Blødgøringsanlæg kan skade drikkevandet

Mange forbrugere får sat private blødgøringsanlæg op, men det kan forringe kvaliteten af drikkevandet med øget risiko for skadelige stoffer og bakterier, advarer flere drikkevandseksperter.

Det kan være fristende at få installeret blødgøringsanlæg for at slippe for tilkalkede elkedler eller brusekabiner i hjemmet. Men det kræver meget vedligeholdelse, hvis det ikke skal forringe drikkevandet, mener eksperter. Arkivfoto. .

De private anlæg mod kalk, som sælges i tusindvis, kan være sundhedsskadelige på længere sigt, skriver politiken.dk. 

Mange af de blødgøringsanlæg, der bliver installeret i private hjem, fjerner gavnlige mineraler fra vandet, og skal vedligeholdes jævnligt, hvis de ikke skal ende som levende bakteriebomber og tilføre uønskede kemikalier i vandet, advarer professor ved DTU Miljø, Hans-Jørgen Albrechtsen.

”Vi har nogle vandværker, hvor professionelle medarbejdere hver dag holder styr på processerne og sikrer vandkvaliteten. Men når private husholdninger sætter deres egne anlæg på, så risikerer de at gøre vandet ringere, og så har vi overladt det til 6 millioner forbrugere selv at fedte rundt med drikkevandskvaliteten. Det er helt grundlæggende en dårlig idé”, siger Hans-Jørgen Albrechtsen til politiken.dk.

De danske vandværkers forening, Danva, og hovedstadens forsyningsselskab Hofor er også bekymret for tendensen. 

Læs også: Producent af blødgøringsanlæg advarer om fare for vandskader 

”Vi kontrollerer drikkevandet både på værkerne og i ledningsnettet, men vi går jo ikke ind hos forbrugerne og tester det ved taphanen. Hvis kunderne så sætter noget op, hvor de selv behandler deres eget vand, så skal de være meget opmærksomme på drift og vedligeholdelse af deres anlæg, for vi opdager ikke, hvis noget er galt. Vi ved ikke, hvem der har et blødgøringsanlæg”, siger presseansvarlig hos Hofor, Astrid Skov, til politiken.dk.

Markedet er eksploderet
Forbrugerne køber private anlæg i stor stil, og det sker efter, at Trafik-, Bygge og Boligstyrelsen 1. juli 2016 åbnede for at godkende blødgøringsanlæg med tyske, hollandske og svenske godkendelser, fortæller Leon Buhl, ingeniør i divisionen Energi og Klima hos Teknologisk Institut.

”Efter den dato er markedet eksploderet. Tidligere var man bange for at påvirke drikkevandskvaliteten, men i 2016 blev det politisk besluttet, at den nok ikke blev påvirket så meget”, siger han til politiken.dk.

Rør har godt af lidt kalk
Firmaet BWT oplyser, at man har solgt omkring 5.000 anlæg over det seneste år. Det voksende marked bekræftes også af Birger T. Christiansen fra installatørernes brancheorganisation, Tekniq.

”De her anlæg bliver sprøjtet ud, og vi ser, at de installeres i rigtig meget nybyggeri. Det er et godt argument, at man slipper for at gøre så meget rent på badeværelset, mens ulemperne er meget tekniske at forklare”, siger Birger T. Christiansen til politiken.dk.

Han advarer imod, at rør kan korrodere, hvis mængden af kalk i vandet er for lavt.

Læs også: Blødgøringsanlæg godkendes til drikkevand 

”Hvis rør korroderer, kan de frigive metaller fra rørene til vandet. Og hvis vandet fra vandværket ændrer sig, så er det op til ejeren selv at sørge for, at anlægget bliver justeret rigtigt”, siger Birger T. Christiansen.

Lige nu arbejder flere kommuner på at fjerne kalk fra vandet centralt, og når det sker, vil saltindholdet i vandet fra de private anlæg blive for højt, hvis de ikke justeres, skriver politiken.dk.

-JJK

Installator.dk

Rekruttering: Ram de rigtige kandidater – i det rette miljø

Wygwam Danmark, a division of Niko

Sponseret

Wygwam introducerer P49 og M49 DALI-2 BMS-sensorer fra Niko

Relateret indhold

09.05.2025Installator.dk

TEKNIQ-årsdag præget af Trump´s usikre verden

08.05.2025Odense Congress Center

Sponseret

VVS'25 sætter fokus på smarte og energieffektive løsninger

08.05.2025Installator.dk

VVS´25: Første messe-præsentation af gulvarmesystem

08.05.2025Installator.dk

Nu skal hovedstadens dygtigste håndværkersvende hyldes

08.05.2025Schneider Electric A/S

Sponseret

Drop PLC-korset: Din tidligere fordel er blevet en belastning

07.05.2025Installator.dk

Odsherred Forsyning lukker 1.200 kunder ud af udtrædelses-fælde

07.05.2025Installator.dk

Organisation roser ny politisk aftale

06.05.2025Avidenz A/S

Sponseret

Mere end 1700 påbud vedr. Arbejdspladsvurderingen (APV)

Jobmarked

Se alle

Vølund Varmeteknik A/S

Driftsleder søges til central rolle i Vølund Varmetekniks serviceteam

Som driftsleder hos Vølund Varmeteknik vil du få en central rolle i at sikre, at vores servicekunder får en professionel betjening. Du vil være ansvarlig for at afklare specielle og tidskrævende servicesager i samarbejde med eksterne teknikere og fungere som kompetenceansvarlig for disse teknikere.

Område

Midtjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

AG ELECTRIC A/S

AG Electric A/S søger ambitiøs køletekniker/overmontør

Vores hidtidige leder af vores køleafdeling er blevet ansat hos en af grossisterne i branchen, og vi søger derfor en afløser for ham.

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Jarnved K/S (Svanholm Gods)

VVS´ER SØGES TIL SVANHOLM GODS

Vil du arbejde med bæredygtige projekter og vedligehold på et af Danmarks kendteste godser?

Område

Sjælland

Ansøgningsfrist

18.05.2025

DR

Tekniker til DR Ejendomme & Service i Aarhus

I DR er vi lige nu på udkig efter en tekniker, der har lyst til at arbejde med drift og vedligehold af DRs bygning i Aarhus. Huset rummer mange spændende aktiviteter, og du vil som tekniker få mulighed for faglig udvikling og en varierende hverdag, hvor du vil prøve kræfter med omfattende teknik, herunder ventilation, køl, CTS, elforsyning, generatorer og UPS-anlæg.

Område

Midtjylland

Ansøgningsfrist

25.05.2025

Vølund Varmeteknik A/S

Bliv Projektansvarlig for fjernvarme

Vølund Varmeteknik A/S står foran en spændende rejse ind på fjernvarmemarkedet og søger nu en teknisk stærk og kommercielt tænkende Projektansvarlig.

Område

Midtjylland

Ansøgningsfrist

31.05.2025

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle