Videoovervågning gør det lettere at forebygge butikstyveri

ABUS og sikringsfirmaet VS Automatic trækker på hinandens viden for at give deres kunder endnu mere sikkerhed. En af dem er Vinoble i Horsens, som nu har sat en stopper for tyveri i deres butik og skabt mere tryghed i medarbejdernes arbejdsdag.

Overvågningen har en præventiv effekt, da folk kan se kameraerne, når de kommer ind i butikken, hvilket formentlig afskrækker mange. Arkivfoto. .

Et stærkt samarbejde blandt lokale virksomheder er guld værd – ikke kun for virksomhederne selv, men i særdeleshed også kunderne og deres medarbejdere. Sikkerhedsproducenten ABUS og sikringsfirmaet VS Automatic ser stor værdi i at samarbejde om at skabe øget tryghed for deres kunder. En opgave, som forbedres, når der løftes i fællesskab. Det gjorde sig også gældende, da vinbutikken Vinoble i Horsens ville komme butikstyveriet til livs med videoovervågning.

”Igennem en længere periode fik vi løbende stjålet forskellige varer hos os, blandt andet temmelig dyr whisky. Så til sidst besluttede vi os for, at nu måtte det være nok, og at vi måtte sikre os bedre”. Det fortæller Claus Helgesen, som er indehaver af Vinoble Horsens. Butikken fik årligt stjålet spiritus for mellem 12.000 og 15.000 kroner.

”Som ejer af butikken er der ikke noget værre, end når folk stjæler. Det er min ejendom, og jeg opfatter det som tyveri fra mig personligt. Vi har selv fanget nogle stykker på fersk gerning. Det er meget ubehageligt, ikke mindst for personalet, og man føler sig utryg og chikaneret. Det er vi heldigvis kommet til livs nu”, siger han.

Vinoble fik skræddersyet en løsning med videoovervågning, som netop passede til deres butik. Løsningen blev udarbejdet af ABUS og VS Automatic i tæt samarbejde.

Samarbejde om sikkerhed skaber tryghed
Martin Furmark Møller, sikringsmontør hos VS Automatic i Horsens, arbejder tæt sammen med ABUS, der også har hovedsæde i Horsens, og har stor gavn af virksomhedens ekspertise i sin hverdag.

Flere gange om måneden tager Martin Furmark Møller fat i sin kontaktperson Torben Christensen, sikringskonsulent i ABUS. Det handler om alt fra, hvis en kunde har en specifik udfordring, der skal løses, til opklarende spørgsmål om et produkt, der skal sættes op.

”Kunderne får en mere professionel rådgivning og får det produkt, der er rigtigt for dem, når vi trækker på hinandens kompetencer og samarbejder. Det skaber en langt bedre tryghed hos kunderne”, siger Martin Furmark Møller.

Markant mindre tyveri har ”betalt” overvågningen
For Claus Helgesen har det været en stor lettelse at få sat videoovervågning op i hans butik. Den besparelse, han har fået ved, at varer ikke bliver stjålet i samme omfang, har stort set tjent overvågningssystemet ind, hvilket bidrager til endnu større tilfredshed. Der er dog flere fordele at fremhæve:

”Overvågningen har en præventiv effekt, da folk kan se kameraerne, når de kommer ind i butikken, hvilket formentlig afskrækker mange. Derudover er der skabt mere sikkerhed for personalet i butikken. Hvis der har været en underlig situation med nogle kunder, kan vi tjekke på skærmene og melde tyveriet til politiet”, siger han og fortsætter:

”Dog har der ikke været alvorlige episoder efterfølgende, hvilket jeg i allerhøjeste grad tror er på grund af butikkens videoovervågning”.

Forældet overvågning hos mange virksomheder
Både Torben Christensen fra ABUS og Martin Furmark Møller fra VS Automatic er overbeviste om, at det gode samarbejde har stor betydning for den rådgivning, de yder til kunderne.

Begge ser stor værdi i, at to lokale virksomheder kan gøre nytte af hinanden, når de alligevel opererer inden for samme felt og ønsker at skabe de bedste sikkerhedsløsninger. Og der er brug for særviden på området, forklarer Torben Christensen fra ABUS:

”Mange virksomheder benytter desværre forældet udstyr, hvor kameraets billeder er af ringe kvalitet. Andre har måske slet ingen videoovervågning. Som i tilfældet med Vinoble er synlighed omkring virksomhedens videoovervågning en vigtig forebyggelse mod tyveri. Skulle uheldet være ude, er det vigtigt med tydelige billeder af gerningsmanden, så politiet kan tage sig af sagen”.

Martin Furmark Møller fra VS Automatic siger:

”Virksomheder kan nemt skifte forældet videoovervågning ud og betjene løsningen over mobilen via en app. Der er mange gode og tilmed billige løsninger på markedet, som vi gerne hjælper kunderne med at implementere”.

Unidrain A/S

Sponseret

Unidrain udgiver første ESG-rapport: Data bekræfter, at vejen frem går gennem værdikæden

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

TEKNIQ

Sponseret

Den rigtige plan kan forhindre fald fra højden

Installator.dk

Forsyningssektoren går sammen i kampen om arbejdskraft

Installator.dk

Øget beskæftigelse i energisektoren

Installator.dk

Energinet fyrer sin administrerende direktør

Installator.dk

Markant kursfald rammer ny aktie efter halvårsregnskab

Installator.dk

Eltel styrker gadebelysningen i Jylland med EWII-opkøb

Installator.dk

Børsnotering tynger InstallatørGruppens første halvårsregnskab

Installator.dk

Daikin ansætter ny landechef

Installator.dk

Batteribranchen vil have nyt netprodukt fra Energinet

Installator.dk

Danskerne vil have bedre beskyttelse af energiforsyningen

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
DTU
Efteruddannelse
Ledelse med Data – AI strategi og lederskab

Hvordan kan data udnyttes til ledelsesmæssig beslutningstagning? Hvad er forretningsværdien ved at bruge data og intelligent analyse som AI, hvad er udfordringerne, og hvordan kan vi løse dem?

Dato

31.08.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Netværkssikkerhed

Vil du opkvalificere dine færdigheder inden for netværkskommunikation? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få kompetencer til at sikre virksomhedens netværk mod angreb.

Dato

31.08.2026

Tid

13:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

EET Danmark A/S
Uddannelse
Ubiquiti Certificeringer

Tilmeld dig EET’s Ubiquiti-certificeringskurser

Dato

01.09.2026

Sted

EET, Ventrupvej 27, 2670 Greve + DBU Hotel & Kursuscenter, Kileparken 27, 8381 Tilst

Dansk Standard
Kursus
Grundlæggende maskinsikkerhed

Du bliver introduceret til de væsentligste grundelementer i maskinsikkerhed og får indblik i sammenhængen mellem lovgivning og standarder. De vigtigste elementer og anvendelsesområder i de mest anvendte direktiver bliver ligeledes præsenteret.

Dato

01.09.2026

Tid

09:00

Sted

3S, Fredericia

Danvak
Kursus
DS 447:2021 Ventilation i bygninger

Er du opdateret på de nyeste krav til ventilation?

Dato

02.09.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus

Dansk Standard
Kursus
Elektrisk sikkerhed på maskiner og anlæg

Kurset introducerer dig for de grundlæggende principper for elektrisk sikkerhed på maskiner og maskinanlæg. Vi gennemgår kravene i standarden EN 60204-1, der vedrører elektrisk sikkerhed på maskiner.

Dato

02.09.2026

Tid

09:00

Sted

3S, Fredericia