Elinstallatør: ”Vi må stjæle konkurrenternes medarbejdere”

Manglen på arbejdskraft i installatørbranchen tvinger sjællandske Brdr. Weibel til at takke nej til hver femte opgave og samtidig ”stjæle” andre firmaers ansatte.

Mangel på kvalificeret arbejdskraft får Brdr. Wiebel til at takke nej til hver femte opgave og samtidig gå efter konkurrenternes ansatte. Tenden bekymrer dog ikke Dansk El-Forbund, der opfordrer virksomhederne til at tage flere lærlinge ind. Arkivfoto. .

VVS- og elinstallatørbranchen er stadig de brancher, der lider mest under arbejdskraftmangel. Fraværet af kvalificeret medarbejdere får mange installatørvirksomheder til at takke nej til opgaver eller – ligesom sjællandske Brdr. Weibel El-Teknik – gå efter konkurrenternes medarbejdere, skriver Børsen.

Og selvom det måske ikke lyder så foruroligende, at virksomheder skal konkurrere om de ansattes gunst, bekymrer det Dan Weibel, adm. direktør i Brdr. Weibel:

"Jeg er nødt til at stjæle medarbejdere fra mine konkurrenter. Og det nytter jo ikke noget, for det giver et kæmpe lønboom. Det er jo ikke meningen, at vi bytter ansatte, og så får de hele tiden en lønstigning. Så vil det ende med, at danskerne skal betale 1.000 kr. for at få en lampe sat op", siger Dan Weibel til Børsen.

Læs også: Manglen på arbejdskraft får installatører til at ansætte flere lærlinge

Kampen om de kvalificerede hænder bekymrer dog ikke Dansk El-Forbund på samme måde:

"Det er en tendens, som sker i opgangstider i vores branche", siger Jørgen Juul Rasmussen, formand for Dansk El-Forbund, til Børsen.

Han peger på, at problemet blandt andet kan løses ved at installatørvirksomhederne tager flere lærlinge ind.

-CHM

Eaton Electric Danmark

Sponseret

Supersygehus sikrer strømforsyning uden klimaskadelig SF6-gas

Ecofoss/Green:ID

Sponseret

Thoravej 29 – prisbelønnet kontorbyggeri med bæredygtig specialbelysning

Relateret indhold

15.10.2025Installator.dk

Tekniske uddannelser: Elektriker og smed hitter som aldrig før

15.10.2025Installator.dk

Partier kræver handling i forhold til stillestående havvindmøller

15.10.2025Installator.dk

Kvinder går i mod trenden: Flere vil være VVS´er eller elektriker

14.10.2025Installator.dk

Havvindmøller sættes i stå på grund af manglende efterspørgsel

13.10.2025Installator.dk

Vandmangel truer – men ingen måler på det mest basale

13.10.2025Installator.dk

Tekniske fag i høj kurs: Ledigheden blandt elektrikere og VVS’ere nær bundrekord

10.10.2025Installator.dk

Innargi lander flerårig aftale i Tyskland

10.10.2025Installator.dk

Forsvaret udbyder mia-aftale om teknisk vedligeholde og eftersyn

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle