Øland styrker isoleringsforretningen med ny salgschef

Isoleringsforretningen i Øland går så godt, at virksomheden har opdelt ventilations- og isoleringsdelen og samtidig har ansat ny salgsdirektør.

Ølands adm. direktør, Carsten Madsen, har ansat Jørn Smith som ny salgschef for teknisk isolering. Flemming Christiansen fortsætter som salgschef for ventilationsforretningen. Foto: Øland. .

Øland har siden 2012 både leveret ventilations- og isoleringsprodukter – og nu er der for alvor kommet gang i sidstnævnte forretning. Teknisk isolering fylder en stadig større del af den Saint-Gobain-ejede virksomhed, og i dag er omsætningen i isoleringsforretningen vokset til et større, tocifret millionbeløb, fortæller adm. direktør i Øland, Carsten Madsen.

”Vi løber rigtig hurtigt både her i Brøndby og i alle vores butikker og i produktionen i Aabenraa. Alene i Aabenraa har vi ansat 15 nye medarbejdere, og vi hyrer fortsat for at kunne følge med efterspørgslen”, siger Carsten Madsen.

Læs også: Brødrene Dahl åbner ny konceptbutik

I alt har Øland cirka 50 medarbejdere i den jyske produktion. Væksten betyder, at Carsten Madsen nu har valgt at opsplitte forretningen i to selvstændige enheder med hver deres salgschef.  

Flemming Christiansen, der indtil nu har været salgschef for hele virksomheden, fortsætter sin stilling i spidsen for ventilationsområdet. Samtidig vil Jørn Smith, der har været i Øland siden 2012, træde til som salgschef for den tekniske isolering.

”Med en opsplitning i to selvstændige forretningsenheder sikrer vi fuldt fokus og klarere strukturer i processerne, så vi fortsat kan levere de gode produkter og kundeoplevelser, Øland er kendt for”, siger Carsten Madsen. 

Læs også: Saint-Gobain oplever fremgang efter at have skærpet sortimentet

Øland startede som en enkeltmandsvirksomhed indenfor ventilation i 1980. I 2012 blev isoleringsforretningen en del af virksomheden med opkøbet af firmaet Kaimann, og i dag har Øland 110 ansatte. Virksomheden er sammen med VVS-grossisten Brødrene Dahl, byggemarkedskæden Optimera og rørvirksomheden Heradan en del af Saint-Gobain koncernen.

-CHM

Installator.dk

RL Ventilation omorganiserer for at tage næste vækstspring

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Geovent

Sponseret

Typiske fejl i udsugningsløsninger – og hvordan de undgås i moderne produktion

Installator.dk

Nybyggeri bruger langt mere varme end forventet

Installator.dk

DI har ansat chef for sin nye brancheplatform

Installator.dk

TEKNIQ: Primært større elnettilslutninger bliver ramt

Installator.dk

Ny regering skal hjælpe Energinet med at prioritere

Installator.dk

Lars Aagaard blev valgt til Folketinget

Installator.dk

Odsherred Forsyning retter ind og halverer gebyr

Installator.dk

Tekum fordobler bruttofortjenesten og satser på fortsat vækst

Installator.dk

GK opruster på salg og styrker serviceforretningen

Installator.dk

Dansk Solcelleforening skifter fokus

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dimex
Messe
ISH China & CIHE 2026: Dansk HVAC-knowhow i kinesisk spotlight

Når ISH China & CIHE 2026 slår dørene op i Shanghai fra 31. marts til 2. april, er det ikke blot endnu en sektormesse. For danske virksomheder i HVAC-, VVS- og energiteknologibranchen er det en mulighed for at teste deres løsninger i et marked, der i disse år investerer massivt i energieffektivitet, varmeforsyning og boligkomfort.

Dato

31.03.2026

Tid

09:00

Sted

Shanghai New International Expo Centre (SNIEC)

Dimex
Messe
Muligheder i Kina for danske virksomheder i HVAC-branchen

ISH China & CIHE løber af stablen fra 31. marts til 2. april 2026 – en mulighed for danske virksomheder for at finde vej til det kinesiske marked.

Dato

31.03.2026

Tid

09:00

Sted

Shanghai New International Expo Centre (SNIEC)

Danvak
Konference
Drift- og vedligeholdskonferencen 2026

Facility & Produktion – brobygning til fremtidens vedligehold

Dato

08.04.2026

Tid

08:30

Sted

EUC Lillebælt, Teknikervej 2, 7000 Fredericia

Glamox A/S
Kursus
Programmeringskursus: Modul 1 i Glamox DALI2 Application Controller

Uddannelse i moderne lysstyring fra Glamox

Dato

09.04.2026

Tid

09:00

Sted

Hadsten

Danvak
Gå-hjem-møde
Projektering og opbygning af HVAC-systemer omfattet af ATEX direktiverne

Projektering og opbygning af HVAC-systemer omfattet af ATEX direktiverne

Dato

09.04.2026

Tid

13:45

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej, 2630 Taastrup

Glamox A/S
Kursus
Programmeringskursus: Modul 1 i Glamox DALI2 Application Controller

Uddannelse i moderne lysstyring fra Glamox

Dato

10.04.2026

Tid

08:00

Sted

Hadsten