Brancheprofilen: Ny salgschef skal skabe sammenhæng mellem tre brands

Lars Bang Pedersen, ny salgschef for FM Mattsson Mora Group Danmark, skal skabe synergi mellem armaturproducentens tre brands.

Lars Bang Pedersen er ny salgschef for FM Mattsson Mora Group Danmark. Han har før været ansat i Hansgrohe som nordisk retail-salgsansvarlig og er har en højere handelseksamen fra Slagelse Handelsskole. .

Hvad består dit nye job i?
Jeg skal først og fremmest skabe synergi mellem vores tre brands, FM Mattsson, Mora og Damixa, og sikre, at vi får udnyttet dem i et marked præget af stor konkurrence. Desuden skal jeg som leder udvikle og inspirere vores dygtige sælgere og konsulenter, blandt med ved at give dem de rette værktøjer til at opnå succes i jobbet.     

Hvorfor har du valgt at arbejde med armaturer?
Det er lidt af en tilfældighed. Jeg arbejdede hos grossister i mange år, startede med værktøj og tekniske artikler, og først senere blev det VVS-delen. I en kort periode for fem år siden solgte jeg husstandsvindmøller og solceller. Jeg var egentlig glad for det, men kunne mærke, at det ikke var den branche, jeg skulle være i. Så jeg ville gerne tilbage til VVS-branchen, så jeg tog på messe og lagde en masse visitkort hos de firmaer i leverandørleddet, som jeg syntes kunne være interessante at arbejde for. Jeg fik efterfølgende job hos Hansgrohe, hvilket egentlig var starten på min karriere inden for armaturer.      

Læs også: Brancheprofilen: Dansani skal supportere installatørerne

Hvad bliver den største udfordring i dit nye job?
At overbevise folk om, at en vandhane har andre værdier, end at der bare skal komme vand ud. Den rummer fx også nogle energi- og besparelsesmæssige muligheder, hvor vi som brand skal gøre en forskel for forbrugeren. Så vi skal differentiere os fra konkurrenterne og udgøre en positiv forskel i forhold til de andre producenter. Fx ved at komme med noget nyt, eksempelvis et design, der rammer tidens trend.

Har du et godt karriereråd?
At tro på sig selv, og på egne evner, har altid været min devise. Du er din egen lykkes smed, hvis du tror på, at du kan. Viser og udstråler du det, så tror jeg, at man kommer langt. Det er også vigtigt med en positiv tilgang, da den smitter af på dem, man arbejder med, så de positivt yder mere. Den tilgang har jeg brugt meget som leder. Husk også at tage folk med på råd. 

Eaton Electric Danmark

Sponseret

Supersygehus sikrer strømforsyning uden klimaskadelig SF6-gas

Ecofoss/Green:ID

Sponseret

Thoravej 29 – prisbelønnet kontorbyggeri med bæredygtig specialbelysning

Relateret indhold

06.10.2025ACO Nordic A/S

Sponseret

Effektivt rottestop ved renovering af Folehaven i Valby

01.10.2025GEMINA TERMIX A/S

Sponseret

Leverance til første nye fjernvarmeselskab i otte år

30.09.2025Roth Danmark A/S

Sponseret

Roth Touchline® SL Plus rumtermostat, 230V – vores nyeste rumtermostat i sortimentet

25.09.2025Roth Danmark A/S

Sponseret

Roth QuickTemp ClimaComfort® – nu også til 16 mm rør

22.09.2025Minimax Danmark

Sponseret

Danmarks mindste blødgøringsanlæg er nemt at montere og giver masser af blødt vand

22.09.2025TOTO

Sponseret

Nyt: RW auto-flush med nye trykplader i mat hvid eller sort

18.09.2025Grohe A/S

Sponseret

Faget i fokus: GROHE hylder unge faglærte ved EuroSkills 2025

16.09.2025TOTO

Sponseret

Bestseller RW - nu i helt hvidt design

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle