Spar 700 kroner på 2 minutter

Elprisen er på himmelflugt, og ingen ved, hvor den ender. Af samme grund opfordrer GN Belysning til, at alle hjælper forbrugeren med at få skiftet de sidste gløde- og halogenpærer til LED. Det tager kun to minutter, og kan reducere udgifterne med mange tusinde kroner.

Der er mange, der undervurderer, hvor meget strøm, der egentlig løber igennem deres forældede lyskilder. Foto: GN Belysning.

For ikke så længe siden kunne man regne med godt to kroner pr kWh, mens prisen i dag er eksploderet til mere end seks kr. Og der er ingen garanti for, at den vanvittige udvikling ikke fortsætter, og sætter danskernes privatøkonomi under pres.

Derfor handler det om hurtigst muligt at få elforbrug ned, mener Erik Ebbe fra belysningsleverandøren GN Belysning i Herning:

”Jeg siger ikke, at vi skal mørklægge vores boliger og finde stearinlysene frem, men vi skal tænke os om, siger han og nævner, at der heldigvis findes en del lavthængende frugter”, siger han og fortsætter:

”Energistyrelsen regner eksempelvis med, at der stadig findes glødepærer i hvert tredje hjem og halogenpærer i hvert andet - også selvom de koster fem gange mere i strøm. Dertil kommer elsparepærerne, som tiden også er løbet fra. I en situation, som den vi står i, skal de selvfølgelig skiftes til LED, der er meget mere energi- og klimavenlige”, siger han.

Ti gange så dyre i drift

Ifølge Erik Ebbe er der rigtig mange, der undervurderer, hvor meget strøm, der egentlig løber igennem de forældede lyskilder – og hvor meget det bliver til i kroner og ører:

”Et godt eksempel er en 60W glødepærer, der brænder i seks timer om dagen, altså cirka 2000 timer om året. Med den nuværende elpris medfører det en udgift på – og hold nu fast - 720 kr. Og det er vel at mærke for en enkelt pære!”

LÆS OGSÅ: Norlys køber ladeoperatøren Sperto

"Skifter man derimod til en 6W LED-lyskilde, som giver det samme lys, reduceres omkostningen til 72 kr. Dermed kan man altså spare 700 kr. på de to minutter, det tager at skifte lyskilden, og samtidigt slår man et slag for klimaet", siger han og nævner, at man selv kan beregne udgiften ved diverse lyskilder på Energistyrelsens hjemmeside SparEnergi.dk.

Hjælp forbrugeren

Men netop fordi prisudviklingen er gået så hurtigt, kan man ikke forvente, at Hr og Fru Jensen selv tager bolden op og reagerer med det samme, fortsætter Erik Ebbe:

”Derfor synes jeg, at vi som fagfolk har et fælles ansvar for at spørge ind til både privat- og erhvervskunders situation. Har de bare en enkelt gammel gløde- eller halogenpære siddende, bør de selvfølgelig få den skiftet med det samme – og særligt nu, hvor vi går ind i den mørke tid”, siger han, og tilføjer, at ude lys og timere til eksempelvis julebelysning også er oplagt at spørge ind til.

”Med de kWh-priser, vi ser i øjeblikket, handler det om at gennemgå hele husstandens eller kontorets forbrug med en tættekam, og skrue ned de steder, hvor det er muligt”, siger han.

Energistyrelsen: Skrot dem!

Og Erik Ebbe er langt fra den eneste, der opfordrer danskerne til at spare på strømmen. På, SparEnergi.dk slår Energistyrelsens fast, at man ikke sparer penge ved at beholde sine gamle gløde- og halogenpærer, så længe de virker.

LÆS OGSÅ: Dansk garanti på 100 milliarder kroner til danske elselskaber

 ”Selv hvis du fik dem gratis, kan de ikke betale sig at bruge. Hverken for klimaet eller for din pengepung. Skrot dem, hvis du har dem”, lyder rådet.

Komplet sortiment

Hos GN Belysning peger man på, at LED teknologien har skabt mulighed for at styre lyset meget mere præcist og dermed mere økonomisk – f.eks. ved hjælp af tre trins dæmp. Af samme grund har man fyldt lageret op med ikke færre end 70 forskellige LED-lyskilder der er til det danske marked.

”Målet er at have et komplet sortiment, så vi kan dække ethvert belysningsbehov”, siger Erik Ebbe og fortsætter:

”Derfor må man heller ikke gå og tro, at der ikke findes en LED-erstatning for de specialpærer, man evt. har i sit hjem. Det gør der med meget stor sandsynlighed, og der er som sagt rigtig mange penge at spare”, lyder det. 

-AKJ

Elsikkerhed.dk

Sponseret

Installatørmøder 2026

KlarPris

Sponseret

Installatørens hemmelige våben: Bestil smartere og arbejd hurtigere

Relateret indhold

15.01.2026BLICHFELD POWER & MEASUREMENTS A/S

Sponseret

Ny opgraderede serie af klasse A pyranometer

Schneider Electric åbner for tilmelding til Nordic Graduate Program 2026

14.01.2026Schneider Electric A/S

Sponseret

12.01.2026Schneider Electric A/S

Sponseret

Robotter i produktionen: Fra best practice til next practice

08.01.2026Schneider Electric A/S

Sponseret

Schneider Electric hæver standarden for sikker og hurtig installation med helt ny tilslutning

29.12.2025Installator.dk

Synergi ansætter ny direktør

22.12.2025Schneider Electric A/S

Sponseret

Fra kompleksitet til enkelhed: Motorstyring bliver nemmere med Easy TeSys-serien

19.12.2025Installator.dk

Først i Norden: AI-styring giver markante besparelser i BESS- og solcelleanlæg

19.12.2025Schneider Electric A/S

Sponseret

Ny rapport: Forældede automationssystemer koster industrivirksomheder dyrt

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Danvak
Kursus
DS 447:2021 Ventilation i bygninger

Er du opdateret på de nyeste krav til ventilation?

Dato

21.01.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus

Elsikkerhed.dk
Gå-hjem-møde
Installatørmøde med ELsikkerhed - Hjørring

Hvert år afholder ELsikkerhed fyraftensmøder for el-fagfolk, hvor vi ser på de seneste nye tiltag og krav til el-installationer.

Dato

27.01.2026

Sted

Hjørring

Danvak
Kursus
CTS-anlæg. Konstruktion, installation og drift

Med korrekt anvendelse af CTS/BMS-systemer kan bygningsejere/driftsfolk, smart og innovativt, sikre den danske målsætning om en CO2-reduktion på 70% i 2030.

Dato

27.01.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus

DTU
Efteruddannelse
Forretningsudvikling og ledelse

Vil du være med til at styrke din virksomheds beslutningsprocesser, analysekraft, planlægning, styring og strategi? Så tilmeld dig kurset Forretningsudvikling og ledelse, som også er et diplommodul, og styrk dine kompetencer inden for økonomisk analyse af nye forretningsmuligheder, investering, finansiering, anvendelse af forretningsmodeller og innovationsstrategier.

Dato

27.01.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Elsikkerhed.dk
Gå-hjem-møde
Installatørmøde med ELsikkerhed - Hadsten

Hvert år afholder ELsikkerhed fyraftensmøder for el-fagfolk, hvor vi ser på de seneste nye tiltag og krav til el-installationer.

Dato

28.01.2026

Sted

Hadsten

DTU
Efteruddannelse
Ledelse af medarbejdere og faglig udvikling

Få indsigt i læring på flere niveauer og få færdigheder til bedre at kunne fremme kompetenceudvikling og opgaveløsning i virksomheden.

Dato

28.01.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup