De største bygge- og anlægsvirksomheder tjener flere penge

2015 bød på fremgang for bygge- og anlægsbranchen, hvor det er de største virksomheder, der oplever medgang og tjener pengene. Det viser en ny analyse fra Deloitte.

”Generelt er der fremgang i branchen, og det er naturligvis positivt", siger Thomas Frommelt, partner i Deloitte..

De store virksomheder inden for bygge- og anlægsbranchen tjener mere sammenlignet med tidligere regnskabsår. Dog ser det anderledes ud for de mindre virksomheder, viser en ny analyse foretaget af konsulentfirmaet Deloitte.

Deloitte har foretaget en regnskabsgennemgang for de 36 største virksomheder inden for anlæg, byggeri og typehuse, og regnskaberne viser overordnet, at både omsætningen og det primære resultat per medarbejder stiger. Sidstnævnte landede på 185.000 kroner for 2015.

Læs også: Feedback er en mangelvare i bygge- og anlægsbranchen

”Generelt er der fremgang i branchen, og det er naturligvis positivt. Soliditeten viser også en svag stigning, hvilket er et tegn på, at virksomhederne er i gang med at polstre sig”, siger Thomas Frommelt, som er partner i Deloitte.

Udfordringer for mindre firmaer
Analysen viser dog også, at flere mindre virksomheder kæmper med at få gang i væksten, mens overskudsgraden ligger et stykke under grænsen på fem procent.

Mindre anlægsentreprenører oplever ifølge de gennemgåede regnskaber udfordringer ved at opretholde omsætningen.

”De største anlægsentreprenører bliver større, mens flere af de mindre har problemer med at holde omsætningen. Reelt er væksten altså drevet af en meget lille gruppe succesfulde entreprenører, mens det store flertal ligger stort set fladt”, forklarer Thomas Frommelt.

Læs også: Antallet af konkurser stiger i bygge- og anlægsbranchen

For bygningsentreprenørerne er historien nogenlunde den samme: Væksten er drevet af en lille håndfuld virksomheder, mens flere viser svag eller ligefrem negativ vækst.

Virksomhederne, hvis regnskaber Deloitte har analyseret, fordeler sig på 12 anlægsentreprenører, 21 bygningsentreprenører og tre typehusentreprenører, hvor sidstnævnte klarer sig bedst. Tallene er udarbejdet på basis af officielle årsregnskaber for de seneste fem regnskabsår.

Du kan læse den fulde analyse her.

- KLZ

KlarPris

Sponseret

KlarPris opgraderer søgningen: Endnu nemmere at finde det rigtige produkt

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Installator.dk

TEKNIQ: Rekrutteringspresset letter – men installationsbranchen mangler stadig folk

Installator.dk

Daikin åbner nyt trænings- og oplevelsescenter i Fredericia

Installator.dk

Kemp & Lauritzen vinder seks priser ved Danish Digital Awards

Installator.dk

Øland får ny fransk ejer

Installator.dk

Caverion sikrer sig millionordre på dansk datacenterudvidelse

Installator.dk

InstallatørGruppen klar til børsen med værdi på 4,5 mia. kr.

Installator.dk

De Radikale overtager Klima-, energi- og forsyningsministeriet

Installator.dk

TEKNIQ: Grøn milliardplan kræver mindre bureaukrati og flere faglærte

Installator.dk

Danfoss investerer 75 mio. kr. i Frankrig for at styrke varmepumpeproduktionen

Installator.dk

Morten Blegvad ny finansdirektør i Brødrene Dahl

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle