Slut med at eje: Stor installationsvirksomhed lejer alt værktøj

Teknikentreprenøren Kemp & Lauritzen går nye veje når det kommer til montørernes værktøj. Fremover skal det hele lejes igennem leverandøren Solar. Det skaber fordele for kunder, medarbejdere og produktiviteten.

Medarbejderne kan fremover bestille værktøj via en app på telefonen til for eksempel byggepladsen eller en servicelokation. Foto: Solar..

Hos Kemp & Lauritzen er det slut med at have værktøj på lager. I samarbejde med Solar og Nethire bliver værktøjet i stedet stillet til rådighed via en app på telefonen, hvor montøren kan leje det grej, der skal bruges.

Det er først og fremmest en fordel for kunderne, lyder det fra Kemp & Lauritzen. 

"Den her aftale betyder, at vi kan bruge vores tid og evner klogere ude hos vores kunder. Vi sparer vores medarbejdere for en masse spildtid, når der skal skaffes nyt værktøj, og når værktøjet går i stykker. Og det er en kæmpe fordel for vores kunder, der får mere værdi ud af vores teknikere", siger René Lund Rasmussen, direktør for Teknikhuse i Kemp & Lauritzen.

Læs også: Teknik-kæmpe vender underskud til overskud 

Fremover får alle montører udleveret en værktøjskasse og en boremaskine af transport- og servicevirksomheden Solar. Resten skal lejes via appen.

Formålet er øget produktivitet og bedre udnyttelse af ressourcer forklarer Solar, der står bag aftalen.

"I en tid, hvor det er svært at finde kvalificeret arbejdskraft, handler det om at få mere ud af dem, som er der. De skal ikke arbejde mere eller hurtigere, men derimod smartere. Digitale løsninger og logistik er Solars speciale. Derfor giver det god mening at lade os stå for det praktiske, så montøren kan prioritere sin tid på opgaver hos kunderne", siger Søren Sørensen, regionsdirektør i Solar.

Aftalen starter på Sjælland og bliver så rullet ud til resten af landet i løbet af et halvt år. 

- JJK 

KlarPris

Sponseret

Hvad koster det at købe det, man plejer? Kemp & Lauritzen kender svaret

Gustavsberg A/S

Sponseret

Et sæde til hele familien

Relateret indhold

PHOENIX CONTACT

Sponseret

Nye IPD 1,5 installationstik og fordelere til pladsbesparende energifordeling

Installator.dk

NRGi sælger Kuben Management til Artelia

Installator.dk

VELTEK om cybertrusler: "Vi står over for et helt nyt niveau"

Installator.dk

Ørsted øger indtjeningen markant – men får underskud

Installator.dk

N1 henter ny finansdirektør fra KK Group

Installator.dk

Energistyrelsen vil have flere til at reparere hvidevarer

Installator.dk

Eksperter: Regeringens akutplan for elnettet kan være ulovlig

Installator.dk

Caverion sikrer sig ny trecifret rammeaftale med Energinet

Installator.dk

Solar øger omsætningen – men indtjeningen er under pres

Installator.dk

Nu er Brødrene Dahl på finske hænder

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Danvak
Seminar
Brugsvand i praksis - hvad virker, hvad fejler og hvad bør vi gøre anderledes?

Fra standardkrav og materialevalg til energioptimering og driftserfaringer

Dato

09.11.2026

Tid

12:15

Sted

IDA Conference, Kalvebod Brygge 31-33, 1560 København

Solar Danmark
Kursus
Fejlfinding på installationer og maskiner

Lær at identificere og løse fejl hurtigt og sikkert i installationer og maskiner – med fokus på praktiske metoder, du kan bruge med det samme.

Dato

11.11.2026

Tid

08:00

Sted

Solar Brøndby

Danvak
Seminar
Brandsikring af ventilationsanlæg - Når DS 428 møder virkeligheden

Til dette temamøde præsenterer og beretter to af eksperterne fra normudvalget DS 428 om brandsikring af ventilationsanlæg

Dato

11.11.2026

Tid

14:30

Sted

Aalborg Universitet - BUILD, Thomas Manns Vej 23, 9000 Aalborg

Solar Danmark
Kursus
Solcelleanlæg og PV design PRO

Kurset Solcelleanlæg og PV design PRO er for dig, som ønsker at lægge et ekstra lag på de praktiske kompetencer

Dato

12.11.2026

Tid

08:00

Sted

Solar Brøndby

Solar Danmark
Kursus
Overmontør/formand kursus

På dette 2 dags kursus bliver overmontører/formænd klædt på til få succes i lederrollen på pladsen.

Dato

12.11.2026

Tid

09:00

Sted

Solar Brøndby

DTU
Efteruddannelse
Jernbaneteknologi, -drift og -kapacitet

Deltag i tre dages spændende kursus, hvor du får en hurtigt og bekvem introduktion til jernbaneteknologi og driftsstyring. Midt i kurset tager vi til Berlin, hvor vi besøger Tekniske Universitet Berlins signal- og driftsstyring laboratorium.

Dato

13.11.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup