VVS-messe håber på besøgsrekord

Den store VVS-messe i Odense er netop åbnet. Arrangøren ønsker at få et rekordstort antal besøgende til messen de kommende tre dage.

Allerede da VVS’15 åbnende onsdag klokken 9.00, var der gæster, der ville ind på messen. Arrangøren regner med over 8.000 besøgende over tre dage..

Det tegner til at blive en tætpakket VVS’15-messe de kommende tre dage i Odense, hvor messen netop åbnet. På arrangørsiden forventer administrerende direktør Per Rømer Kofod fra brancheorganisationen Veltek, at der i år kommer flere besøgende end nogen sinde.

Læs også: VVS'15 er fuldt booket

“Der er en teknisk opblomstring i branchen, så jeg vil blive skuffet, hvis installatørerne ikke følger med og udvikler deres forretning og får den tekniske viden, der er”, siger han.

I 2007 kom 8.290 besøgende gennem indgangen. Det er det hidtil største antal på VVS-messen, der afholdes hvert andet år.

“Jeg håber, at vi sætter besøgsrekord. Ellers bliver jeg skuffet”, siger Per Rømer Kofod.

Energioptimering i fokus
Fra morgenstunden ser det ud til at være perfekt messevejr i Odense med lune forårstemperaturer og let skyet himmel. Klokken ni onsdag morgen trådte de første gæster ind til en messe, hvor de sidste stande var ved at blive bygget færdig.

“Jeg forventer at se nogle rigtig interessante ting, især på energioptimering og ressourcebesparelse. Det har været på vej et stykke tid på elsiden i flere år, og nu rider flere VVS-produkter med på den bølge med varme, ventilation og vandbesparelse”, siger Per Rømer Kofod.

Alle tre dage er der korte foredrag på Energiens Torv i den ene messehal. Næsten to tredjedele af de 33 indslag handler om energibesparelse, mens resten fordeler sig nogenlunde ligeligt på emner som komfort, teknik og intelligente installationer.

“Det bekræfter, at Energiens Torv er opbygget om det, som optager gæsterne”, siger Per Rømer Kofod.

VVS-installatør Peter Smed fra I/S Smed og tre medarbejdere er kørt fra Thisted for at bruge dagen på VVS’15-messen i Odense. De vil bruge messe-tiden på at se nærmere på varmepumper..

Der er stadig ledige parkeringspladser foran Odense Congress Center, hvor gæster fra hele landet har stillet bilen.

Peter Smed har taget turen fra Thisted sammen med tre medarbejdere. Han er medejer af VVS-installationsfirmaet I/S Smed. Mange af hans kunder opvarmer deres bolig med enten fjernvarme eller pillefyr. Han er kommet for at se nærmere på varmepumper fra Danfoss og Bosch. Efter en start med for mange børnesygdomme i produkterne, mener han, at de nu er klar til hans kunder.

Læs også: Alle vinder ved energibesparelser

“For mig er det energieffektiviseringen, der er det interessante på messen”, siger Peter Smed.

Det er dog ikke udelukkende alvor for installatøren og hans tre medarbejdere inden turen går hjemad igen inden messen lukker klokken 17.

“Det er ikke cool business alt sammen, hvor vi snakker med leverandørerne. Vi skal også hygge os”, siger han.

Installator.dk

RL Ventilation omorganiserer for at tage næste vækstspring

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

SCANGRIP A/S

Sponseret

SCANGRIPs elektrikerlamper strålede ved Light + Building

Installator.dk

Odsherred Forsyning retter ind og halverer gebyr

Installator.dk

Tekum fordobler bruttofortjenesten og satser på fortsat vækst

Installator.dk

GK opruster på salg og styrker serviceforretningen

Installator.dk

Dansk Solcelleforening skifter fokus

Installator.dk

Prischock: Overvejer energitillæg og elbiler

Installator.dk

Ønskeseddel til ny regering: Adgang til arbejdskraft, grøn omstilling og omkostninger i fokus

Installator.dk

Høje gaspriser kan koste 5.000 kr. mere for et standardhus

Installator.dk

Nu er hver femte personbil elektrisk

Installator.dk

Energinet: Elnettet skal udbygges hurtigt – men behovet ændrer sig konstant

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Danvak
Kursus
Ventilation fra A til Z

Kurset afholdes over 2 x 3 hele kursusdage – Du finder de konkrete datoer i kursusbeskrivelsen, ved at trykke på tilmeld-knappen.

Dato

16.03.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus

EET Danmark A/S
Uddannelse
Ubiquiti Certificeringer

Tilmeld dig EET’s Ubiquiti-certificeringskurser

Dato

17.03.2026

Sted

EET, Ventrupvej 27, 2670 Greve + DBU Hotel & Kursuscenter, Kileparken 27, 8381 Tilst

EET Danmark A/S
Kursus
Axis Kurser

Gør læring til et eventyr med Axis

Dato

27.03.2026

Sted

Online + classroom

Dimex
Messe
ISH China & CIHE 2026: Dansk HVAC-knowhow i kinesisk spotlight

Når ISH China & CIHE 2026 slår dørene op i Shanghai fra 31. marts til 2. april, er det ikke blot endnu en sektormesse. For danske virksomheder i HVAC-, VVS- og energiteknologibranchen er det en mulighed for at teste deres løsninger i et marked, der i disse år investerer massivt i energieffektivitet, varmeforsyning og boligkomfort.

Dato

31.03.2026

Tid

09:00

Sted

Shanghai New International Expo Centre (SNIEC)

Dimex
Messe
Muligheder i Kina for danske virksomheder i HVAC-branchen

ISH China & CIHE løber af stablen fra 31. marts til 2. april 2026 – en mulighed for danske virksomheder for at finde vej til det kinesiske marked.

Dato

31.03.2026

Tid

09:00

Sted

Shanghai New International Expo Centre (SNIEC)

Danvak
Konference
Drift- og vedligeholdskonferencen 2026

Facility & Produktion – brobygning til fremtidens vedligehold

Dato

08.04.2026

Tid

08:30

Sted

EUC Lillebælt, Teknikervej 2, 7000 Fredericia