Feedback er en mangelvare i bygge- og anlægsbranchen

Ny undersøgelse viser, at næsten fire ud af 10 ansatte i bygge- og anlægsbranchen ikke får evalueret deres præstation af chefen.

Ny undersøgelse viser, at chefer i bygge- og anlægsbranchen ikke får givet mange af deres medarbejdere ordentlig evaluering af præstationen på jobbet. Thomas Frommelt, Deloitte, kalder det spild af talent. .

Konsulentfirmaet Deloitte har fået lavet en undersøgelse, der sætter fokus på evaluering af medarbejderes præstation på jobbet. Undersøgelsen viser blandt andet, at posten ’byggeri, anlæg og håndværk’ ligger i den høje ende med en andel på hele 39 procent af medarbejderne, der ikke bliver informeret om deres præstation på jobbet.

”Det er både overraskende og ærgerligt, at næsten fire ud af 10 medarbejdere ikke får besked om, hvorvidt de gør det godt”, siger partner i Deloitte, Thomas Frommelt, i en pressemeddelelse.

Læs også: Danmarks bedste renovering skal findes og kåres

De medarbejdere, der rent faktisk får feedback på jobbet, får det i langt de fleste tilfælde gennem en samtale med chefen. Kun hver 11. medarbejder får tildelt et konkret tal eller en karakter som tilbagemelding på hvordan det går.

Bliver du informeret om din præstation på arbejdspladsen? (bygge og anlægsbranchen)

Nej: 39 pct.

Ja, jeg har en samtale med min leder: 40 pct.

Ja, jeg har en samtale med min leder og jeg får også en rating/karakter (fx et tal, bogstav el. lign.): 9 pct.

Andet/ved ikke: 13 pct.

Undersøgelsen er gennemført af Epinion for Deloitte. Kilde: Deloitte.

Talentspild og hæmsko for udvikling
Thomas Frommelt ser den manglende feedback som et skadende element for udvikling og direkte talentspild:

”Hvis ens leder ikke melder klart ud, hvad der går godt, og hvad der går dårligt, har man jo reelt ingen chance for at udvikle sig”, siger Thomas Frommelt og fortsætter:

”Resultatet bliver meget let, at de dygtige medarbejdere forsvinder, fordi ingen fortæller dem, at de gør det godt. Tilsvarende bliver de dårlige medarbejdere hængende, fordi ingen fortæller dem, at de er nødt til at udvikle sig”, konkluderer Thomas Frommelt.

Deloitte-partneren er ikke i tvivl om, at det er en dårlig situation for både medarbejderne og arbejdspladserne.

Københavnerne er ’bedst i test’
Rundt om i landet er der stor forskel på hvor meget arbejdspladserne gør ud af at give de ansatte ris og ros. En klar tendens er, at de københavnske virksomheder klarer sig bedst.

”Arbejdspladserne i hovedstadsområdet er generelt bedst til at fortælle medarbejderne, hvordan de præsterer. Værst står det til i Nordjylland, hvor det er helt almindeligt, at man ikke snakker om den slags. Her er tavsheden ofte en del af kulturen”, fortæller Thomas Frommelt.

Læs også: Kan man opsige en medarbejder efter 120 dages fravær?

Derudover viser undersøgelsen en direkte sammenhæng mellem arbejdspladsens størrelse og hvor stor en andel af de ansatte der oplever at få evalueret deres præstation. Jo større virksomheden er, des mere formel bliver dialogen mellem chef og medarbejder.

-CHM

Wygwam Danmark, a division of Niko

Sponseret

Følger du installationsreglerne for sikringselementer i boligtavler?

Techem Danmark A/S

Sponseret

Spar på ressourcerne - anbefalingen er, sæt forbrugsmåling op hurtigst muligt i projekterne

Relateret indhold

16.06.2025Installator.dk

Folkemødet: Gassen skal ud af boligerne, men økonomien betyder noget

16.06.2025Installator.dk

Wavin styrker sit fokus i Norden

13.06.2025Inspectly ApS

Sponseret

Byg derud af – hvis du kan få lov

13.06.2025Installator.dk

GILE - 2025: Lys i alle former til alle formål på verdens største lysmesse

12.06.2025Installator.dk

Brunata indgår strategisk samarbejde

12.06.2025Installator.dk

InstallatørGruppen indtager Schweiz

11.06.2025Installator.dk

Rørcenterdage med fokus på klimasikring

10.06.2025Coromatic A/S

Sponseret

Klar til brug: Indvielse af universitetshospitals banebrydende nødstrømsanlæg

Jobmarked

Se alle

Vølund Varmeteknik A/S

Driftschef søges til nøglerolle i Vølund Varmetekniks serviceteam

Vølund Varmeteknik søger en erfaren driftschef til at lede og udvikle vores serviceteam. Du vil have det overordnede ansvar for vores samlede serviceteam både internt og eksternt og skal sikre vidensdeling og optimering af serviceindsatsen.

Område

Midtjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Installator.dk

Værdiskabende Account Manager til B2B-salg af medieløsninger

Vil du arbejde med stærke B2B-medieplatforme og hjælpe virksomheder med at skabe synlighed gennem advertorials, content marketing og annoncering? Har du drive, er proaktiv og trives i en salgsrolle, hvor du både opsøger nye kunder og udvikler eksisterende relationer? Så er du måske vores nye Account Manager hos Horisont Gruppen A/S.

Område

Hovedstaden

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

RINGSTED FORSYNING A/S

Montør søges til Ringsted Forsyning

Vil du have en hverdag med stor indflydelse og alsidige opgaver? Ringsted Forsyning søger en dygtig montør til deres driftsteam inden for vandforsyning.

Område

Sjælland

Ansøgningsfrist

19.06.2025

Glamox A/S

Systemingeniør til lysstyringsteamet i Glamox Danmark

Er du den dygtig til og brænder du for lysstyring? Er programmering, systemintegration og design af tekniske anlæg en del af dine spidskompetencer? Har du teknisk flair og interesse for at arbejde med udviklingen af intelligente belysningsløsninger og føre dem fra tilbud til bygbart design sammen med vores kunder?

Område

Hovedstaden

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle