Etablering af jordvarme skyld i kæmperegning

En drøm om etablering af jordvarmeanlæg har kostet en nordjyde dyrt – for nylig modtog han nemlig en regning på en million kroner.

Kommer du til at grave i fortidsminder, kan det koste dig dyrt. Det har nordjyske Ole Surland gjort, hvorfor han for nylig modtog en regning på 600.000 kroner fra Slots- og Kulturstyrelsen. Arkivfoto..

Efter at have fået tilladelse fra Randers Kommune til at etablere et jordvarmeanlæg på sin ejendom i Østrup, blev der igangsat gravearbejde hos Ole Surland.

Men da arbejdet næsten var færdigt, blev det imidlertid stoppet af Slots- og Kulturstyrelsen – Ole Surlands grund gemmer nemlig på fortidsminder, hvorfor der ikke må foretages gravearbejde i nogen som helst form, skriver Randers Amtsavis.

Læs også: Får jordvarme og ser stjerner

Efterfølgende har Ole Surland modtaget regninger fra VVS-firma, advokatbistand og varmeanlægsleverandører – og så har han modtaget en regning fra Slots- og Kulturstyrelsen, som forlanger 600.000 kroner for det gravearbejde, hans nedgravning af rør har afstedkommet.

Fra Randers Kommune har han modtaget et tilbud om godtgørelse på 200.000 kroner, men det er Ole Surland ikke tilfreds med.

Ove Nørgaard, sektionsleder i kommunens miljø- og teknikforvaltning, fortæller, at man fortsat arbejder på at finde en ”mindelig løsning på misforståelserne”, skriver Randers Amtsavis.

- EL

RL Energi og Klima

Sponseret

RL Energi & Klima etableres som nyt søsterselskab med afsæt i RL Ventilation

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Schneider Electric A/S

Sponseret

Vær med til at forme Klub Schneider – og få et par eksklusive MotherFUGA-solbriller

Installator.dk

Mariendal El-Teknik øger underskuddet – "stærkt utilfredsstillende"

Installator.dk

AAU-professor kåret som verdens bedste energiforsker

Installator.dk

Ørsted vinder erstatningssager i Elsam-sagen

Installator.dk

Lemvigh-Müller markerer milepæl for nyt centrallager

Installator.dk

Helikoptere tjekker beplantning ved 1.200 adresser langs elnettet

Installator.dk

CEPOS: Forsyningspriser kan sænkes med skarpere regulering

Installator.dk

Grønt lys for InstallatørGruppens opkøb af nordjysk installatør

Installator.dk

Ny sikkerhedskoncern går på opkøbsjagt i Norden: Danmark er et nøglemarked

Installator.dk

Forbrugerrådet: Aconto-opkrævninger bør afskaffes

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle