Virkeligheden er bare federe end et tænkt projekt

El-installatør-studerende får gjort svær teori håndgribelig ved at arbejde med Salling Groups nye bageri i Aarhus.

Projektet indeholder også opgaver i jura og organisationsledelse, og det udfordrer de studerende, der alle har baggrund som elektrikere. Foto: Dania..

Salling Groups nye bageri i Aarhus kræver strøm at holde kørende. Og netop det er en faglig udfordring, som el-installatør-studerende på Erhvervsakademi Dania har fået lov til at kigge nærmere på. Først hvordan strømmen er lavet i bygningen, og nu hvordan det kommer ind via forsyningsnettet.

Og den mulighed er de studerende glade for at få.

Fakta om Erhvervsakademi Dania

  • Erhvervsakademi Dania udbyder videregående- og efteruddannelser i Grenaa, Hedensted, Hobro, Horsens, Randers, Silkeborg, Skive og Viborg
  • I alt udbyder Dania 25 videregående uddannelser inden for Business, Sundhed, Oplevelse, Marketing, Teknologi og Administration

  • Samlet er der 2500 fuldtidsstuderende på Dania, hvoraf 300 er internationale studerende

  • Derudover er 2700 deltidsstuderende på efter- og videreuddannelse via Dania Erhverv

  • Erhvervsakademi Dania blev officielt indviet 1. januar 2009 og har 190 fuldtidsansatte medarbejdere.

”Det er en fed måde at arbejde på, og så arbejder vi med noget, der faktisk findes, og vi har set i virkeligheden. Det er ikke noget, underviseren bare har fundet på. Jo mere virkelighedstro, det er, jo sjovere bliver det at arbejde med på studiet”, siger studerende Thomas Doktor på 28 år fra Viborg.

Studerende bliver taget alvorligt

Peter Emil Juul, der er installationschef ved Salling Group, er glad for at kunne give de nuværende studerende praktiske opgaver.

”Da jeg selv var studerende, var det dét fedeste med virkelighedens projekter. At man bliver taget alvorligt af samarbejdspartnere, var ekstremt motiverende som studerende, og derfor har jeg altid stillet mig til rådighed med opgaver efter studietiden”, forklarer han.

Undervejs er gruppens elektrikere ikke bare blevet klogere på transformerstationer og effekttab, men også på arbejdet inden for forsyning.

”Jeg troede, det kun var gamle og grå mennesker, der arbejdede med det, men sådan er det jo slet ikke. Det er et felt med tempo og udvikling i, og det går op for mig, at der er mange andre jobmuligheder med installationsuddannelsen, end jeg troede”, siger studerende Mads Grønvad fra Hobro.

Projektet indeholder også opgaver i jura og organisationsledelse, og det udfordrer de studerende, der alle har baggrund som elektrikere.

-CH

Unidrain A/S

Sponseret

Unidrain udgiver første ESG-rapport: Data bekræfter, at vejen frem går gennem værdikæden

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Alcadon ApS

Sponseret

Velkommen! Hils på Camilla...

Installator.dk

TEC indvier Energihuset i Gladsaxe

Installator.dk

Kemp & Lauritzen udpeger ny direktør for Teknikhuse

Installator.dk

Nyt værktøj skal gøre valg af ventilation lettere i etageboliger

Installator.dk

Nye regler åbner offentlige tage for solceller

Installator.dk

Elbilmesse udvider med varebiler

Installator.dk

Tommy Ahlers: Batterier skal spille en større rolle

Installator.dk

Energinet sænker eltariffen igen i 2027

Installator.dk

TEKNIQ-ønske til BR-revision: Skru ned for dokumentationskrav til simpelt byggeri

Installator.dk

Energinet: Flere transmissionsprojekter holder tid og budget

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
EET Danmark A/S
Uddannelse
Ubiquiti Certificeringer

Tilmeld dig EET’s Ubiquiti-certificeringskurser

Dato

01.09.2026

Sted

EET, Ventrupvej 27, 2670 Greve + DBU Hotel & Kursuscenter, Kileparken 27, 8381 Tilst

Danvak
Kursus
Varmeanlæg fra A til Z

Fokus på projektering, dimensionering og korrekte varmeinstallationer

Dato

09.09.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej, 2630 Taastrup

EET Danmark A/S
Workshop
EET & Hikvision inviterer dig til gratis workshop i Greve eller Tilst

Hands-on workshop med fokus på Hikvision løsninger. Vi inviterer dig til en praktisk workshop med fokus på Hikvision løsninger, hvor du får mulighed for selv at arbejde med udstyret og få konkret erfaring med opsætning, konfiguration og fejlsøgning. Uanset om du ønsker at styrke din tekniske viden om NVR og kameraopsætning eller få indsigt i software og licensstruktur, får du masser af brugbar viden med hjem.

Dato

09.09.2026

Tid

08:30

Sted

Greve & Tilst

Danvak
Kursus
Varmeanlæg fra A til Z

Kurset afholdes over 2 x 2 hele kursusdage – du finder de konkrete datoer i kursusbeskrivelsen, ved at trykke på tilmeldingslinket.

Dato

09.09.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej, 2630 Taastrup

DTU
Efteruddannelse
Kvalitetsstyring

En god og ensartet kvalitet er grundlaget for en omkostningseffektiv produktion, tilfredse kunder, og evt. myndighedsgodkendelse. Derfor er kvalitetsstyring en essentiel del af virksomheden.

Dato

10.09.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

KUDSK Service
Webinar
Aktuatorer

Vi ser nærmere på motorisering af eksisterende ventiler og på, hvordan aktuatorer kan gøre ventilbetjeningen lettere og give mulighed for hurtigere sektionering.

Dato

11.09.2026

Tid

09:30

Sted

Online