Solar lancerer jubilæumslampe

Solar Light har som noget nyt udviklet en egenproduceret lampe i anledning af virksomhedens 100-årsjubilæum i 2019. Corona satte en alvorlig kæp i hjulet for udviklingsarbejdet, som blandt andet involverede produktion i Norditalien. Men nu er lampen, der er diskret og unik på samme tid, på gaden.

”Century-lampens lysspredning og LED-teknologi skaber en farvegenkendelse på over 90 procent, hvilket er helt i top”, fortæller Stig Gejl. Foto: Solar..

Solar Light har i tidligere tider både designet og produceret egne lamper, men det har ikke været en del af forretningen i lang tid.

”Det vil vi gerne ændre lidt på. Vores nye Century P475-designerlampe passer rigtig godt ind vores Solar Light brand, som tilbyder premium lamper til markedet. Det gør den, fordi den tilbyder markedet en lampe, der både er elegant, diskret, unik, funktionel og giver en glimrende lysfordeling. Den indeholder samtidig gode muligheder for den nyeste LED-teknologi med høj farvegenkendelse, lavt strømforbrug, lang levetid etcetera”, fortæller Stig Gejl, der er Product Market Manager, Solar Light og oprindelig uddannet elektriker.

Farvegenkendelse og lysets betydning for trivsel er noget, de færreste er særlig opmærksom på, og her kan installatøren eller elektrikeren gøre en stor forskel som rådgiver for kunderne.

Stig Gejl

Han fremhæver lampens ekstremt lette udtryk, der både har en velkendt form med tråde tilbage til klassiske skandinaviske pendel-lamper og en transparens, der leder lyset rundt på en måde, der oplyser rummet på en god og varm måde. ”Lampen er meget diskret, når den er slukket og bliver meget levende, når den tændes. Den overrasker. Den er både klassisk, stilfuld og moderne på samme tid, den række både tilbage og frem i tiden, synes jeg, man kan sige”, fortæller han.

Tal lys og trivsel med kunden
Han er selv uddannet elektriker og fremhæver, at denne lampe kan fungere som en løftestang for, at elinstallatøren kan indtage en rådgiverrolle i dialogen med en privat- eller erhvervskunde. ”Century-lampens lysspredning og LED-teknologi skaber en farvegenkendelse på over 90 procent, hvilket er helt i top. Farvegenkendelse og lysets betydning for trivsel er noget, de færreste er særlig opmærksom på, og her kan installatøren eller elektrikeren gøre en stor forskel som rådgiver for kunderne”, fortæller han.

Om lampen

Century P475 er udviklet og produceret i et tæt samarbejde mellem Solar Light, Linea Light, som er en førende norditaliensk lampeproducent og designerne Alexiou & Tryde Design.

Samlingspunkt for fem lande
Solar startede for 102 år siden som dansk virksomhed med stort fokus på lys, og virksomheden er i dag tilstede på fem europæiske markeder, nemlig Norge, Sverige, Holland, Polen og Danmark.
”Vores nye Century P475-designerlampe bliver lanceret i alle fem lande, og lampen bliver et samlingspunkt for de fem lande. Det er selvfølgelig altid en udfordring at skabe tæt samarbejde på tværs af landegrænser, og her kommer denne lampe til at spille en rolle for sammenhængskraften i de næste fem år”, fortæller Stig Gejl.

Solar Light er Danmarks største lysleverandør og sælger lamper samt lysløsninger både via installatører, lysbutikker, boligbutikker og ikke mindst via projektsalg til arkitekter og bygherrer.
”Century P475 henvender sig både til private hjem, arbejdspladser og institutioner, hvor man ønsker en både flot, stilfuld og funktionel lampe. Den giver et overraskende godt lys samtidig med, at strømforbruget er minimalt”, fortæller Stig Gejl.

2ctrl ApS

Sponseret

KNX er rygraden i ikonisk glasbygning

Glamox A/S

Sponseret

Intelligente lysstyringssystemer skaber nye muligheder – Glamox styrker indsatsen i Danmark

Denne artikel er del af et tema:

Tema om belysning 2021

Relateret indhold

17.09.2025Ecofoss/Green:ID

Sponseret

Stærke løsninger til mørkere tider - LED belysning fra ECOFOSS

17.09.2025Wexøe A/S

Sponseret

Haupa presseværktøj, klippeværktøj, muffer og kabelsko

16.09.2025Alcadon ApS

Sponseret

Lær af dem der valgte Alcadon Group

16.09.2025Alcadon ApS

Sponseret

Lær af dem der valgte Alcadon Group

16.09.2025Lan-com A/S

Sponseret

Glaskuben i København er blevet gennemrenoveret og har fået Giga-Lan 10G Kabelsystem

16.09.2025Malmbergs Elektriske A/S

Sponseret

Vælg belysningsfunktion før eller efter installation

16.09.2025Malmbergs Elektriske A/S

Sponseret

UBIQUA batterilamper der kombinerer design og funktionalitet

16.09.2025PHOENIX CONTACT

Sponseret

Ny 1-polet transientbeskyttelse VALVETRAB SPP

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle