Solar skifter ud i toppen

Solar-koncernen skifter ud på pladserne i ledelsesteamet. Stor-grossisten ansætter blandt andet en ny Commercial Director og siger samtidig farvel til deres Corporate Sales and Marketing Director og Corporate Market Director.

Solar-koncernen skifter ud i deres ledelsesteam og ansætter blandt andet en kommerciel direktør, som fremover skal være en del af Solars ledelsesgruppe. I samme omgang fratræder Solars Corporate Sales and Marketing Director, Claudio Christensen, samt Solars Corporate Market Director, Per Andersen, deres stillinger. Foto: Solar.

Hugo Dorph har blandt andet været administrerende direktør i den danske børsnoterede IT-virksomhed Maconomy frem til det tidspunkt, hvor virksomheden blev solgt til amerikanske Deltek. Foto: Solar .

Solar-koncernen skifter ud i deres ledelsesteam og ansætter blandt andet en kommerciel direktør, som fremover skal være en del af Solars ledelsesgruppe.

Jobfunktionen, der er ny i Solar, inkluderer salg og marketing, product/industry management samt forretningsudvikling og skal varetages af 49-årige Hugo Dorph, der er en erfaren international leder med en lang karriere inden for blandt andet salg- og e-handel.

Læs også: Solar-chef utilfreds med resultat

”Med udnævnelsen af Hugo Dorph styrker vi vores fokus på forretningsstrategi og forretningsudvikling på tværs af koncernen. Solar har et uudnyttet kommercielt potentiale, som jeg er overbevist om, at Hugo Dorph vil være den rette person til at forløse i samarbejde med den øvrige ledelsesgruppe. Digitale salgs- og marketingskanaler har stor betydning for Solar, og da Hugo Dorph har været involveret i e-handel siden 1995, kunne vi ikke have fundet en mere erfaren leder til posten”, pointerer Anders Wilhjelm, der er koncernchef Solar.

Læs også: Ny Solar-chef skal øge indtjeningen

Solar vil ligeledes styrke sine indkøbsaktiviteter på tværs af datterselskaberne, og derfor overdrager koncernen det overordnede ansvar for indkøb til Jan Willy Fjellvær, som vil varetage ansvaret sideløbende med sine opgaver som Chief Executive Director i Solar Norge.

Solar siger farvel
De nye organisationssændringer indebærer også, at Solar siger farvel til deres Corporate Sales and Marketing Director, Claudio Christensen. Claudio Christensen har været med til store dele af udviklingen af Solars salgs- og e-handelsaktiviteter.

Derudover fratræder Corporate Market Director, Per Andersen, også sin stilling. Per Andersen har spillet en stor rolle på hele indkøbs- og product management-området. 

Unidrain A/S

Sponseret

Unidrain udgiver første ESG-rapport: Data bekræfter, at vejen frem går gennem værdikæden

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Installator.dk

InstallatørGruppen køber Poul Sejr Nielsen-forretninger

Installator.dk

Fortsat ingen dato for udfasning af gas til boligopvarmning

Installator.dk

Airmaster samler fem lagre i nyt højlager

Installator.dk

AI frigør tid og øger kvaliteten i installationsvirksomheder

Installator.dk

Brødrene Dahl udvider lagerkapaciteten

Installator.dk

Selvlærende ventilation skal spare energi

Installator.dk

Heras åbner ny afdeling i Slagelse

Installator.dk

AO køber sig tættere på privatkunderne med VVSplus

Installator.dk

Danmarks første vindmøllebatteri skal aflaste elnettet

Installator.dk

Eltel vinder landsdækkende aftale Vejdirektoratet

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
EET Danmark A/S
Uddannelse
Ubiquiti Certificeringer

Tilmeld dig EET’s Ubiquiti-certificeringskurser

Dato

01.09.2026

Sted

EET, Ventrupvej 27, 2670 Greve + DBU Hotel & Kursuscenter, Kileparken 27, 8381 Tilst

EET Danmark A/S
Workshop
EET & Hikvision inviterer dig til gratis workshop i Greve eller Tilst

Hands-on workshop med fokus på Hikvision løsninger. Vi inviterer dig til en praktisk workshop med fokus på Hikvision løsninger, hvor du får mulighed for selv at arbejde med udstyret og få konkret erfaring med opsætning, konfiguration og fejlsøgning. Uanset om du ønsker at styrke din tekniske viden om NVR og kameraopsætning eller få indsigt i software og licensstruktur, får du masser af brugbar viden med hjem.

Dato

09.09.2026

Tid

08:30

Sted

Greve & Tilst

Danvak
Kursus
Varmeanlæg fra A til Z

Fokus på projektering, dimensionering og korrekte varmeinstallationer

Dato

09.09.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej, 2630 Taastrup

Danvak
Kursus
Varmeanlæg fra A til Z

Kurset afholdes over 2 x 2 hele kursusdage – du finder de konkrete datoer i kursusbeskrivelsen, ved at trykke på tilmeldingslinket.

Dato

09.09.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej, 2630 Taastrup

Danvak
Kursus
Commissioning

På dette kursus lærer du om commissioning-processen til bygninger, så du selv kan lede/deltage i en commissioning-proces uanset, om du er bygherre, rådgiver eller entreprenør.

Dato

15.09.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 3, 2630 Taastrup

Danvak
Kursus
Ventilation fra A til Z

Vi tilbringer størstedelen af vores tid indendørs, og derved indånder vi primært luft, der har været i bygningen i længere tid, eller luft der har været forbi et ventilationsanlæg.

Dato

22.09.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 3, 2630 Taastrup