Støj fra varmepumper kan blive fortid

Varmepumper bliver en mere og mere populær løsning i private husstande. Men en stor bekymring for boligejere med varmepumper – og deres naboer – er den støj, som varmepumperne genererer, når de er aktive. Med mere støjsvage løsninger kan idyllen i sommerhuset dog forblive intakt.

Hvor man placerer varmepumpen har stor betydning for, hvor meget støj den udsender, og hvor meget eventuelle naboer vil blive generet af støjen. Arkivfoto. .

Varmepumper er en moderne og miljøvenlig varmekilde, men støjen fra pumperne kan være generende. Støjen fra varmepumper kommer hovedsageligt fra ventilatoren og kompressoren på udedelen af varmepumpen. Hvad angår ventilatoren er der er ofte tale om en susen eller en decideret tone, som skyldes luftturbulens omkring ventilatorens vinger. Støjen herfra stiger i takt med, at omdrejningshastigheden øges. Støjen fra kompressoren er typisk en dybere tone i forhold til ventilatoren.

En vigtig faktor for kunder og producenter
Mads Vendelbo har siden 2016 rådgivet fremtidige varmepumpeejere om deres muligheder på siden Findvarmepumpe.dk. Ifølge ham er støj en vigtig faktor, når der skal investeres i en varmepumpe:

”Det betyder rigtig meget, hvor meget varmepumperne støjer. Vi nævner det stort set altid, når vi rådgiver om, hvilken type varmepumpe og producent, man bør vælge”.

”Det betyder rigtig meget, hvor meget varmepumperne støjer. Vi nævner det stort set altid, når vi rådgiver om, hvilken type varmepumpe og producent, man bør vælge”.

Mads Vendelbo, rådgiver hos Findvarmepumpe.dk.

Støj fra varmepumperne er dog noget, som producenterne har stor fokus på, ifølge Mads Vendelbo. Han nævner Panasonic samt danske Vølund og Metro Therm som ledende inden for denne udvikling.

”Varmepumper er blevet brugt meget i industrisammenhæng, hvor støj ikke er noget problem. Men i takt med, at flere private huse får varmepumper, har støjproblematikken fået større betydning. Hvis man har en have eller et sommerhus, vil man gerne kunne sidde ude uden at blive generet af brummen fra en varmepumpe”.

Undersøg markedet og overvej placering
Et par gode råd fra Mads Vendelbo, før man investerer i en varmepumpe, er først og fremmest at undersøge grundigt, hvilken slags varmepumpe man ønsker, og hvor meget den larmer. Generelt støjer luft-til-luft-varmepumper mere indenfor end andre varmepumper. Disse ligger gennemsnitligt mellem omkring 40-60 dB på udedelen. Luft-til-vand-pumper kan støje mere (omkring 70 dB), men mange pumper af denne type har en nedre grænse på omkring 53 dB.

Dernæst bør man placere varmepumpen hensigtsmæssigt i forhold til naboer. Hvor man placerer varmepumpen har stor betydning for, hvor meget støj den udsender, og hvor meget eventuelle naboer vil blive generet af støjen. Et fornuftigt sted vil eksempelvis være tæt på en hæk, som kan skærme for støjen ind til naboen.

Støjen kan mindskes ved, at varmepumpen installeres på en stiv og tung overflade på jorden. Vægge og tage vibrerer mere og giver derfor mere støj. Mange varmepumpeejere vælger derudover en såkaldt varmepumpeskjuler, som dæmper støjen betydeligt.

Erhvervsstyrelsen har tilmed udviklet et program, som beregner, hvor det vil være mest hensigtsmæssigt at placere en varmepumpe. Programmet beregner ud fra det lydeffektniveau, som er angivet af varmepumpens leverandør. Derefter kan man på et kort se støjudbredelsen på adressen. Alle kan benytte beregneren på Erhvervsstyrelsens hjemmeside.

Fremtiden er støjfri
For tiden kommer der flere og flere varmepumper på markedet, som ligger under et lydniveau på 60 dB, hvilket er sammenligneligt med lydniveauet på en restaurant eller i et kontorlandskab. Ude i naturen er dette ifølge Mads Vendelbo et acceptabelt støjniveau.

