Arbejdsgiverne: Danske el- og VVS-virksomheder stilles ringere end udenlandske

Den 1. juli offentliggør Sikkerhedsstyrelsen ni nye bekendtgørelser inden for el, VVS, kloak og gas. Arbejdsgiverne er bekymrede for de nye forslag og kalder dem for ikke-gennemtænkte.

Ifølge Arbejdsgiverne vil Sikkerhedsstyrelsens kommende ni bekendtgørelser medføre ulige konkurrence mellem de danske og de udenlandske el- og VVS-virksomheder. Arkivfoto..

Den 1. juli kommer Sikkerhedsstyrelsen med ni nye bekendtgørelser inden for el, VVS, kloak og gas. Men ifølge Arbejdsgiverne vil de nye bekendtgørelser stille de danske el- og VVS-virksomheder væsentlig ringere end de udenlandske.

Sikkerhedsstyrelsens arbejde med de nye bekendtgørelser begyndte sidste år, efter at EU kritiserede den danske lovgivning for at indeholde urimelige og uberettigede hindringer for udenlandske virksomheder på det danske marked.

Læs også: Arbejdsgiverne: Ingen tager ansvar for brandfarlige installationer

Bekymring for nye forslag
Hos Arbejdsgiverne har man fuld forståelse for rammerne for EU-lovgivningen, men er bekymrede for de nye forslag.

Ifølge brancheorganisationen har Sikkerhedsstyrelsen nemlig valgt en løsning, hvor udenlandske virksomheder, der arbejder midlertidigt i Danmark, ikke længere skal have et kvalitetsledelsessystem.

Det skyldes, at der ikke længere er krav om opbevaring af beviser for uddannelser, kurser og rapporter for den interne efterprøvning og ledelsens evaluering.

Ifølge Arbejdsgiverne kan det svække mulighederne for det eksterne tilsyn, og så kan det få alvorlige konsekvenser for sikkerheden i de udførte installationer.

Læs også: Installatører: Mere kontrol skal bekæmpe ulovlige installationer

”I Arbejdsgiverne er vi uforstående overfor hvordan, at det skulle være urimelige hindringer for udenlandske virksomheder. Det virker ikke gennemtænkt", siger Steen Hoeck Klausen, der er branchechef i Arbejdsgiverne, og fortsætter:

"Sikkerhedsstyrelsen må komme med en klar udmelding om, hvor længe udenlandske virksomheder kan være midlertidige i Danmark, og hvordan de konkret vil håndtere deres oplysningspligt”.

Udenlandske virksomheder får lempeligere vilkår
Derudover er det heller ikke præciseret, hvor længe en virksomhed kan have status som midlertidig i Danmark, hvorfor der ifølge Arbejdsgiverne vil være risiko for, at udenlandske virksomheder vil etablere sig på det danske marked på lempeligere vilkår på ubestemt tid.

Samtidig skal udenlandske virksomheder i fremtiden kun oplyse overfor Sikkerhedsstyrelsen, hvordan de arbejder efter de gældende bestemmelser, hvorimod de danske virksomheder skal godkendes af en uvildig kontrolinstans.

- EL

Wygwam Danmark, a division of Niko

Sponseret

Følger du installationsreglerne for sikringselementer i boligtavler?

Techem Danmark A/S

Sponseret

Spar på ressourcerne - anbefalingen er, sæt forbrugsmåling op hurtigst muligt i projekterne

Relateret indhold

01.08.2025Danish Security Fair

Sponseret

Et tætpakket program om sikkerhed på Danish Security Fair 2025

30.07.2025DTU

Sponseret

Styrk dine kompetencer i produktions- og forsyningskæder

30.07.2025Installator.dk

Faglærte mænd har det længste arbejdsliv

29.07.2025Installator.dk

AI-løsninger skal forenkle byggeansøgninger

28.07.2025Installator.dk

Flere har søgt ind på tekniske uddannelser

25.07.2025Installator.dk

Danmark langt fra regeringens solcelle-mål

24.07.2025Installator.dk

Ny type medarbejdere i det tekniske erhvervsliv

21.07.2025Installator.dk

Udskudt regelændring rammer unges jobmuligheder

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
DTU
Efteruddannelse
Ledelse med Data – AI strategi og lederskab

Hvordan kan data udnyttes til ledelsesmæssig beslutningstagning? Hvad er forretningsværdien ved at bruge data og intelligent analyse som AI, hvad er udfordringerne, og hvordan kan vi løse dem?

Dato

09.01.2025

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

09.01.2025

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - aften

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

27.01.2025

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Bæredygtighed og digitalisering

Styrk dine færdigheder inden for forbedring af bæredygtighed, bæredygtighedsrapportering og digitalisering med dette kursus.

Dato

29.01.2025

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Projektledelse – metoder og værktøjer

Vil du være projektleder – eller ønsker du at opkvalificere dine projektlederkompetencer? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og styrk dine evner til at planlægge, styre og følge op på projekter.

Dato

09.08.2025

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

ABB A/S
Kursus
Certificeret KNX Basic kursus

Tilmeld dig

Dato

25.08.2025

Tid

08:30

Sted

ABB A/S, Lautrupvang 8, 2750 Ballerup