Dansk energipolitik nedprioriterer solenergi med ny særpulje

Regeringen og Dansk Folkeparti har besluttet at oprette en særpulje til nye forsøg med vindmøller. Dermed overser man igen solcellerne, lyder det fra Dansk Byggeri.

Regeringen og Dansk Folkeparti har rykket midler fra de kommende sol- og vindudbud over til en særlig pulje på ca. 210 mio. kr. til testmøller, der kan opnå støtte i 20 år. Arkivfoto..

For at fremme udviklingen af vindenergiteknologi i Danmark har regeringen og Dansk Folkeparti besluttet at oprette en særpulje på cirka 210 millioner kroner til at teste og demonstrere nye forsøgsmøller på land i 2018 og 2019.

Det er en beslutning, man ærgrer sig over hos erhvervsorganisationen Dansk Byggeri, der mener, at solcellerne igen bliver overset:

"Vi har forståelse for, at Danmark vil værne om den førerposition, vi har inden for vindmøller. Men det er uforståeligt, at vi ikke udnytter de unikke muligheder, vi har for at opbygge kompetencer inden for solceller, der er integrerede i bygninger i for eksempel taget eller facaden", siger chefkonsulent Camilla Damsø Pedersen.

Læs også: Dialog om udbudsbetingelser for solcelleanlæg

Med den nye forsøgspulje flyttes midler fra sol- og vindudbuddene i 2018 og 2019 til en særlig pulje til forsøgsmøller på land. Samtidig kan der med forsøgspuljen opnås støtte i 20 år til forsøgsmøller på land uden for de nationale testcentre.

"Det er lidt paradoksalt, at der flyttes penge fra sol og vindudbuddene over til forsøgsmøller, før det første udbud overhovedet er holdt. Politikerne burde selvfølgelig samtidig tænke ind, hvordan Danmarks særlige kompetencer inden for for eksempel solceller, der er integreret i bygninger, kan understøttes", siger Camilla Damsø Pedersen.

Danmark har kompetencerne for sol
Herhjemme findes der mange innovative virksomheder, når der kommer til solenergi. En af dem er Komproment, der for nylig vandt den europæiske pris "SME Star Award 2018" for sine særlige facade- og tagelementer, der har integrerede solcellepaneler, der kan adskilles og genbruges.

"Bygningsintegrerede solcelleløsninger i facader og tag er et nichemarked, der kan blive et nyt dansk eksporteventyr. Men det kræver stabile og understøttende rammevilkår, så der skabes et hjemmemarked for de bygningsintegrerede solceller", siger Camilla Damsø Pedersen og fortsætter:

"Der bør også afsættes et beløb til støtte af bygningintegrerede solceller, så kan vi få en stærk dansk solcelleindustri op at stå igen. Det skal politikerne huske, når en ny energiaftale skal forhandles i år".

- EL

RL Energi og Klima

Sponseret

RL Energi & Klima etableres som nyt søsterselskab med afsæt i RL Ventilation

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Installator.dk

SIF Gruppen køber op i Nordsjælland

Installator.dk

DTU vil afsløre skjult varmespild med data fra 2.000 lejligheder

Installator.dk

Eltel udvider fibersamarbejde med GlobalConnect

Installator.dk

El-varebiler tager større bid af markedet

Installator.dk

Geografien afgør unges chance for et fritidsjob i teknikbranchen

Installator.dk

TEKNIQ: EU-plan for elektrificering er et vigtigt skridt

Installator.dk

Hver fjerde dansker udfører autorisationskrævende arbejde selv

Installator.dk

Brændstofkrise får installatører til at kigge mod elvarebiler

Installator.dk

Elbiler tager større bid af EU-markedet – Danmark topper igen

Installator.dk

Millionregn over 34 grønne energiprojekter

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle