Dansk Energi: Varmepumperne er i modvind

Når danskerne skal skifte det gamle oliefyr ud, vælger langt de fleste boligejere et træpillefyr frem for den miljøvenlige varmepumpe, hvilket afspejler sig i det stillestående varmepumpemarked.

Håbet om 300.000 varmepumper i år 2035 er ikke længere en realitet, konkluderer nye tal fra Dansk Energi. Foto: Dansk Energi..

Nye tal fra brancheorganisationen Dansk Energi viser, at det ser sort ud for de energieffektive og miljøvenlige varmepumper. Sidste år investerede kun 4.982 danskere i individuelle varmepumper til boligopvarmning og varmt vand, hvilket er det laveste siden år 2010, skriver Ingeniøren.

Læs også: Flere varmepumper udløser tilskud

”Vi finder det problematisk, at danskerne vælger opvarmningskilder, der ikke understøtter brugen af el, som er nødvendig for at gøre Danmark uafhængig af fossile brændsler”, siger chefkonsulent i Dansk Energi, Richard Schalburg, til Ingeniøren.

Træpillefyr vinder over varmepumperne
Konklusionen fra Dansk Energi falder godt i tråd med tidligere slutninger.

Energinet.dk udmeldte allerede sidste år i en rapport, at så længe der ikke er afgift på træpiller, vil et træpillefyr være en langt billigere og dermed attraktiv løsning, når forbrugere skal skifte det gamle oliefyr ud.

Dertil kommer også, at der i disse år er fald i prisen på fyringsolie, hvilket gør det mere attraktivt slet ikke at udskifte oliefyret.

Læs også: Ny online guide om varmepumper

Alt i alt motiveres boligejere til at søge væk fra varmepumpemarkedet, hvilket er en trussel mod den energieffektiviserende elektrificering af varmeforsyningen.

-CHM

Installator.dk

RL Ventilation omorganiserer for at tage næste vækstspring

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Schneider Electric A/S

Sponseret

Kan vi gøre arbejdsdagen nemmere?

Installator.dk

Rigsrevisionen i skarp kritik af Energinet og ministerie

Installator.dk

Elforbruget satte rekord i Østdanmark i 1. kvartal

Installator.dk

Grundfos i Kina: Hårdere konkurrence år for år.

Installator.dk

Fusion skal skabe komplette lys- og styringsløsninger

Installator.dk

Tekum i markant vækst: Ansætter 90 nye medarbejdere

Installator.dk

Danske særkrav bremser solcellemarkedet

Installator.dk

TROX indgår landsdækkende serviceaftale med Nordelektro

Installator.dk

Batterier, integration og grøn omstilling i fokus hos Lemvigh-Müller

Installator.dk

Elprisen i marts den højeste siden energikrisen

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle