23.08.2023 | Navnenyt
Vi byder velkommen til vores 2 nye elever: Trine og Mathias

Fotoet af dem er foran vores “Vild med Vilje” mark, hvor vi har plantet blomster, som så vores bier har noget at leve af
Som en del af vores ESG-politik har vi forpligtet os til at have 3-5 elever/lærlinge/praktikanter til enhver tid.
Ansættelsen af Trine og Mathias er en del af den plan, og vi har nu 5 elever/lærlinge i alt.
Men det er også baseret på det faktum, at vores aktiviteter stadig vokser, og at Trine og Mathias begge har kapacitet til at understøtte denne positive udvikling. Vi har taget fotoet af dem foran vores “Vild med Vilje” mark, hvor vi har plantet blomster, så vores bier har noget at leve af.
Trine er startet som elev i vores indkøbs-/produktionsplanlægning. Hun er færdig med gymnasiet og har derefter arbejdet hos os i ca. et år på vores lager som lagermedarbejder.
Da både hun og vi har været glade for den tid, hun har arbejdet hos os, er vi blevet enige om at indgå denne nye aftale.
Mathias er startet som trainee i vores salgsafdeling. Han følger en uddannelse kaldet EUX, hvor den praktiske uddannelse inden for salg hos Geovent kombineres med en teoretisk uddannelse, som ender på et uddannelsesniveau på gymnasielt niveau. Når du ringer til vores salgsafdeling, vil du ofte tale med Mathias. Han vil guide dig videre til den kollega, der kan hjælpe dig bedst. Når han bliver lidt mere erfaren, vil det Mathias også hjælpe dig med dine forespørgsler og ordrer.
Vi glæder os til at arbejde sammen med Trine og Mathias i mindst 2 år og håber, at det bliver endnu længere tid.
At give unge mennesker en chance for at få et job og uddanne sig til at få en stærkere position på arbejdsmarkedet er en del af vores stræben efter at opfylde FN's 17 bæredygtighedsmål nr. 8.
Vi er glade for at byde Trine og Mathias velkommen til vores team.
Intelligente installationer

Automatik giver bedre ressourceøkonomi med store besparelser
Automatikløsninger kan spare energi, spare penge og reducere CO2-udledningen
Indhold fra partner
Arbejdsredskaber

Tirsdag d. 18. april havde vi besøg af 35 interesserede og interessante medlemmer af Business Viborg.
Det var en fornøjelse at byde dem velkommen, at dele vores erfaringer omkring internationalisering med dem.
Indhold fra partner
Arbejdsredskaber
ATEX – Undgå eksplosion i dit udsugningssystem
Ansvarlige virksomheder sikrer, at dampe og støv fra fremstillingsprocesser fjernes fra arbejdspladsen for at beskytte arbejdstagerne mod sygdom.
Indhold fra partner
Arbejdsredskaber

Lee Meredith har sluttet sig til os i Storbritannien
Vi er glade for at kunne meddele, at Lee Meredith er blevet en del af vores team som ny salgschef i Storbritannien!
Indhold fra partner
Branchen

Generationsskifte hos Geovent
Som et led i et planlagt generationsskifte er Preben Jensen fratrådt som administrerende direktør hos Geovent A/S.
Indhold fra partner
Arbejdsredskaber

En af vores ambitioner: Det højeste serviceniveau på markedet
Denne case illustrerer, hvordan Geovent løser kundernes problemer, uanset om de er forårsaget af Geovent eller en underleverandør.
Indhold fra partner