Støjregler

Hver enkelt kommune har forskellige regler for, hvor meget støj, der må komme fra varmepumper. Miljøstyrelsen har dog fastlagt nogle vejledende støjgrænser. De laveste støjgrænser er i sommerhusområder, hvor den ligger på 40 dB om dagen og 35 dB efter kl. 18. I almindelige boligområder ligger grænsen på 45 dB om dagen og mellem 35-40 dB om natten. I etagebygninger er grænsen lidt højere.

Mads Vendelbo spår dog, at man i fremtiden vil kunne sænke støjniveauet yderligere. Den danske varmepumpeproducent DVI har blandt andet udviklet en helt ny type varmepumpe, som isolerer støjen bedre.

”Jeg tror, at man i fremtiden vil kunne bringe støjen helt ned til omkring 40 dB, hvilket er langt under genegrænsen. Idet varmepumper bliver mere og mere populære, bliver der hele tiden arbejdet på eksempelvis at udvikle mere støjsvage blæsere, også fra producenter af større varmepumper”, siger han.

Installator.dk

RL Ventilation omorganiserer for at tage næste vækstspring

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Elcor A/S

Sponseret

Robust powerdistribution til nonstop-drift

Installator.dk

Ny regering skal hjælpe Energinet med at prioritere

Installator.dk

Lars Aagaard blev valgt til Folketinget

Installator.dk

Odsherred Forsyning retter ind og halverer gebyr

Installator.dk

Tekum fordobler bruttofortjenesten og satser på fortsat vækst

Installator.dk

GK opruster på salg og styrker serviceforretningen

Installator.dk

Dansk Solcelleforening skifter fokus

Installator.dk

Prischock: Overvejer energitillæg og elbiler

Installator.dk

Ønskeseddel til ny regering: Adgang til arbejdskraft, grøn omstilling og omkostninger i fokus

Installator.dk

Høje gaspriser kan koste 5.000 kr. mere for et standardhus

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Danvak
Kursus
Ventilation fra A til Z

Kurset afholdes over 2 x 3 hele kursusdage – Du finder de konkrete datoer i kursusbeskrivelsen, ved at trykke på tilmeld-knappen.

Dato

16.03.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus

EET Danmark A/S
Uddannelse
Ubiquiti Certificeringer

Tilmeld dig EET’s Ubiquiti-certificeringskurser

Dato

17.03.2026

Sted

EET, Ventrupvej 27, 2670 Greve + DBU Hotel & Kursuscenter, Kileparken 27, 8381 Tilst

EET Danmark A/S
Kursus
Axis Kurser

Gør læring til et eventyr med Axis

Dato

27.03.2026

Sted

Online + classroom

Dimex
Messe
ISH China & CIHE 2026: Dansk HVAC-knowhow i kinesisk spotlight

Når ISH China & CIHE 2026 slår dørene op i Shanghai fra 31. marts til 2. april, er det ikke blot endnu en sektormesse. For danske virksomheder i HVAC-, VVS- og energiteknologibranchen er det en mulighed for at teste deres løsninger i et marked, der i disse år investerer massivt i energieffektivitet, varmeforsyning og boligkomfort.

Dato

31.03.2026

Tid

09:00

Sted

Shanghai New International Expo Centre (SNIEC)

Dimex
Messe
Muligheder i Kina for danske virksomheder i HVAC-branchen

ISH China & CIHE løber af stablen fra 31. marts til 2. april 2026 – en mulighed for danske virksomheder for at finde vej til det kinesiske marked.

Dato

31.03.2026

Tid

09:00

Sted

Shanghai New International Expo Centre (SNIEC)

Danvak
Konference
Drift- og vedligeholdskonferencen 2026

Facility & Produktion – brobygning til fremtidens vedligehold

Dato

08.04.2026

Tid

08:30

Sted

EUC Lillebælt, Teknikervej 2, 7000 Fredericia