Supersygehus forsinket grundet fejldesignet ventilation

Det Nye Universitetshospital i Skejby bliver yderligere forsinket, da 40 operationsstuer skal bygges om på grund af fejldesignet ventilation.

Det Nye Universitetshospital i Aarhus forventes at åbne i maj 2018. Den oprindelige åbningsdato skulle have været i oktober i år. Foto: DNU. .

Det Nye Universitetshospital (DNU) i Skejby nær Aarhus bliver yderligere forsinket, efter test af ventilationsdesignet viser, at ventilationssystemet ikke lever op til de opstillede krav. Det skriver Ingeniøren.

Det er formentlig fejl i en af de tidligste faser i konstruktionen, der nu betyder, at man skal bygge cirka 40 operationsstuer om, inden hospitalet kan åbne og tage imod patienter.

”At konstruere en operationsstue er naturligvis ikke bare en standardløsning, men det kom som en overraskelse, at det design, som der er bygget efter, ikke holdt”, siger Carsten Kronborg, projektdirektør ved projektafdelingen for DNU, til Ingeniøren.

Læs også: Blandingsbatterier skyld i skimmelsvamp på nyt supersygehus

Fejlen ligger i, at ventilationssystemet i operationsstuerne ikke vil være i stand til at opnå tilstanden ’ultraren luft’, hvilket er et krav på de 40 operationsstuer. Derfor arbejder Region Midts projektafdeling netop nu sammen med ingeniører for at finde en teknisk løsning, der kan bringe kim-tallet ned og dermed luftrenheden op.

”Projektafdelingen har brugt noget tid på at flytte loftsugninger og indblæsninger rundt for at finde den optimale placering. Samtidig har overflader gennemgået en kritisk genvurdering, bl.a. lofter og vægoverflader. Nogle lofter vil blive udskiftet, og nogle vægoverflader males i en højere glans, så de bliver mere rengøringsvenlige”, siger Knud Erik Jørgensen, administrerende direktør for rådgivergruppen DNU, til Ingeniøren.

Læs også: Supersygehus får nem og energirigtig belysning

Til spørgsmålet om hvorfor rådgivergruppen, som i samarbejde med bygherren også stod for det oprindelige ventilationsdesign, ikke designede den rigtige løsning i første omgang, svarer Knud Erik Jørgensen:

”I bagklogskabens lys kan man altid sige: ‘Hvorfor så DNU og rådgiverne ikke det her tidligere?’, men det var svært at se, at det her faktisk ville give os problemer”, siger Knud Erik Jørgensen til Ingeniøren.

Det nye Aarhus-sygehus forventes at blive klar til at modtage patienter i maj 2018. Det skulle efter den oprindelige plan have været åbnet i oktober i år.

-CHM

Unidrain A/S

Sponseret

Unidrain udgiver første ESG-rapport: Data bekræfter, at vejen frem går gennem værdikæden

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Denne artikel er del af et tema:

Udvalgte

Relateret indhold

Genvex

Sponseret

Sådan servicerer du ECO 190 XL

Installator.dk

Nye regler åbner offentlige tage for solceller

Installator.dk

Elbilmesse udvider med varebiler

Installator.dk

Tommy Ahlers: Batterier skal spille en større rolle

Installator.dk

Energinet sænker eltariffen igen i 2027

Installator.dk

TEKNIQ-ønske til BR-revision: Skru ned for dokumentationskrav til simpelt byggeri

Installator.dk

Energinet: Flere transmissionsprojekter holder tid og budget

Installator.dk

Interessen for varmepumper stiger markant: Ansøgninger om tilskud næsten fordoblet

Installator.dk

Telesikring køber Securitec og overtager 350 kunder

Installator.dk

Kemp & Lauritzen overtager elinstallatør i Sønderjylland

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
EET Danmark A/S
Uddannelse
Ubiquiti Certificeringer

Tilmeld dig EET’s Ubiquiti-certificeringskurser

Dato

01.09.2026

Sted

EET, Ventrupvej 27, 2670 Greve + DBU Hotel & Kursuscenter, Kileparken 27, 8381 Tilst

Danvak
Kursus
Varmeanlæg fra A til Z

Fokus på projektering, dimensionering og korrekte varmeinstallationer

Dato

09.09.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej, 2630 Taastrup

EET Danmark A/S
Workshop
EET & Hikvision inviterer dig til gratis workshop i Greve eller Tilst

Hands-on workshop med fokus på Hikvision løsninger. Vi inviterer dig til en praktisk workshop med fokus på Hikvision løsninger, hvor du får mulighed for selv at arbejde med udstyret og få konkret erfaring med opsætning, konfiguration og fejlsøgning. Uanset om du ønsker at styrke din tekniske viden om NVR og kameraopsætning eller få indsigt i software og licensstruktur, får du masser af brugbar viden med hjem.

Dato

09.09.2026

Tid

08:30

Sted

Greve & Tilst

Danvak
Kursus
Varmeanlæg fra A til Z

Kurset afholdes over 2 x 2 hele kursusdage – du finder de konkrete datoer i kursusbeskrivelsen, ved at trykke på tilmeldingslinket.

Dato

09.09.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej, 2630 Taastrup

DTU
Efteruddannelse
Kvalitetsstyring

En god og ensartet kvalitet er grundlaget for en omkostningseffektiv produktion, tilfredse kunder, og evt. myndighedsgodkendelse. Derfor er kvalitetsstyring en essentiel del af virksomheden.

Dato

10.09.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

KUDSK Service
Webinar
Aktuatorer

Vi ser nærmere på motorisering af eksisterende ventiler og på, hvordan aktuatorer kan gøre ventilbetjeningen lettere og give mulighed for hurtigere sektionering.

Dato

11.09.2026

Tid

09:30

Sted

Online