Dansani: Vi er på rette spor

Trods modgang i 2014 er badeværelseskoncernen kommet godt igen med en stabil vækst i 2015, viser det opgjorte årsregnskab.

Administrerende direktør i Dansani Carsten Friis har grund til at smile. Virksomheden øgede nemlig både omsætning og indtjening i 2015 og er gået ind i 2016 med en ambitiøs markedsføringsstrategi. Foto: Dansani..

Den danske badeværelseskoncern Dansani har oplevet en stabil vækst de sidste mange år – lige indtil forrige årsregnskab.

I 2014 påvirkede konkursen af den store, tyske byggemarkedskæde Max Bahr nemlig virksomheden gevaldigt. Selvom det stadig har kunnet mærkes i 2015, viser det aktuelle regnskabet en stabil vækst, hvor omsætningen er vokset med 15 procent, og indtjeningen er steget fra 10 millioner i 2014 til 16 millioner i 2015.

Læs også: Brancheprofilen: Dansani skal supportere installatørerne

”Indtjeningen er stadig ikke på niveau med tidligere år, men vi er på rette spor – især set i lyset af, at vi henter en ikke ubetydelig del af vores omsætning i Norge og Sverige, hvor valutakurserne har gjort decideret ondt”, siger Dansanis administrerende direktør Carsten Friis og fortsætter:

”Samtidig mærkede vi i 2015 stadig efterdønningerne af konkursen hos Max Bahr. Det tager tid at bygge så stor en distributionskanal op igen”.

Læs også: Hansgrohe vokser og sætter ny omsætningsrekord

Dansani har allerede nu lanceret en række nye tiltag, der skal sikre koncernens fortsatte vækst i 2016. Et af dem er en ambitiøs markedsføringsstrategi, der både skal sikre dialog med forbrugerne og synliggøre Dansani som brand:

”Vi oplever ofte, at folk ikke kender vores navn, men til gengæld kender de vores produkter godt, og værdsætter dem. Det er en klar konsekvens af, at vi har haft vores fokus på vores forhandlere – og på at sikre, at de har de nødvendige redskaber til at skabe en god forretning. Det ændrer vi ikke på, men vi udvider nu vores fokus til også at omfatte slutkunderne”, siger Carsten Friis.

-CHM

KlarPris

Sponseret

Hvad koster det at købe det, man plejer? Kemp & Lauritzen kender svaret

Gustavsberg A/S

Sponseret

Et sæde til hele familien

Relateret indhold

Danfoss Redan A/S

Sponseret

Ses vi til Landsmøde 2026

Installator.dk

NRGi sælger Kuben Management til Artelia

Installator.dk

VELTEK om cybertrusler: "Vi står over for et helt nyt niveau"

Installator.dk

Ørsted øger indtjeningen markant – men får underskud

Installator.dk

N1 henter ny finansdirektør fra KK Group

Installator.dk

Energistyrelsen vil have flere til at reparere hvidevarer

Installator.dk

Eksperter: Regeringens akutplan for elnettet kan være ulovlig

Installator.dk

Caverion sikrer sig ny trecifret rammeaftale med Energinet

Installator.dk

Solar øger omsætningen – men indtjeningen er under pres

Installator.dk

Nu er Brødrene Dahl på finske hænder

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Danvak
Seminar
Brugsvand i praksis - hvad virker, hvad fejler og hvad bør vi gøre anderledes?

Fra standardkrav og materialevalg til energioptimering og driftserfaringer

Dato

09.11.2026

Tid

12:15

Sted

IDA Conference, Kalvebod Brygge 31-33, 1560 København

Solar Danmark
Kursus
Fejlfinding på installationer og maskiner

Lær at identificere og løse fejl hurtigt og sikkert i installationer og maskiner – med fokus på praktiske metoder, du kan bruge med det samme.

Dato

11.11.2026

Tid

08:00

Sted

Solar Brøndby

Danvak
Seminar
Brandsikring af ventilationsanlæg - Når DS 428 møder virkeligheden

Til dette temamøde præsenterer og beretter to af eksperterne fra normudvalget DS 428 om brandsikring af ventilationsanlæg

Dato

11.11.2026

Tid

14:30

Sted

Aalborg Universitet - BUILD, Thomas Manns Vej 23, 9000 Aalborg

Solar Danmark
Kursus
Solcelleanlæg og PV design PRO

Kurset Solcelleanlæg og PV design PRO er for dig, som ønsker at lægge et ekstra lag på de praktiske kompetencer

Dato

12.11.2026

Tid

08:00

Sted

Solar Brøndby

Solar Danmark
Kursus
Overmontør/formand kursus

På dette 2 dags kursus bliver overmontører/formænd klædt på til få succes i lederrollen på pladsen.

Dato

12.11.2026

Tid

09:00

Sted

Solar Brøndby

DTU
Efteruddannelse
Jernbaneteknologi, -drift og -kapacitet

Deltag i tre dages spændende kursus, hvor du får en hurtigt og bekvem introduktion til jernbaneteknologi og driftsstyring. Midt i kurset tager vi til Berlin, hvor vi besøger Tekniske Universitet Berlins signal- og driftsstyring laboratorium.

Dato

13.11.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup