Toto-leverandør langer ud efter grossister

VVS-grossisterne på det danske marked er et fordyrende mellemled, der i realiteten understøtter internetbutikkerne. Det mener direktøren i Lindgreen & Cordes, som har agenturet på de japanske Toto-toiletter i Danmark. Brødrene Dahl afviser kritikken.

Olaf Lindgreen, der er direktør i virksomheden Lindgreen & Cordes kalder VVS-grossisterne på det danske marked for et "fordyrende mellemled"..

Virksomheden Lindgreen & Cordes har i år lanceret det store japanske sanitetsbrand Toto på det danske marked, men de tornadoskyllende Toto-toiletter kan ikke købes gennem VVS-grossisterne. Lindgreen & Cordes satser nemlig på direkte salg til installatørerne.

Og det er der en klar årsag til, forklarer direktør i Lindgreen & Cordes Olaf Dall Lindgreen:

”Det er installatørerne, der både kan og skal sælge vores produkter. Derfor er det også dem, der skal have mulighed for at tjene penge på produkterne, uden at det skal udvandes af udbydere, der udelukkende markedsfører sig på pris”, siger Olaf Dall Lindgreen til installator.dk og uddyber:

 ”Jeg synes det er en komisk situation, at grossisterne reelt udkonkurrerer sine egne kunder ved at sælge meget billigt til internetbutikkerne. BilligVVS opnår eksempelvis sine meget lave priser gennem bl.a. Brødrene Dahl. Og fordi internetbutikkerne køber i store mængder, får de produkterne til væsentligt lavere priser end den normale installatører”, siger Olaf Dall Lindgreen.

Læs også: XL-Byg vil konkurrere med VVS-grossister

Gør op med prispres
Han opfordrer den enkelte installatør til at udnytte de muligheder, de har for at tjene ekstra penge og gøre op med de produkter, hvor det ikke giver mening på grund af urimeligt prispres.

Ikke overraskende mener han, at det er muligt med Toto-produkterne, men han erkender samtidig, at han ikke kan konkurrere med grossisternes hurtige leveringstider.

”Nej, vi leverer ikke fra dag til dag. Det tager to dage, men det klarer lidt planlægning vel også”, siger Olaf Dall Lindgreen.

BD afviser kritikken
Kommerciel direktør i Brødrene Dahl mener ikke, at kritikken er berettiget. Han gør i en mail til installator.dk opmærksom på, at det ikke direkte er Brødrene Dahl, der leverer til BilligVVS. Men derimod et salgsselskab, som dog også er ejet af Brødrene Dahls moderselskab Saint Gobain Distribution Denmark.

Læs også: Grossister frygter ikke XL-Byg

Morten Kilden Nikolajsen pointerer også, at man skal passe på med at undervurdere de fordele, der er ved at handle gennem en grossist.

”Det er ikke korrekt, at det kun er leveringstiderne, der adskiller grossisterne og Lindgreen & Cordes’ markedsmodel. Ud over stabile dag-til-dag leverancer er der mange andre faktorer, der spiller ind, når en VVS-installatør vælger leverandør. Fuld returret, attraktive betalingsbetingelser, samlet og præcis levering samt trygheden ved at handle med en dansk grossist med økonomisk soliditet, hvis der opstår problemer med produkterne, er også vigtige beslutningsfaktorer”, påpeger Morten Kilden Nikolajsen.

Han vurderer derudover, at det er en væsentlig tidsbesparende faktor for installatørerne, at de hos Brødrene Dahl kan købe alle produkter på én gang i stedet for at skulle shoppe rundt.

KlarPris

Sponseret

Hvad koster det at købe det, man plejer? Kemp & Lauritzen kender svaret

Gustavsberg A/S

Sponseret

Et sæde til hele familien

Relateret indhold

Ordrestyring

Sponseret

Når sagsstyring og indkøb hænger sammen, bliver hverdagen mere effektiv

Installator.dk

Ny analyse: Kernekraft kan styrke vindmøllernes økonomi

Installator.dk

AO opjusterer efter stærkt tredje kvartal

Installator.dk

Elpriser sender tarifferne op til nytår

Installator.dk

Energinet vil frigøre op mod 5 GW med nye adgangsregler til elnettet

Installator.dk

InstallatørGruppen øger omsætningen markant – men overskudsgraden falder

Installator.dk

Varmepumpesalget stiger markant – men det er ikke de tilskudsberettigede, der trækker læsset

Installator.dk

Caverion vinder højspændingsordre til 67 millioner kroner

Installator.dk

Energinet kræver 150 millioner efter ulovligt prissamarbejde

Installator.dk

Intelligent bygningsautomatik vinder frem – men kortsigtet fokus bremser udviklingen

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
DTU
Efteruddannelse
Digitale forretningsstrategier og -modeller

Vil du have bedre forståelse for digital transformation og digitale strategier? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få kompetencer til at vurdere og definere digitale forretningsstrategier, der skaber værdi for din virksomhed.

Dato

03.11.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Avidenz A/S
Kursus
Den lovpligtige arbejdsmiljøuddannelse (Roskilde)

Tag den lovpligtige arbejdsmiljøuddannelse hos Avidenz - autoriseret arbejdsmiljørådgiver.

Dato

04.11.2026

Tid

08:00

Sted

Scandic Roskilde Park, Ved Ringen 2, 4000 Roskilde

Luxtek ApS
Kursus
Certificeringskursus i KNX

Få en officiel KNX-certificering hos Luxtek

Dato

04.11.2026

Tid

08:00

Sted

Maglebjergvej 13, 2800 Kgs. Lyngby

DTU
Efteruddannelse
Livscyklusanalyser og bæredygtigshedpåvirkninger

På dette kursus, som også er et diplommodul, lærer du at vurdere miljøbelastninger gennem et produkts livscyklus. Kurset dækker en LCA-screening af et produkt og dækker beregning af effekter på miljø, klima og natur.

Dato

04.11.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Danvak
Kursus
Projektering og design af sprinkleranlæg

Teknisk og praktisk gennemgang af sprinkleranlæg iht. DBI RTL 251/4001 og BR18

Dato

05.11.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 3, 2630 Taastrup

Danvak
Kursus
Projektering og design af sprinkleranlæg

Teknisk og praktisk gennemgang af sprinkleranlæg iht. DBI RTL 251/4001 og BR18

Dato

05.11.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut i Taastrup