50 tagbrønde skal holde det nye Experimentarium tørt

Entreprenørvirksomheden Wicotec Kirkebjerg har installeret 50 Geberit Pluvia tagbrønde på taget af det nye Experimentarium. Brøndene skal sikre mod vandskader.

Unikt undertryk skal holde det nye Experimentarium tørt. Entreprenørvirksomheden Wicotec Kirkebjerg har netop installeret 50 Geberit Pluvia tagbrønde på taget af det store byggeri..

I slutningen af januar åbner det nye Experimentarium i Hellerup efter knap tre års renovering. Et af de nye tiltag ved det såkaldte science center er tagafvandingssystemet Geberit Pluvia, som skal sikre mod vandskaber og våde fødder blandt gæsterne.

”En af fordelene ved Pluvia er, at de horisontale rørstrækninger kan installeres uden fald i forhold til andre systemer, hvor der typisk skal være et fald på to til tre centimeter. Derfor sparer vi plads, og når vi skal installere rør med fald, giver det ofte problemer med de øvrige installationer”, siger Martin Jørgensen, projektleder fra entreprenørvirksomheden Wicotec Kirkebjerg, som står for teknikentreprisen i renoveringen af Experimentarium.

Læs også: Ny tagbrønd holder taget tørt

Systemet anvendes blandt andet også på kulturhuset Dokk1 i Aarhus, den kommende multiarena Copenhagen Arena og Axel Towers i København, ligesom det bruges til idrætshaller, fabriksbygninger, hoteller og mange andre større byggerier på landsplan.

Geberit Pluvia er baseret på undertryk, og vandet afledes med dobbelt så stor hastighed som i konventionelle systemer. .

Undertryk betyder mindre rør
Pluvia-systemet er i modsætning til andre tagvandingssystemer baseret på undertryk. Det betyder, at rørene er mindre, og at vandet bliver ledt hurtigere væk.

”Når rør og afløb bliver fyldt op med vand, dannes der en lukket vandsøjle i systemet. Vandet afledes dermed dobbelt så hurtigt som i konventionelle afvandingssystemer, selvom Pluvias rør er mindre i diameter. Som en ekstra gevinst er systemet selvrensende”, forklarer Nils Kviesgaard Overgaard, produktchef for Geberit.

Læs også: Skybrud skaber travlhed hos installatører

På grund af undertrykket er der ikke behov for særligt mange tagbrønde og faldstammer, da der blot skal være en tagbrønd for hver 72 kvadratmeter.

- KLZ

2ctrl ApS

Sponseret

KNX er rygraden i ikonisk glasbygning

Glamox A/S

Sponseret

Intelligente lysstyringssystemer skaber nye muligheder – Glamox styrker indsatsen i Danmark

Relateret indhold

16.09.2025Installator.dk

Automation og robotter i centrum på årets HI-Messe

15.09.2025Installator.dk

Kæmpe medaljehøst til Danmark ved EuroSkills

15.09.2025Installator.dk

Lys med omtanke: Energieffektive løsninger og smart styring rykker ind i byggeriet

15.09.2025Installator.dk

Rekordstor medaljehøst til Danmark ved Euroskills

11.09.2025Installator.dk

Ny IT-platform skal give installatører overblik over indkøb og rabatter

10.09.2025Installator.dk

Hver tredje teknisk virksomhed ramt af tyver

09.09.2025Installator.dk

Euroskills 2025 i Herning er i gang

09.09.2025CSRD+CO

Sponseret

Hvem har egentlig ansvaret for byggeaffaldet?

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle