20.08.2014
Solar realiserer beskedent driftsoverskud
Solar har i første halvår omsat for over 5,5 milliarder kroner og realiseret et beskedendt driftsoverskud på omkring seks millioner kroner, hvilket er en klar forbedring fra virksomhedens driftsunderskud sidste år.
"Vi skal forbedre vores indtjening. Det er klart for enhver. Det bliver et langt sejt træk at vende skuden, siger koncernchef Anders Wilhjelm.
I første halvår har Solar omsat for over 5,5 milliarder kroner, hvilket betyder, at virksomheden har realiseret et driftsoverskud på cirka seks millioner kroner.
Selvom det er en klar forbedring fra et driftsunderskud på cirka 12 millioner i første halvår i fjor, er virksomheden opsat på at forbedre sin indtjening yderligere.
Vi skal forbedre vores indtjening. Det er klart for enhver. Vi er i et geografisk markedsområde uden stor vækst, så forbedringerne kommer ikke til os udefra. Det bliver et langt sejt træk at vende skuden, siger koncernchef Anders Wilhjelm.
Læs også: Solar-chef utilfreds med resultat
Anders Wilhjelm tilføjer i samme ombæring, at Solar skal bruge deres eksisterende kompetencer og aktiver til at kigge på relaterede forretningsområder for at finde vækstmuligheder og skabe bedre kapacitetsudnyttelse.
Derudover skal alle Solars aktuelle og fremtidige tiltag tage udgangspunkt i kunderne.
Vi arbejder hele tiden på at gøre den eksisterende forretning mere effektiv. Vi har fokus på kunderne i alt, hvad vi gør. Vi har eksempelvis styrket den måde, vi køber ind på vegne af kunderne, for at vi til enhver tid sikrer dem de bedste produkter og løsninger. Vi har en pligt til både at lytte og positivt udfordre kunderne, så vi kan finde den allerbedste løsning for lige netop dem, forklarer koncernchef Anders Wilhjelm.
- JDN
Intelligente installationer

Johnny Øland: Vores system kunne have reddet Svinkløv Badehotel
Det danske firma Fire Eater har udviklet et brandslukningssystem, som kvæler ilden, før den får fat. Med vores system installeret var branden på Svinkløv Badehotel ikke blevet til noget, lyder det fra direktør Johnny Øland.
Intelligente installationer

Nye brandalarmanlæg sikrer Bispebjerg Hospital
Høyrup & Clemmensen har installeret automatiske brandalarmanlæg på Bispebjerg Hospital. Anlæggene skal på kort tid varsle hospitalets personale om begyndende brande.
Belysning

Nørreport Station vinder lyspris
Nørreport Station i København vinder Den Danske Lyspris 2016, som uddeles af Dansk Center for Lys. Prisen gives for belysningsforholdene ved det nye Nørreport.
Byggeri

Installatør sætter turbo på isoleringen
De tekniske installationer på boligbyggeriet Karré G og Karré I på Teglholmen i København bliver isoleret med Isocover-beklædning frem for pladekapper. Det giver en større fleksibilitet og hurtigere montering.
Branchen

Hver tredje installatør bliver anmeldt
Én ud af tre danske installationsvirksomheder er blevet anmeldt af kunder på nettet. Det er en tendens, som forventes at stige de kommende år, vurderer ekspert.
Byggeri

Tekniq: Pauser og øl i arbejdstiden tegner et forkert billede
TV2-udsendelsen Danmark mod Østeuropa giver ikke et retvisende billede af byggebranchen, mener brancheorganisationen Tekniq.