Tysk bilindretning rykker tættere på danske kunder

Plastipol-Scheu etablerer nordisk selskab og kontor i Danmark. Tættere kunderelationer og fokus på levetid og totalomkostninger skal bane vejen for vækst.

Tyske Plastipol-Scheu producerer bilindretning til erhvervskøretøjer. Nu vil de være markant tilstede i Danmark. Foto: Plastipol-Scheu..

Tyske Plastipol-Scheu, der producerer professionel indretning til varebiler og andre erhvervskøretøjer, styrker sin tilstedeværelse i Danmark. Målet er at nå endnu flere kunder gennem et tæt samarbejde med danske forhandlere. Det fortæller direktøren for det nyetablerede selskab, Jesper Chr. Brandstrup:

"Vi har allerede en fornuftig markedsposition i Danmark, hvor vi leverer bilindretning til både håndværkere og mere nicheprægede kundesegmenter som fx landmålere og mediebranchen".

"Men vi vil selvfølgelig gerne styrke vores position yderligere, og det gør vi ved at komme tættere på vores forhandlere - og i sidste ende kunderne", tilføjer han.

Læg også: Erfarne kræfter lancerer nyt koncept for indretning af varebiler

Lang levetid og nordisk springbræt
Levetiden er en faktor, som ifølge Jesper Chr. Brandstrup giver Plastipol-Scheu en vigtig fordel i et konkurrencepræget marked, hvor virksomheder interesserer sig for TCO når der skal investeres:

"Vores løsninger holder meget længe og kan sagtens tåle at blive afmonteret og flyttet over i den næste, nye varebil. Det giver virksomheder - både den lille håndværker og den store flådeadministrator - bedre afkast af deres investering i bilindretning. Og bedre afkast af investeringen betyder jo i sidste ende en bedre bundlinje”, siger direktøren.

Det nyetablerede, danske selskab hedder helt formelt Plastipol-Scheu Nordic ApS. og har kontor i Slagelse. Som navnet antyder, er det etableret med en ambition om at bruge Danmark som brohoved til de øvrige nordiske lande.

- HCL

KlarPris

Sponseret

Danfoss bruger KlarPris til at omsætte data til skarpere beslutninger

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Installator.dk

VELTEK rykker ind hos TEKNIQ

Installator.dk

VELTEK rykker ind hos TEKNIQ

Installator.dk

AO: Stabil start på 2026 trods vejrudfordringer

Installator.dk

Brancheorganisation: Brug for strategi for batterier og øget fleksibilitet i elnettet

Installator.dk

Ny salgschef i Schneider Electric: Skal omsætte energidata til konkret effekt

Installator.dk

Efterspørgslen på varmepumper stiger – men salget halter efter

Installator.dk

Blackstone investerer milliarder i Eurowind Energy

Installator.dk

Norlys kommer ud af 2025 med milliardtab

Installator.dk

Verdo får trecifret million-tab og sælger ud

Installator.dk

Energi Fyn lander hidtil bedste resultatet

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle