Elinstallatør: ”Vi må stjæle konkurrenternes medarbejdere”

Manglen på arbejdskraft i installatørbranchen tvinger sjællandske Brdr. Weibel til at takke nej til hver femte opgave og samtidig ”stjæle” andre firmaers ansatte.

Mangel på kvalificeret arbejdskraft får Brdr. Wiebel til at takke nej til hver femte opgave og samtidig gå efter konkurrenternes ansatte. Tenden bekymrer dog ikke Dansk El-Forbund, der opfordrer virksomhederne til at tage flere lærlinge ind. Arkivfoto. .

VVS- og elinstallatørbranchen er stadig de brancher, der lider mest under arbejdskraftmangel. Fraværet af kvalificeret medarbejdere får mange installatørvirksomheder til at takke nej til opgaver eller – ligesom sjællandske Brdr. Weibel El-Teknik – gå efter konkurrenternes medarbejdere, skriver Børsen.

Og selvom det måske ikke lyder så foruroligende, at virksomheder skal konkurrere om de ansattes gunst, bekymrer det Dan Weibel, adm. direktør i Brdr. Weibel:

"Jeg er nødt til at stjæle medarbejdere fra mine konkurrenter. Og det nytter jo ikke noget, for det giver et kæmpe lønboom. Det er jo ikke meningen, at vi bytter ansatte, og så får de hele tiden en lønstigning. Så vil det ende med, at danskerne skal betale 1.000 kr. for at få en lampe sat op", siger Dan Weibel til Børsen.

Læs også: Manglen på arbejdskraft får installatører til at ansætte flere lærlinge

Kampen om de kvalificerede hænder bekymrer dog ikke Dansk El-Forbund på samme måde:

"Det er en tendens, som sker i opgangstider i vores branche", siger Jørgen Juul Rasmussen, formand for Dansk El-Forbund, til Børsen.

Han peger på, at problemet blandt andet kan løses ved at installatørvirksomhederne tager flere lærlinge ind.

-CHM

Gustavsberg A/S

Sponseret

Oras Group køber Gustavsberg og styrker tilbuddet til installatører i Norden

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Installator.dk

Uggerly når rekordomsætning, men bundlinjen følger ikke med

Installator.dk

Uggerly når rekordomsætning, men bundlinjen følger ikke med

Annonce

Installator.dk

Brancheforening beskylder Energinet for skræmmekampagne

Installator.dk

Coop reducerer varmeforbrug med 40 procent via genindvinding

Installator.dk

Bent Knudsen stopper i Geberit Danmark: ”Vi er gået fra teknisk leverandør til synligt brand”

Installator.dk

Nye tal: Kun 42 procent af varmepumpe-tilsagn bliver udbetalt

Installator.dk

Caverion Danmark får grønt lys til opkøb af serviceforretning

Installator.dk

Organisationer advarer om konsekvenserne af formueskat

Installator.dk

Dansk Fjernvarme efterlyser klar slutdato for naturgas

Installator.dk

Eltel skal udskifte 67.000 varmemålere

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Danvak
Kursus
Ventilation fra A til Z

Kurset afholdes over 2 x 3 hele kursusdage – Du finder de konkrete datoer i kursusbeskrivelsen, ved at trykke på tilmeld-knappen.

Dato

16.03.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus

EET Danmark A/S
Uddannelse
Ubiquiti Certificeringer

Tilmeld dig EET’s Ubiquiti-certificeringskurser

Dato

17.03.2026

Sted

EET, Ventrupvej 27, 2670 Greve + DBU Hotel & Kursuscenter, Kileparken 27, 8381 Tilst

Danvak
Kursus
DS 428:2019 Komplet kursus om brandsikring af ventilationsanlæg

Den opdaterede standard DS428 indeholder væsentlige forbedringer. Grundlæggende er standarden blevet klart opdelt med funktionskrav, standardmetoder og beregningsmæssige løsninger.

Dato

17.03.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 1, 2630 Taastrup

GN Belysning
Webinar
Gratis webinar: Hvad betyder kravet om dataopsamling for dig som elinstallatør?

De nye krav til dataopsamling rammer direkte ned i hverdag – de påvirker dine byggeprojekter, din dokumentation og den måde, du rådgiver dine kunder på.

Dato

18.03.2026

Tid

14:30

Sted

Microsoft Teams

EET Danmark A/S
Webinar
Adgangskontrol løsninger med EET og Hikvision

Ansigtsgenkendelsesbaseret adgangskontrol - præcis adgang for autoriserede personer

Dato

19.03.2026

Tid

10:00

Guldager A/S
Messe
Ses vi på FOODEXPO 2026?

Vision Watercare deltager på FOODEXPO i Herning, hvor vi står klar til at præsentere vores CTU-filtre til HoReCa-markedet. Med de rette vandfiltreringsløsninger kan caféer, restauranter og hoteller sikre stabil vandkvalitet – til gavn for både udstyr, drift og smag i det endelige produkt. Kom forbi vores stand og hør, hvordan vores løsninger kan bidrage til bedre vandkvalitet i professionelle køkkenmiljøer. Vi glæder os til at møde jer på messen!

Dato

22.03.2026

Tid

10:00

Sted

MCH Messecenter Herning Vardevej 1 7400 Herning Danmark