Huller i forslag til ny autorisationslovgivning

Der er behov for ændringer i regeringens aktuelle lovforslag om nye autorisationsordninger inden for el og vvs, lyder det fra Tekniq

"Ved høringen stod det klart, at der er betydelige huller i regeringens aktuelle lovforslag. Dem skal vi finde løsninger på", siger Niels Jørgen Hansen, administrerende direktør i Tekniq Installatørernes Organisation. Foto: Tekniq.

En række uklarheder i lovforslaget til en kommende autorisationslov blev tydelige under Erhvervs,- Vækst-, og Eksportudvalgets høring på Christiansborg onsdag eftermiddag, mener Tekniq.

”Det blev under høringen tydeligt, at der er behov for ændringer i lovforslaget, hvis vi skal opfylde målsætningen om ikke at gå på kompromis med sikkerheden. Men høringen var et godt skridt, fordi vi fik afdækket en række problemer, som vi nu skal finde løsninger på, ligesom der nu er en bredere erkendelse af, at lovforslaget ikke kan vedtages i sin nuværende form”, siger Niels Jørgen Hansen, administrerende direktør i Tekniq Installatørernes Organisation.

Læs også: Sikkerheden skal vinde

Lovforslaget indebærer blandt andet indførelse af delautorisationer, så man for eksempel kan få autorisation til at udføre elinstallationer i boliger. Det har mødt kritik i høringsfasen, ikke mindst på grund af bekymring for, om delautoriserede vil få tilstrækkelig kompetence til at udføre installationsarbejde, der er behæftet med en betydelig risiko for blandt andet elbrand, elektrisk stød og vandskader.

Ifølge Niels Jørgen Hansen er det i det i eksisterende lovforslag nemlig ikke klart defineret, hvilket kompetenceniveau der skal til for at opnå en delautorisation til for eksempel at udføre boliginstallationer inden for el eller vvs. Altså om en tømrer kan påbegynde en autorisationsgivende uddannelse på lige fod med en færdiguddannet elektriker.

Læs også: Dansk El-Forbund vil ændre lovforslag om autorisation

”Kompetenceniveauet skal være på niveau med en fuldt autoriseret. Blot på et afgrænset område af faget. Det blev tydeligt tilkendegivet, at der er behov for at afdække, hvilken baggrund og uddannelse der skal til for at opnå delautorisation. Der er ganske simpelt for mange uklarheder i lovforslaget som det ligger nu”, siger Niels Jørgen Hansen.

Lovforslag bekymrer Dansk El-Forbund
Lige siden det første udkast i forbindelse med forberedelserne til forslaget om autorisation på blandt andet el-området kom frem, har Dansk El-Forbund sammen med blandt andre forbundet Blik & Rør og installatørerne i Tekniq forsøgt at advare offentligheden og politikerne om de sikkerhedsmæssige farer, som forslaget indebærer.

Forud for gårsdagens høring gjorde Dansk El-Forbund da også opmærksom på, at de mødte op med henblik på at fortælle om forbundet betænkeligheder i forhold til forslaget.

”Vi vil møde frem og fortælle om vores betænkeligheder. I den forbindelse er det jo også en styrke, at det ikke kun vil fremstå, som om vi er bange for konkurrence og bare er ude på at hyppe vores egne kartofler, men at vi kan henvise til en uafhængig ekspert, der med al sin viden er urolig for sikkerheden”, sagde næstformand Jens-Olav Pedersen om høringen i går eftermiddags.

Læs også: Ekspert: Lovforslag vil forringe el-sikkerhed væsentligt

Ligesom som Tekniq byggede en af Dansk El-Forbunds bekymringer på den kompetence, der opnås med delautorisations-uddannelsen, som ifølge forbundet kun svarer til en fjerdedel af den kompetence, der kræves ved en fuld autorisation, og som ifølge den uafhængige ekspert, el-sikkerhedsekspert Jesper Sandberg, langt fra er nok ved boliginstallationer.

-JDN

Installator.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

KlarPris

Sponseret

Installatørens hemmelige våben: Bestil smartere og arbejd hurtigere

Relateret indhold

16.01.2026Installator.dk

TEKNIQ sætter standarder fri

15.01.2026Installator.dk

Fonds-millioner til grønnere erhvervsuddannelser

14.01.2026TEKNIQ

Sponseret

Medlemstilbud til gavn for din virksomhed

13.01.2026Installator.dk

Salget af el-varebiler tog markant fart i 2025

13.01.2026Installator.dk

Energi Fyn henter ny topchef i Green Power Denmark

13.01.2026Installator.dk

Kloakmessen 2026 samler branchen i Fredericia

12.01.2026Avidenz A/S

Sponseret

Ny stemme i telefonen hos Avidenz

12.01.2026Installator.dk

Nye tal: Danskerne installerer fortsat tusindvis af gasfyr

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Danvak
Kursus
DS 447:2021 Ventilation i bygninger

Er du opdateret på de nyeste krav til ventilation?

Dato

21.01.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus

Elsikkerhed.dk
Gå-hjem-møde
Installatørmøde med ELsikkerhed - Hjørring

Hvert år afholder ELsikkerhed fyraftensmøder for el-fagfolk, hvor vi ser på de seneste nye tiltag og krav til el-installationer.

Dato

27.01.2026

Sted

Hjørring

Danvak
Kursus
CTS-anlæg. Konstruktion, installation og drift

Med korrekt anvendelse af CTS/BMS-systemer kan bygningsejere/driftsfolk, smart og innovativt, sikre den danske målsætning om en CO2-reduktion på 70% i 2030.

Dato

27.01.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus

DTU
Efteruddannelse
Forretningsudvikling og ledelse

Vil du være med til at styrke din virksomheds beslutningsprocesser, analysekraft, planlægning, styring og strategi? Så tilmeld dig kurset Forretningsudvikling og ledelse, som også er et diplommodul, og styrk dine kompetencer inden for økonomisk analyse af nye forretningsmuligheder, investering, finansiering, anvendelse af forretningsmodeller og innovationsstrategier.

Dato

27.01.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Elsikkerhed.dk
Gå-hjem-møde
Installatørmøde med ELsikkerhed - Hadsten

Hvert år afholder ELsikkerhed fyraftensmøder for el-fagfolk, hvor vi ser på de seneste nye tiltag og krav til el-installationer.

Dato

28.01.2026

Sted

Hadsten

DTU
Efteruddannelse
Ledelse af medarbejdere og faglig udvikling

Få indsigt i læring på flere niveauer og få færdigheder til bedre at kunne fremme kompetenceudvikling og opgaveløsning i virksomheden.

Dato

28.01.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup