Snubletråde for grøn energi skal fjernes

Green Power Denmark er meget tilfreds med, at regeringen nu lancerer en national energikrisestab, som branchen har ønsket længe for at få fjernet snubletråde for udbygning af grøn energi.

Green Power Denmark er meget tilfreds med, at regeringen nu lancerer en national energikrisestab, som branchen har ønsket længe for at få fjernet snubletråde for udbygning af grøn energi. Foto: Jeppe Carlsen..

Regeringen nedsætter en national energikrisestab - kaldet NEKST - som i første omgang skal tage fat på arbejdet med at reducere forbruget af naturgas og rydde barrierer af vejen for udbygningen af vindmøller og solceller. Green Power Denmark, der bliver en del af arbejdsgrupperne under staben, er meget forventningsfuld over initiativet.

”Vi er et sted, hvor vi har de helt rigtige grønne ambitioner. Nu skal vi gang med at implementere de gode mål og aftaler. Det skal gå hurtigt. Derfor er det nødvendigt, at vi griber arbejdet an på en ny måde. Det har vi sagt længe, og regeringen skal have kæmpe ros for at rykke på det”, siger Kristian Jensen, administrerende direktør i Green Power Denmark og fortsætter:

”Med den nationale energikrisestab forventer jeg, at den politiske beslutningskraft, vi så under corona-pandemien, følger med over i den grønne omstilling. Tiden er ved at løbe fra os. Jo før vi kan rykke, desto bedre for klimaet, den sikkerhedspolitiske situation og de høje energipriser”.

Risikerer at mangle grøn strøm
Den politiske ambition er at firedoble grøn energi på land frem mod 2030, men i de senere år er det blevet både dyrere og mere besværligt at udvikle og opstille solceller og vindmøller. Der er kommet højere priser på komponenter, større tekniske krav, og det er blevet vanskeligere at finde plads til vindmølle- og solcelleparker.

”I øjeblikket går det alt for langsomt med udbygningen af vindmøller og solceller, og vi risikerer ikke at have nok grøn strøm til vores klimamål. Derfor kan det ikke gå hurtigt nok med at få fjernet snubletrådene for den grønne energi. Vi bør have den ambition, at Danmark er det nemmeste land i Europa at udvikle og opstille vedvarende energi”, siger Kristian Jensen.

Læs også: Solceller topper ønskelisten af flere årsager

Han understreger samtidig, at vi ikke må glemme elnettet, når vi accelerer elektrificeringen og udbygningen af vedvarende energi. En ny analyse af Green Power Denmark viser, at Danmarks klimaambitioner kræver investeringer i eldistributionsnettet på 49-57 milliarder kroner frem mod 2030.

”Elnetselskaberne er i gang med at udbygge og forstærke nettet. Men hvis politikerne ikke fjerner regulatoriske barrierer for udbygning af elnettet, så ender vi med at komme bagud med udbygningen og den grønne omstilling”, siger Kristian Jensen.

- PiB

Wygwam Danmark, a division of Niko

Sponseret

Har du en forældet smart home installation? Konverter nemt til Niko Home Control

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Schneider Electric A/S

Sponseret

Hop med på vognen: Schneider Electrics truck kører på roadshow

Installator.dk

Energistyrelsen skærper sikkerhedsopfordring til energisektoren

Installator.dk

TEKNIQ: Hybride trusler skærper kravene til sikring af kritisk infrastruktur

Installator.dk

FE: Rusland kan øge angrebene mod kritisk infrastruktur

Installator.dk

Bravida runder 1.000 elbiler

Installator.dk

Lemvigh-Müller åbner to nye butikker i Østjylland

Installator.dk

Netselskaber vil betale kunder for at skrue ned for strømmen

Installator.dk

InstallatørGruppen køber Poul Sejr Nielsen-forretninger

Installator.dk

Fortsat ingen dato for udfasning af gas til boligopvarmning

Installator.dk

Airmaster samler fem lagre i nyt højlager

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
EET Danmark A/S
Uddannelse
Ubiquiti Certificeringer

Tilmeld dig EET’s Ubiquiti-certificeringskurser

Dato

01.09.2026

Sted

EET, Ventrupvej 27, 2670 Greve + DBU Hotel & Kursuscenter, Kileparken 27, 8381 Tilst

EET Danmark A/S
Workshop
EET & Hikvision inviterer dig til gratis workshop i Greve eller Tilst

Hands-on workshop med fokus på Hikvision løsninger. Vi inviterer dig til en praktisk workshop med fokus på Hikvision løsninger, hvor du får mulighed for selv at arbejde med udstyret og få konkret erfaring med opsætning, konfiguration og fejlsøgning. Uanset om du ønsker at styrke din tekniske viden om NVR og kameraopsætning eller få indsigt i software og licensstruktur, får du masser af brugbar viden med hjem.

Dato

09.09.2026

Tid

08:30

Sted

Greve & Tilst

Danvak
Kursus
Varmeanlæg fra A til Z

Fokus på projektering, dimensionering og korrekte varmeinstallationer

Dato

09.09.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej, 2630 Taastrup

Danvak
Kursus
Varmeanlæg fra A til Z

Kurset afholdes over 2 x 2 hele kursusdage – du finder de konkrete datoer i kursusbeskrivelsen, ved at trykke på tilmeldingslinket.

Dato

09.09.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej, 2630 Taastrup

Danvak
Kursus
Commissioning

På dette kursus lærer du om commissioning-processen til bygninger, så du selv kan lede/deltage i en commissioning-proces uanset, om du er bygherre, rådgiver eller entreprenør.

Dato

15.09.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 3, 2630 Taastrup

Danvak
Kursus
Ventilation fra A til Z

Vi tilbringer størstedelen af vores tid indendørs, og derved indånder vi primært luft, der har været i bygningen i længere tid, eller luft der har været forbi et ventilationsanlæg.

Dato

22.09.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 3, 2630 Taastrup