Tekniq og HK er uenige om karensdage

Tekniq og HK toppes om, hvem der skal finansiere den nye dagpengereform, og om løsningen hedder karensdage.

Tekniqs administrerende direktør Niels Jørgen Hansen mener, at det er vigtigt, at den nye dagpengereform er gearet til fremtiden og ikke fortiden. Foto: Thomas Steen Sørensen. .

Fremover skal der indføres to karensdage i kvartalet, lyder forslaget fra Dagpengekommissionen. Det vil betyde, at dagpengemodtagere mister to dages dagpenge hver tredje måned, hvis de ikke har haft arbejde i det foregående kvartal. 

Læs også: Tekniq er klar med ønsker til V-regeringen

Men den løsning er LO-fagforbundet HK’s formand Kim Simonsen modstander af, skriver information.dk. Han mener ikke, at ledige selv skal betale for de forbedringer, som kommissionen anbefaler. I stedet ser han det som en politisk opgave at finansiere de foreslåede forbedringer, uden at pengene skal tages fra de ledige. 

Arbejdsgiverorganisationen Tekniq forstår dog ikke den modstand, der kommer fra fagforbundene. En modstand, der kommer til udtryk ved en mindretalsudtalelse fra LO's og FTF's medlemmer i Dagpengekommissionen, hvor det fremgår, at man bør nøjes med tre årlige karensdage, og at resten af finansieringen af dagpengereformen bør findes et andet sted.

”Det er uheldigt, at LO og FTF ikke vil være med til at finde finansieringen og i stedet overlader det til regeringen og et politisk flertal”, siger Tekniqs administrerende direktør Niels Jørgen Hansen.

Han mener, at det er vigtigt, at den nye dagpengereform er gearet til fremtiden og ikke fortiden:

”Det lyder lidt som et ekko fra fortiden, når der er lagt op til at drøfte, hvordan dagpengesystemet kan ændres, så man kan få arbejdsløshedsdagpenge i længere tid end to år. Man burde drøfte, hvordan vi sikrer, at vi undgår, at mange går ledige samtidig med, at erhvervslivet mangler kvalificeret arbejdskraft”, siger Niels Jørgen Hansen og fortsætter:

”Vi har brug for et arbejdsmarked, hvor det simpelthen ikke bør være muligt at have lange ledighedsperioder”.

Læs også: Tekniq vil have genindført bolig-jobordning

Tekniqs administrerende direktør påpeger desuden, at han finder det skuffende, at kommissionen ikke anbefaler, at de arbejdsgiverbetalte ledighedsdage, de såkaldte G-dage, afskaffes.

-SSM

Unidrain A/S

Sponseret

Unidrain udgiver første ESG-rapport: Data bekræfter, at vejen frem går gennem værdikæden

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Installator.dk

Lemvigh-Müller åbner to nye butikker i Østjylland

Installator.dk

FE: Rusland kan øge angrebene mod kritisk infrastruktur

Installator.dk

Bravida runder 1.000 elbiler

Installator.dk

Lemvigh-Müller åbner to nye butikker i Østjylland

Installator.dk

Netselskaber vil betale kunder for at skrue ned for strømmen

Installator.dk

InstallatørGruppen køber Poul Sejr Nielsen-forretninger

Installator.dk

Fortsat ingen dato for udfasning af gas til boligopvarmning

Installator.dk

Airmaster samler fem lagre i nyt højlager

Installator.dk

AI frigør tid og øger kvaliteten i installationsvirksomheder

Installator.dk

Brødrene Dahl udvider lagerkapaciteten

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
EET Danmark A/S
Uddannelse
Ubiquiti Certificeringer

Tilmeld dig EET’s Ubiquiti-certificeringskurser

Dato

01.09.2026

Sted

EET, Ventrupvej 27, 2670 Greve + DBU Hotel & Kursuscenter, Kileparken 27, 8381 Tilst

Danvak
Kursus
Varmeanlæg fra A til Z

Fokus på projektering, dimensionering og korrekte varmeinstallationer

Dato

09.09.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej, 2630 Taastrup

EET Danmark A/S
Workshop
EET & Hikvision inviterer dig til gratis workshop i Greve eller Tilst

Hands-on workshop med fokus på Hikvision løsninger. Vi inviterer dig til en praktisk workshop med fokus på Hikvision løsninger, hvor du får mulighed for selv at arbejde med udstyret og få konkret erfaring med opsætning, konfiguration og fejlsøgning. Uanset om du ønsker at styrke din tekniske viden om NVR og kameraopsætning eller få indsigt i software og licensstruktur, får du masser af brugbar viden med hjem.

Dato

09.09.2026

Tid

08:30

Sted

Greve & Tilst

Danvak
Kursus
Varmeanlæg fra A til Z

Kurset afholdes over 2 x 2 hele kursusdage – du finder de konkrete datoer i kursusbeskrivelsen, ved at trykke på tilmeldingslinket.

Dato

09.09.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej, 2630 Taastrup

Danvak
Kursus
Commissioning

På dette kursus lærer du om commissioning-processen til bygninger, så du selv kan lede/deltage i en commissioning-proces uanset, om du er bygherre, rådgiver eller entreprenør.

Dato

15.09.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 3, 2630 Taastrup

Danvak
Kursus
Ventilation fra A til Z

Vi tilbringer størstedelen af vores tid indendørs, og derved indånder vi primært luft, der har været i bygningen i længere tid, eller luft der har været forbi et ventilationsanlæg.

Dato

22.09.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 3, 2630 Taastrup