26.10.2021  |  EL  |  Arbejdsredskaber

Tilslut fleksibelt fiberoptiske kabler

Indhold fra partner Hvad er dette?

WAGO PFC200 controller variant fås nu også i en version med to SFP -slots.

Fiberoptiske kabler udmærker sig ved overførsel af data over lange afstande eller i miljøer med mange forstyrrende elektromagnetiske signaler.

 Til brugere, der har brug for en fiberoptik netværksforbindelse, eliminerer denne variant af PFC200 controller behovet for en ekstra mediekonverter i styreskabet. Dedikerede moduler fra WAGO kan bruges i SFP -slots (f.eks. til tilslutning af single-mode eller multimode fiber optiske linjer).

PFC200 har også to standard RJ-45-porte til 100BASETX.

Dine fordele:

  • Porte til forskellige SFP –moduler (Small Formfactor Pluggable)
  • Direkte forbindelse uden en ekstra switch
  • Ideel til høje EMC -applikationer eller lange transmissionsveje

Produktside: https://www.wago.com/dk/plcs-controllers/pfc200-controller/p/750-8211 

Til mere hårdføre applikationer findes PFC200 controlleren også i en ekstrem XTR variant.

Se mere om vores varianter af PFC200 controllere her: https://www.wago.com/dk/automation/plc-controllere/pfc200

Mere fra WAGO Denmark A/S

WAGO Denmark A/S

www.wago.dk

WAGO har eksisteret siden 2002, men WAGO's produkter har været kendt på det danske marked i mange år før dette tidspunkt, da firmaet Skaarup forhandlede dem tidligere. WAGO har hovedkontor i Værløse og beskæftiger 17 medarbejdere, herunder produktspecialister, interne og eksterne projekt- og salgsingeniører samt marketing- og salgskoordin…

Se virksomhedsprofil  

  installator.dk anvender cookies, som vi bruger til at huske dine indstillinger og statistik m.m. Når du fortsætter med at bruge websitet accepterer vores nye cookie- og persondatapolitik. Læs mere