Større datanetværk kræver kraftigere kabler

Stadig flere enheder får strøm via datanetværk og det kan medføre større varmeudvikling i kablerne, hvilket kan føre til driftsforstyrrelser. Udviklingen kræver, at installationsbranchen er mere opmærksomme, lyder meldingen fra en salgsingeniør.

Mængden af kabler i bakker og andre føringsveje har det med at stige. Sammen med øget strømforsyning via datakabler (PoE) kan det føre til, at kablernes tilladte driftstemperatur overskrides. Foto: Lemvigh-Müller..

Strømforsyning af enheder som IP-telefoner, overvågningskameraer, WiFi-accespoints og computere via eksisterende eller nyetableret datakabling – Power over Ethernet (PoE) – er en af de hurtigst voksende teknologier inden for installationssektoren. Effekten i PoE-installationer stiger, i takt med at enhederne bliver flere og flere og bruger mere og mere strøm.

Udviklingen betyder, at installationsbranchen bør være langt mere opmærksom på, hvor mange datakabler der lægges i føringsvejene, hvordan de lægges og hvordan kabler og føringsveje er dimensioneret. Det mener Jesper Andersson, salgsingeniør hos stål- og teknikgrossisten Lemvigh-Müller.

Varme kan give driftsproblemer
Udfordringen er, at mere strøm og flere kabler sender temperaturen i kabelbakker og -kanaler i vejret. Hvis nogle af kablerne samtidig er underdimensionerede i forhold til et stigende strømforbrug, så er grunden lagt til driftsproblemer.

”Alle, der arbejder med data- og forsyningskabling, ved, at mængden af kabler i føringsvejene kun går en vej, og det er opad. Når effekten samtidig stiger, ryger temperaturen hurtigt i vejret. Vi ser temperaturstigninger fra 4 til 37 grader og i de værste tilfælde meget mere i datakabelnetværk”, siger Jesper Andersson.

Kabler til datatransmission er typisk beregnet til en arbejdstemperatur på højst 60 grader. Hvis kablerne er installeret oppe under loftet, hvor rumtemperaturen er høj, er bundtet tæt og dimensioneret for småt i forhold til PoE-forbruget, kan den elektriske modstand stige betydeligt.

”Det vil være nyt for mange, at man også er nødt til at udføre varmetabsberegninger på datakabler, men det er den vej, det går. Selv kabler, der kun er få meter for lange, kan være årsag til forstyrrelser i datatransmissionen og dermed fejlfunktion, for eksempel i vigtige produktions- eller overvågningsinstallationer”, forklarer salgsingeniøren.

Kabler med kraftigere ledere gør datanetværk bedre egnet til en fremtid, hvor flere og flere enheder strømforsynes via datakablingen. Her to kabler i samme kategori – Cat 6 U/UTP – men med forskellig lederdimension. Foto: Lemvigh-Müller..

Nye EU-standarder på vej
Et sæt nye EU-installationsstandarder anviser hvordan datakabling udføres forsvarligt i forhold til PoE.

De nye standarder betyder blandt andet, at visse datakablinger skal udføres i kabeltypen Cat 6a, der på grund af af den kraftigere AWG 23-kabeldimension med et lederareal på 0,26 mm2 er i stand til at overføre mere strøm, uden at opvarmningen bliver for stor.

”Det kan måske umiddelbart virke overdrevet, men kravet hænger godt sammen med den udvikling, vi ser på PoE-området. Med kraftigere ledere holdes temperaturen i kablerne nede, og man får en bedre margin i forhold til fremtidig stigning i strømforsyning via datakablerne”, siger Jesper Andersson.

Læs også: Forbedret Cat. 7A S/FTP datakabel

De nye EU-installationsstandarder træder i kraft den 1. juni.

- SDN

Installator.dk

RL Ventilation omorganiserer for at tage næste vækstspring

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Wygwam Danmark, a division of Niko

Sponseret

Mød Wygwam Danmark A/S på El & Teknik 2026

Installator.dk

Brancheforening: Brug for national strategi for energilagring

Annonce

Installator.dk

RL Ventilation omorganiserer for at tage næste vækstspring

Installator.dk

CFO forlader Verdo efter blot en måned

Installator.dk

Wavin ansætter ny nordisk direktør med fokus på klimatilpasning

Installator.dk

Stadig flere vælger en eldreven varebiler

Installator.dk

Dansk HVAC-knowhow i kinesisk spotlight på ISH China 2026

Installator.dk

Nye regler gør installatøren til central rådgiver

Installator.dk

Uggerly når rekordomsætning, men bundlinjen følger ikke med

Installator.dk

Brancheforening beskylder Energinet for skræmmekampagne

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Danvak
Kursus
Ventilation fra A til Z

Kurset afholdes over 2 x 3 hele kursusdage – Du finder de konkrete datoer i kursusbeskrivelsen, ved at trykke på tilmeld-knappen.

Dato

16.03.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus

EET Danmark A/S
Uddannelse
Ubiquiti Certificeringer

Tilmeld dig EET’s Ubiquiti-certificeringskurser

Dato

17.03.2026

Sted

EET, Ventrupvej 27, 2670 Greve + DBU Hotel & Kursuscenter, Kileparken 27, 8381 Tilst

Guldager A/S
Messe
Ses vi på FOODEXPO 2026?

Vision Watercare deltager på FOODEXPO i Herning, hvor vi står klar til at præsentere vores CTU-filtre til HoReCa-markedet. Med de rette vandfiltreringsløsninger kan caféer, restauranter og hoteller sikre stabil vandkvalitet – til gavn for både udstyr, drift og smag i det endelige produkt. Kom forbi vores stand og hør, hvordan vores løsninger kan bidrage til bedre vandkvalitet i professionelle køkkenmiljøer. Vi glæder os til at møde jer på messen!

Dato

22.03.2026

Tid

10:00

Sted

MCH Messecenter Herning Vardevej 1 7400 Herning Danmark

Danvak
Gå-hjem-møde
Teknisk isolering

Når snitflader, brand og projektering kolliderer i praksis

Dato

25.03.2026

Tid

13:45

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej, 2630 Taastrup

Elsikkerhed.dk
Kursus
Kursus i Verifikation (Eftersyn og afprøvning)

Bliv bedste venner med din installationstester

Dato

26.03.2026

Tid

13:00

Sted

Herning/Virtuelt

GN Belysning
Webinar
Sådan kommer du i gang med at dataopsamle korrekt med DALI2/DALI+

De nye trådløse DALI-2 og DALI+ standarder ændrer måden, du arbejder med lysstyring på – og med de nye BR18-krav bliver det endnu vigtigere at kunne opsamle og bruge data korrekt i dine installationer.

Dato

26.03.2026

Tid

14:30

Sted

Microsoft Teams