Dårligt indeklima i skolerne rammer indlæringen

Dårligt indeklima kan løses med en behovsstyret ventilation, der samtidig letter på energiregningen, påpeger teknikentreprenøren Caverion.

Frisk luft i klasselokalet løfter elevernes præstationer, fastslår en forskergruppe fra Aarhus Universitet. .

Nu har forskningen bekræftet det: Frisk luft i klasselokalet løfter elevernes præstationer. En forskergruppe fra Aarhus Universitet har ladet eleverne i fire klasser løse de samme, krævende opgaver – men med forskellige tilførsel af frisk luft. Resultatet er entydigt: Eleverne holdt koncentrationen bedre, jo mere frisk luft der blev tilført klasserne.

Læs også: Skolernes elendige indeklima gavner ventilationsbranchen

”Jeg kan kun håbe, at undersøgelsen fra Aarhus Universitet også vil få kommunalpolitikerne til at indse, at der faktisk er en simpel vej til at løfte udbyttet af undervisningen”, siger Bent Ole Jonsen, markedschef hos Caverion. .

Ifølge Bent Ole Jonsen, markedschef hos teknikentreprenøren Caverion, bekræfter studiet i Aarhus hermed, hvad Caverion har sagt i flere år: Luften skal skiftes ud. Og det gælder i øvrigt også på arbejdspladser. I skolen falder indlæringsevnen. På kontoret falder produktiviteten, hvis indeklimaet halter.

”Virksomhederne følger i stigende grad vores råd om at gøre noget ved indeklimaet. Jeg kan kun håbe, at undersøgelsen fra Aarhus Universitet også vil få kommunalpolitikerne til at indse, at der faktisk er en simpel vej til at løfte udbyttet af undervisningen. Mest simpelt er selvfølgeligt at åbne et vindue, men det vil personerne nærmest vinduet nok ikke bryde sig om. I hvert fald ikke om vinteren. Mere effektivt er at installere ventilationsanlæg. Og med den teknologi, vi har i dag, kan det endda vise sig ikke blot at gavne indlæring og produktivitet, men også energiregnskabet”, siger Bent Ole Jonsen.

Varm luft kan bruges igen
Rent økonomisk er det en skidt idé at lukke den varme luft ud ad vinduet. Udskiftes luften i stedet i et ventilationsanlæg, kan varmen genvindes. Og hvis man tilmed har en behovsstyret ventilation, begynder økonomien at se rigtig fornuftig ud.

”Indeklimaet afgøres af tre faktorer, nemlig temperatur, luftfugtighed og luftens indhold af CO2. Når man målt sig frem til tallene for disse tre faktorer, er det også muligt at prioritere dem og lave en præcis styring af ventilationen. For man skal ikke bare ukritisk ventilere et rum, men virkelig vurdere, hvilket niveau der er acceptabelt for hver faktor. Så undgår man at flytte mere luft end nødvendigt og sikrer samtidigt et behageligt indeklima, der bringer elever og medarbejdere tilbage til komfort-zonen”, siger Bent Ole Jonsen.

Sørger man så samtidig for at genindvinde varmen fra den udsugede luft, fx med en roterende varmeveksler, får man 75-80 procent af den varme, der suges ud, tilbage igen.

Læs også: Milliard-investering har ikke ændret skolernes indeklima

Lad behovet styre
Problemet på skolerne er, ifølge Bent Ole Jonsen, at mange af de ældre skoler ikke har et ventilationsanlæg. Og på de skoler, der har et, fungerer det måske ikke optimalt.

”Ofte er anlægget for lille, men det kan afhjælpes. For eksempel ved at opdele skolen i zoner. Behovet for ventilation i en aula er et andet end i et tætpakket klasselokale. Der er jo ingen grund til bare ukritisk at skifte al luften ud over hele skolen. Behovet ændrer sig også i løbet af dagen. Derfor vil det give rigtig god mening for skolerne at tænke i behovsstyret ventilation”, mener Bent Ole Jonsen.

Forskerne gav fire 5. klasser samme opgaver i dansk og matematik og kunne bagefter tydeligt se effekten af dårlig luft. Når klasseværelserne blev tilført mere frisk luft, kunne eleverne nå at løse markant flere opgaver – op til syv procent flere – på ti minutter uden at øge fejlprocenten.

Forskerne havde valgt nogle skoler med et indeklima, der er almindeligt i den danske folkeskole. Det vil sige med et CO2-niveau to-tre gange højere, end hvad der i dag er tilladt i nyt byggeri. 

Installator.dk

RL Ventilation omorganiserer for at tage næste vækstspring

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Installator.dk

RL Ventilation omorganiserer for at tage næste vækstspring

Installator.dk

Ønskeseddel til ny regering: Adgang til arbejdskraft, grøn omstilling og omkostninger i fokus

Annonce

Installator.dk

Høje gaspriser kan koste 5.000 kr. mere for et standardhus

Installator.dk

Nu er hver femte personbil elektrisk

Installator.dk

Energinet: Elnettet skal udbygges hurtigt – men behovet ændrer sig konstant

Installator.dk

Brancheforening: Brug for national strategi for energilagring

Installator.dk

RL Ventilation omorganiserer for at tage næste vækstspring

Installator.dk

CFO forlader Verdo efter blot en måned

Installator.dk

Wavin ansætter ny nordisk direktør med fokus på klimatilpasning

Installator.dk

Stadig flere vælger en eldreven varebiler

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Danvak
Kursus
Ventilation fra A til Z

Kurset afholdes over 2 x 3 hele kursusdage – Du finder de konkrete datoer i kursusbeskrivelsen, ved at trykke på tilmeld-knappen.

Dato

16.03.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus

EET Danmark A/S
Uddannelse
Ubiquiti Certificeringer

Tilmeld dig EET’s Ubiquiti-certificeringskurser

Dato

17.03.2026

Sted

EET, Ventrupvej 27, 2670 Greve + DBU Hotel & Kursuscenter, Kileparken 27, 8381 Tilst

Guldager A/S
Messe
Ses vi på FOODEXPO 2026?

Vision Watercare deltager på FOODEXPO i Herning, hvor vi står klar til at præsentere vores CTU-filtre til HoReCa-markedet. Med de rette vandfiltreringsløsninger kan caféer, restauranter og hoteller sikre stabil vandkvalitet – til gavn for både udstyr, drift og smag i det endelige produkt. Kom forbi vores stand og hør, hvordan vores løsninger kan bidrage til bedre vandkvalitet i professionelle køkkenmiljøer. Vi glæder os til at møde jer på messen!

Dato

22.03.2026

Tid

10:00

Sted

MCH Messecenter Herning Vardevej 1 7400 Herning Danmark

Danvak
Gå-hjem-møde
Teknisk isolering

Når snitflader, brand og projektering kolliderer i praksis

Dato

25.03.2026

Tid

13:45

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej, 2630 Taastrup

GN Belysning
Webinar
Sådan kommer du i gang med at dataopsamle korrekt med DALI2/DALI+

De nye trådløse DALI-2 og DALI+ standarder ændrer måden, du arbejder med lysstyring på – og med de nye BR18-krav bliver det endnu vigtigere at kunne opsamle og bruge data korrekt i dine installationer.

Dato

26.03.2026

Tid

14:30

Sted

Microsoft Teams

EET Danmark A/S
Kursus
Axis Kurser

Gør læring til et eventyr med Axis

Dato

27.03.2026

Sted

Online + classroom