plus alt det direkte gasforbrug i virksomheder, kraftværker og husholdninger. Det fortalte chefanalytiker Louise Aggerstrøm Hansen fra Danske Bank, på et webinar om energipriser den 4. oktober.

”Gaspriserne er blandt andet steget, fordi lagrene er presset i bund af en lang og energikrævende vinter og en varm sommer, hvor der var gang i aircondition-anlæggene”, siger hun.
Om det bliver værre, afhænger meget af, om vinteren i Europa, Rusland og Kina bliver meget kold, for så kan efterspørgslen godt stige yderligere, tilføjer Louise Aggerstrøm Hansen.

Dyrere elregning

Dansk Energis administrerende direktør, Lars Aagaard, lægger vægt på, at el stadig er en god forretning trods prisstigningen, der kan løfte den almindelige elregning for en husstand med 3-400 kroner om måneden.

”Så længe prisen på den fossile energi stiger endnu mere, og grøn energi fastholder eller forbedrer sin konkurrencekraft, er det godt”, siger han og tilføjer, at på lang sigt er høje priser på fossil energi godt for den grønne omstilling, for det betyder, at der vil komme meget mere grøn energi af sig selv uden, at vi behøver at støtte den.

Han påpeger dog, at det afgørende nu er, at politikere holder fast og ikke begynder for eksempel at øge antallet af CO2-kvoter i Europa for at afbøde prisstigningerne. Dertil mener han, at de danske politikere burde overveje at fremrykke regeringens forslag om at sænke elafgiften for at hjælpe navnlig de laveste indkomster.

Smart-forbrug

Lars Aagaard at vi kommer til at se mere til svingende priser. Derfor er det vigtigt med nye digitale teknologier, hvor vi kan indrette vores forbrug smart og automatisk skrue op og ned for forbruget.

-CH

KlarPris

Sponseret

Danfoss bruger KlarPris til at omsætte data til skarpere beslutninger

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

METRO THERM A/S

Sponseret

Inspirationsdag: Sådan skaber vi fremtidens energisystem i HVAC-branchen

Installator.dk

EWII har afgivet bud på kriseramt forsyningsselskab

Installator.dk

InstallatørGruppen: Børsintroduktion skal styrke international vækst og opkøb

Installator.dk

Bedre Bad ruster installatører til AI og mersalg

Installator.dk

Elselskaber må ikke bare flytte kunder

Installator.dk

Kriseramt energiselskab ansætter COO

Installator.dk

Energipriser og højere tilskud sender efterspørgslen på varmepumper i vejret

Installator.dk

Mads-Ole Astrupgaard ny bestyrelsesleder i Green Power Denmark

Installator.dk

Green Power Denmark vil have elektrisk trepart for erhvervslivet

Installator.dk

CONCITO: Elektrificering er den mest effektive vej

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Danvak
Kursus
DS 428:2019 Komplet kursus om brandsikring af ventilationsanlæg

Den opdaterede standard DS428 indeholder væsentlige forbedringer. Grundlæggende er standarden blevet klart opdelt med funktionskrav, standardmetoder og beregningsmæssige løsninger.

Dato

26.05.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 1, 2630 Taastrup

Solar Danmark
Workshop
Invitation til Solar Padel Cup 2026

Danmarks bedste elektriker i padel skal findes

Dato

26.05.2026

Tid

15:00

Sted

Taastrup

Scankab Cables A/S
Messe
Scankab deltager på Eliaden

Vi stræber efter at være din foretrukne kabelpartner. Vores deltagelse på messer er en del af vores forpligtelse til at skabe en platform for dialog og forståelse. Uanset om du er projektleder, installatør eller ingeniør, er Scankab din pålidelige kilde til kvalitetskabler og innovative løsninger. Oplev forskellen med Scankab, hvor kvalitet, innovation og stærke relationer mødes!

Dato

27.05.2026

Sted

Olso

Solar Danmark
Kursus
L-AUS / El-sikkerhed EN50110-1 incl. førstehjælp

Ved aktiviteter på eller nær ved en elektrisk installation, skal den elektriske risiko altid vurderes, således at aktiviteten kan gennemføres sikret.test

Dato

28.05.2026

Tid

08:00

Sted

Solar Brøndby

PETTINAROLI A/S
Åbent hus
50 års jubilæum

Pettinaroli har været på det danske VVS-marked i 50 år og det fejres med en reception - fredag den 29. maj 2026 kl. 13-16, Mandal Allé 21 i Middelfart. Det vil være en fornøjelse for os, at byde kunder, samarbejdspartnere og venner af huset velkommen denne dag. Kom forbi og vær med til at gøre denne dag festlig Læs om hele Pettinarolis 50 årige rejse her: https://shorturl.at/pqtvX

Dato

29.05.2026

Tid

13:00

Sted

Mandal Allé 21, 5500 Middelfart

Avidenz A/S
Kursus
Sagkyndig - lovpligtigt eftersyn af tekniske hjælpemidler (Esbjerg)

Tag dette kursus i lovpligtigt eftersyn af tekniske hjælpemidler. Spar penge, og foretag de lovpligtige eftersyn, når det passer ind i jeres planlægning.

Dato

02.06.2026

Tid

09:00

Sted

Scandic Olympic, Strandbygade 6, 6700 Esbjerg