Huller i forslag til ny autorisationslovgivning

Der er behov for ændringer i regeringens aktuelle lovforslag om nye autorisationsordninger inden for el og vvs, lyder det fra Tekniq

"Ved høringen stod det klart, at der er betydelige huller i regeringens aktuelle lovforslag. Dem skal vi finde løsninger på", siger Niels Jørgen Hansen, administrerende direktør i Tekniq Installatørernes Organisation. Foto: Tekniq.

En række uklarheder i lovforslaget til en kommende autorisationslov blev tydelige under Erhvervs,- Vækst-, og Eksportudvalgets høring på Christiansborg onsdag eftermiddag, mener Tekniq.

”Det blev under høringen tydeligt, at der er behov for ændringer i lovforslaget, hvis vi skal opfylde målsætningen om ikke at gå på kompromis med sikkerheden. Men høringen var et godt skridt, fordi vi fik afdækket en række problemer, som vi nu skal finde løsninger på, ligesom der nu er en bredere erkendelse af, at lovforslaget ikke kan vedtages i sin nuværende form”, siger Niels Jørgen Hansen, administrerende direktør i Tekniq Installatørernes Organisation.

Læs også: Sikkerheden skal vinde

Lovforslaget indebærer blandt andet indførelse af delautorisationer, så man for eksempel kan få autorisation til at udføre elinstallationer i boliger. Det har mødt kritik i høringsfasen, ikke mindst på grund af bekymring for, om delautoriserede vil få tilstrækkelig kompetence til at udføre installationsarbejde, der er behæftet med en betydelig risiko for blandt andet elbrand, elektrisk stød og vandskader.

Ifølge Niels Jørgen Hansen er det i det i eksisterende lovforslag nemlig ikke klart defineret, hvilket kompetenceniveau der skal til for at opnå en delautorisation til for eksempel at udføre boliginstallationer inden for el eller vvs. Altså om en tømrer kan påbegynde en autorisationsgivende uddannelse på lige fod med en færdiguddannet elektriker.

Læs også: Dansk El-Forbund vil ændre lovforslag om autorisation

”Kompetenceniveauet skal være på niveau med en fuldt autoriseret. Blot på et afgrænset område af faget. Det blev tydeligt tilkendegivet, at der er behov for at afdække, hvilken baggrund og uddannelse der skal til for at opnå delautorisation. Der er ganske simpelt for mange uklarheder i lovforslaget som det ligger nu”, siger Niels Jørgen Hansen.

Lovforslag bekymrer Dansk El-Forbund
Lige siden det første udkast i forbindelse med forberedelserne til forslaget om autorisation på blandt andet el-området kom frem, har Dansk El-Forbund sammen med blandt andre forbundet Blik & Rør og installatørerne i Tekniq forsøgt at advare offentligheden og politikerne om de sikkerhedsmæssige farer, som forslaget indebærer.

Forud for gårsdagens høring gjorde Dansk El-Forbund da også opmærksom på, at de mødte op med henblik på at fortælle om forbundet betænkeligheder i forhold til forslaget.

”Vi vil møde frem og fortælle om vores betænkeligheder. I den forbindelse er det jo også en styrke, at det ikke kun vil fremstå, som om vi er bange for konkurrence og bare er ude på at hyppe vores egne kartofler, men at vi kan henvise til en uafhængig ekspert, der med al sin viden er urolig for sikkerheden”, sagde næstformand Jens-Olav Pedersen om høringen i går eftermiddags.

Læs også: Ekspert: Lovforslag vil forringe el-sikkerhed væsentligt

Ligesom som Tekniq byggede en af Dansk El-Forbunds bekymringer på den kompetence, der opnås med delautorisations-uddannelsen, som ifølge forbundet kun svarer til en fjerdedel af den kompetence, der kræves ved en fuld autorisation, og som ifølge den uafhængige ekspert, el-sikkerhedsekspert Jesper Sandberg, langt fra er nok ved boliginstallationer.

-JDN

KUDSK Service

Sponseret

EnergyHub Onsite – mobil energi, en effektiv løsning

KlarPris

Sponseret

Installatørens hemmelige våben: Bestil smartere og arbejd hurtigere

Relateret indhold

30.01.2026Installator.dk

Dansk Standard: TEKNIQ bryder ophavsretsloven

30.01.2026Avidenz A/S

Sponseret

Nye arbejdsmiljøregler 2026

29.01.2026Wicotec Kirkebjerg A/S

Sponseret

Solid vækst og styrket indtjening ruster Wicotec Kirkebjerg A/S til fremtiden og store samfundsagendaer

29.01.2026Installator.dk

Unge kræfter og fokus på materialevalg

29.01.2026Wicotec Kirkebjerg A/S

Sponseret

Nedtælling til HÅNDVÆRK 2026 er i gang!

28.01.2026Installator.dk

Benny Yssing trækker sig fra formandsposten efter mistillid

27.01.2026Installator.dk

TEKNIQ: Energiø Bornholm er et grønt gennembrud

27.01.2026Lan-com A/S

Sponseret

LAN-COM A/S indgår partneraftale med Schleifenbauer Products BV

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
DTU
Efteruddannelse
Bæredygtig virksomhedsudvikling

På dette kursus arbejder vi med integration af bæredygtighed i virksomheders strategi og målsætning, værdikæder og miljøledelsessystemer.

Dato

03.02.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Elsikkerhed.dk
Gå-hjem-møde
Installatørmøde med ELsikkerhed - Ballerup

Hvert år afholder ELsikkerhed fyraftensmøder for el-fagfolk, hvor vi ser på de seneste nye tiltag og krav til el-installationer.

Dato

04.02.2026

Sted

Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Organisation, udvikling og samskabelse

Opkvalificér dine evner til at igangsætte og vurdere styringsmæssige og strategiske tiltag i din virksomhed.

Dato

05.02.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Danvak
Kursus
DS 428:2019 Komplet kursus om brandsikring af ventilationsanlæg

Den opdaterede standard DS428 indeholder væsentlige forbedringer. Grundlæggende er standarden blevet klart opdelt med funktionskrav, standardmetoder og beregningsmæssige løsninger.

Dato

11.02.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus

DTU
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - dag

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

16.02.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Elsikkerhed.dk
Gå-hjem-møde
Installatørmøde med ELsikkerhed - Vejle

Hvert år afholder ELsikkerhed fyraftensmøder for el-fagfolk, hvor vi ser på de seneste nye tiltag og krav til el-installationer.

Dato

24.02.2026

Sted

Vejle