Vi har brug for hele tiden at blive klogere og dygtigere

TEKNIQ Arbejdsgiverne bakker op om mange af hovedelementerne i uddannelsesudspillet fra Fagbevægelsens Hovedorganisation (FH).

"Det vil give god mening at prioritere og fremme de grønne uddannelser”, siger Tina Voldby, underdirektør i TEKNIQ Arbejdsgiverne. Foto: TEKNIQ Arbejdsgiverne..

På et omskifteligt arbejdsmarked, hvor den teknologiske udvikling hele tiden både åbner ny muligheder og stiller nye krav til vores kompetencer, er det helt nødvendigt, at vi konstant styrker vores viden og færdigheder. Derfor er det ifølge TEKNIQ Arbejdsgiverne også rigtigt set, at FH i deres nye uddannelsesudspil, ”Færre bump på vejen”, især fokuserer på at styrke mulighederne for efter- og videreuddannelse.

”Vi har brug for, at der kommer et større, reelt fokus på netop efter- og videreuddannelsesområdet, der skal prioriteres i samme grad som de ordinære fuldtidsuddannelser”, siger Tina Voldby, underdirektør i TEKNIQ Arbejdsgiverne.

Hun mener, at AMU-systemet ikke i sig selv er tilstrækkeligt til at efteruddanne, især ikke når det gælder faglærte, som i fremtiden også har behov for efteruddannelse på erhvervsakademiniveau.
FH’s udspil understreger da også, at det, for at gøre op med idéen om at være ”færdiguddannet”, i højere grad skal være muligt for den enkelte at kombinere arbejde, læring samt efter- og videreuddannelse løbende gennem arbejdslivet.

”Skal udspillet fra FH blive til virkelighed, er der brug for, at vi fokuserer på de områder, hvor udbyttet er størst for både erhvervslivet og samfundsøkonomien. Derfor vil det eksempelvis give god mening at prioritere og fremme de grønne uddannelser”, siger Tina Voldby, som mener, at man også bør kigge på at hæve statens voksenuddannelsesstøtte (SVU), og på at gøre kravene for at få støtten mere gennemskuelige. Hun mener, at man på den måde kan man motivere endnu flere medarbejdere og virksomheder til at benytte sig af støtten.

-CH

2ctrl ApS

Sponseret

KNX er rygraden i ikonisk glasbygning

Glamox A/S

Sponseret

Intelligente lysstyringssystemer skaber nye muligheder – Glamox styrker indsatsen i Danmark

Relateret indhold

18.09.2025CSRD+CO

Sponseret

Små virksomheder høster anerkendelse hos store kunder, når de går forrest med ESG-rapportering

18.09.2025Installator.dk

Rejsegilde på nationalt distributionscenter

18.09.2025Installator.dk

Brødrene Dahl vender tilbage til HI-Messen

18.09.2025Schneider Electric A/S

Sponseret

EVENT: Mød os til Green Hydrogen Week den 6.-10. oktober

17.09.2025Installator.dk

Ny digital løsning til grønnere planlægning

17.09.2025Installator.dk

Solceller stiller nye krav til tagene

16.09.2025CSRD+CO

Sponseret

Sidste chance for støtte til en ESG-ekspert gennem SMV:GrønneKompetencer

16.09.2025Installator.dk

Automation og robotter i centrum på årets HI-Messe

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle