Solar realiserer beskedent driftsoverskud

Solar har i første halvår omsat for over 5,5 milliarder kroner og realiseret et beskedendt driftsoverskud på omkring seks millioner kroner, hvilket er en klar forbedring fra virksomhedens driftsunderskud sidste år.

"Vi skal forbedre vores indtjening. Det er klart for enhver. Det bliver et langt sejt træk at vende skuden”, siger koncernchef Anders Wilhjelm..

I første halvår har Solar omsat for over 5,5 milliarder kroner, hvilket betyder, at virksomheden har realiseret et driftsoverskud på cirka seks millioner kroner.

Selvom det er en klar forbedring fra et driftsunderskud på cirka 12 millioner i første halvår i fjor, er virksomheden opsat på at forbedre sin indtjening yderligere.

”Vi skal forbedre vores indtjening. Det er klart for enhver. Vi er i et geografisk markedsområde uden stor vækst, så forbedringerne kommer ikke til os udefra. Det bliver et langt sejt træk at vende skuden”, siger koncernchef Anders Wilhjelm.

Læs også: Solar-chef utilfreds med resultat

Anders Wilhjelm tilføjer i samme ombæring, at Solar skal bruge deres eksisterende kompetencer og aktiver til at kigge på relaterede forretningsområder for at finde vækstmuligheder og skabe bedre kapacitetsudnyttelse.

Derudover skal alle Solars aktuelle og fremtidige tiltag tage udgangspunkt i kunderne.

”Vi arbejder hele tiden på at gøre den eksisterende forretning mere effektiv. Vi har fokus på kunderne i alt, hvad vi gør. Vi har eksempelvis styrket den måde, vi køber ind på vegne af kunderne, for at vi til enhver tid sikrer dem de bedste produkter og løsninger. Vi har en pligt til både at lytte og positivt udfordre kunderne, så vi kan finde den allerbedste løsning for lige netop dem”, forklarer koncernchef Anders Wilhjelm.

- JDN 

Installator.dk

RL Ventilation omorganiserer for at tage næste vækstspring

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

SCANGRIP A/S

Sponseret

SCANGRIPs elektrikerlamper strålede ved Light + Building

Installator.dk

Odsherred Forsyning retter ind og halverer gebyr

Installator.dk

Tekum fordobler bruttofortjenesten og satser på fortsat vækst

Installator.dk

GK opruster på salg og styrker serviceforretningen

Installator.dk

Dansk Solcelleforening skifter fokus

Installator.dk

Prischock: Overvejer energitillæg og elbiler

Installator.dk

Ønskeseddel til ny regering: Adgang til arbejdskraft, grøn omstilling og omkostninger i fokus

Installator.dk

Høje gaspriser kan koste 5.000 kr. mere for et standardhus

Installator.dk

Nu er hver femte personbil elektrisk

Installator.dk

Energinet: Elnettet skal udbygges hurtigt – men behovet ændrer sig konstant

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Danvak
Kursus
Ventilation fra A til Z

Kurset afholdes over 2 x 3 hele kursusdage – Du finder de konkrete datoer i kursusbeskrivelsen, ved at trykke på tilmeld-knappen.

Dato

16.03.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus

EET Danmark A/S
Uddannelse
Ubiquiti Certificeringer

Tilmeld dig EET’s Ubiquiti-certificeringskurser

Dato

17.03.2026

Sted

EET, Ventrupvej 27, 2670 Greve + DBU Hotel & Kursuscenter, Kileparken 27, 8381 Tilst

EET Danmark A/S
Kursus
Axis Kurser

Gør læring til et eventyr med Axis

Dato

27.03.2026

Sted

Online + classroom

Dimex
Messe
ISH China & CIHE 2026: Dansk HVAC-knowhow i kinesisk spotlight

Når ISH China & CIHE 2026 slår dørene op i Shanghai fra 31. marts til 2. april, er det ikke blot endnu en sektormesse. For danske virksomheder i HVAC-, VVS- og energiteknologibranchen er det en mulighed for at teste deres løsninger i et marked, der i disse år investerer massivt i energieffektivitet, varmeforsyning og boligkomfort.

Dato

31.03.2026

Tid

09:00

Sted

Shanghai New International Expo Centre (SNIEC)

Dimex
Messe
Muligheder i Kina for danske virksomheder i HVAC-branchen

ISH China & CIHE løber af stablen fra 31. marts til 2. april 2026 – en mulighed for danske virksomheder for at finde vej til det kinesiske marked.

Dato

31.03.2026

Tid

09:00

Sted

Shanghai New International Expo Centre (SNIEC)

Danvak
Konference
Drift- og vedligeholdskonferencen 2026

Facility & Produktion – brobygning til fremtidens vedligehold

Dato

08.04.2026

Tid

08:30

Sted

EUC Lillebælt, Teknikervej 2, 7000 Fredericia