Skyd ikke skylden for energipriserne på den grønne omstilling

Det er først og fremmest ubalancer i det internationale gasmarked, der har ført til voldsomme prisstigninger i efteråret på både gas, kul og el. Det påpeger Dansk Energi.

Lars Aagaard, administrerende direktør i Dansk Energi, chefanalytiker Louise Aggerstrøm Hansen fra Danske Bank og pris-analytiker Kristian Rune Poulsen fra Dansk Energi, fortalte om baggrunden for de stigende energipriser på et webinar den 4. oktober. Foto: Dansk Energi..

Det er blevet mærkbart dyrere at være både familie og virksomhed, hvis man kigger på energipriserne. Det skyldes først og fremmest, at gas på kort tid er seksdoblet i pris, som står for 22 procent af Europas elproduktion plus alt det direkte gasforbrug i virksomheder, kraftværker og husholdninger. Det fortalte chefanalytiker Louise Aggerstrøm Hansen fra Danske Bank, på et webinar om energipriser den 4. oktober.

”Gaspriserne er blandt andet steget, fordi lagrene er presset i bund af en lang og energikrævende vinter og en varm sommer, hvor der var gang i aircondition-anlæggene”, siger hun.
Om det bliver værre, afhænger meget af, om vinteren i Europa, Rusland og Kina bliver meget kold, for så kan efterspørgslen godt stige yderligere, tilføjer Louise Aggerstrøm Hansen.

Dyrere elregning

Dansk Energis administrerende direktør, Lars Aagaard, lægger vægt på, at el stadig er en god forretning trods prisstigningen, der kan løfte den almindelige elregning for en husstand med 3-400 kroner om måneden.

”Så længe prisen på den fossile energi stiger endnu mere, og grøn energi fastholder eller forbedrer sin konkurrencekraft, er det godt”, siger han og tilføjer, at på lang sigt er høje priser på fossil energi godt for den grønne omstilling, for det betyder, at der vil komme meget mere grøn energi af sig selv uden, at vi behøver at støtte den.

Han påpeger dog, at det afgørende nu er, at politikere holder fast og ikke begynder for eksempel at øge antallet af CO2-kvoter i Europa for at afbøde prisstigningerne. Dertil mener han, at de danske politikere burde overveje at fremrykke regeringens forslag om at sænke elafgiften for at hjælpe navnlig de laveste indkomster.

Smart-forbrug

Lars Aagaard at vi kommer til at se mere til svingende priser. Derfor er det vigtigt med nye digitale teknologier, hvor vi kan indrette vores forbrug smart og automatisk skrue op og ned for forbruget.

-CH

Unidrain A/S

Sponseret

Unidrain udgiver første ESG-rapport: Data bekræfter, at vejen frem går gennem værdikæden

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

GEMINA TERMIX A/S

Sponseret

Vandvarmere siden 1986

Installator.dk

TEKNIQ-ønske til BR-revision: Skru ned for dokumentationskrav til simpelt byggeri

Installator.dk

Energinet: Flere transmissionsprojekter holder tid og budget

Installator.dk

Interessen for varmepumper stiger markant: Ansøgninger om tilskud næsten fordoblet

Installator.dk

Telesikring køber Securitec og overtager 350 kunder

Installator.dk

Kemp & Lauritzen overtager elinstallatør i Sønderjylland

Installator.dk

Unidrain finder ny salgschef internt

Installator.dk

Cerius-Radius vil stramme reglerne for elleverandører

Installator.dk

Solceller satte sommerrekord

Installator.dk

Lyset skal ikke bare tændes – det skal skabe værdi

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
EET Danmark A/S
Uddannelse
Ubiquiti Certificeringer

Tilmeld dig EET’s Ubiquiti-certificeringskurser

Dato

01.09.2026

Sted

EET, Ventrupvej 27, 2670 Greve + DBU Hotel & Kursuscenter, Kileparken 27, 8381 Tilst

DTU
Efteruddannelse
Organisation, udvikling og samskabelse

Opkvalificér dine evner til at igangsætte og vurdere styringsmæssige og strategiske tiltag i din virksomhed.

Dato

07.09.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Projektstrategi og -organisation

Skal du til at lede projekter, – eller gør du det allerede? Så tilmeld dig kurset Projektstrategi og –organisation, som også er et diplommodul, og få indblik i virksomheders og organisationers værdiskabelse, udviklingsfaser, livscyklus og påvirkning af strategiske drivkræfter.

Dato

07.09.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Avidenz A/S
Kursus
Den lovpligtige arbejdsmiljøuddannelse (Aalborg Ø)

Tag den lovpligtige arbejdsmiljøuddannelse hos Avidenz - autoriseret arbejdsmiljørådgiver.

Dato

08.09.2026

Tid

08:00

Sted

Scandic Aalborg Øst, Hadsundvej 200, 9220 Aalborg Ø

DTU
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - dag

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

08.09.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Fra specialist til leder - dag

Vil du have mere viden om de krav, der stilles til ledere i erhvervslivet? Og vil du udvikle dine ledelseskompetencer? Så tag dette kursus, som også er et diplommodul modul, og få sat fokus på dit potentiale i overgangen fra rollen som specialist til rollen som leder.

Dato

08.09.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup