VVS- og el-branchen får sin egen Momondo

Via Ordrestyring.dk's nye prissammenligningsside kan installatører fra 3. februar blive ledt direkte til køb af varer til den laveste grossistpris.

Ordrestyring.dk, der er kendt for sine digitale administrationssystemer, åbner en ny prissammenligningsside den 3. februar. Her kan VVS- og el-installatører med abonnement hos Ordrestyring.dk finde og nu også købe varer til den laveste pris direkte via grossisternes webbutikker. 

Ifølge Ordrestyring.dk fungerer hjemmesiden som en integreret webshop, der forudfylder indkøbskurvene i grossisternes webbutikker og automatisk medtager rabataftaler.      

Læs også: Ny app laver præcise tilbud direkte hos kunden

”Vi er endelig klar med VVS- og el-branchens svar på Momondo (prissammenligningssside for flybilletter, red.), hvor håndværkere nu slipper for at skulle ind på adskillige websites for at sammenligne priser og handle varer”, siger administrerende direktør hos Ordrestyring.dk, Carsten Schou Rasmussen.

Foruden at finde frem til den laveste pris på den givne vare angiver prissammenligningssiden også relaterede produkter til varen. Så hvis en VVS-installatør klikker på et toilet, vises der artikler og værktøj, som normalt bruges ved en toilet-installation.

Ifølge Ordrestyring.dk betyder den nye hjemmeside, at grossisterne får bedre eksponering, men også at de samtidig bliver presset på prisen.

Læs også: Ordrestyring.dk og Klarpris i nyt samarbejde

Prissammenligningssiden er et resultat af et samarbejde mellem Ordrestyring.dk og firmaet Klarpris, der tilbyder et lignende produkt, dog uden tilbudsintegrationen. 

Artiklen er opdateret 2/2, red. 

-SSM

Eaton Electric Danmark

Sponseret

Teknisk seminar om 3 fasede UPS

Wygwam Danmark, a division of Niko

Sponseret

Wygwam introducerer P49 og M49 DALI-2 BMS-sensorer fra Niko

Relateret indhold

23.04.2025Installator.dk

Tidligere ledelse i skandaleramt forsyningsselskab stævnes

23.04.2025Geberit A/S

Sponseret

VVS’25 byder på nyt fokus og en opgradering af en gammel klassiker

23.04.2025Wexøe A/S

Sponseret

Udnævnelse Mikkel Mikaelsen - fokus på øget værdiskabelse og nye stærke koncepter.

22.04.2025Lemvigh-Müller A/S

Sponseret

Lemvigh-Müller er valgt som en af InstallatørGruppens foretrukne grossister

22.04.2025Installator.dk

Rekruttering: Ram de rigtige kandidater – i det rette miljø

22.04.2025Installator.dk

Wavin lancerer Take-Back service af plastrør

22.04.2025Schneider Electric A/S

Sponseret

Schneider Electrics Go Green Competition vender tilbage i 2025 – danske grønne talenter skal i spil

16.04.2025Installator.dk

Flere vælger elvarebiler – men TEKNIQ advarer mod stopklodser

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle