Får jordvarme og ser stjerner

Solens opvarmning af jorden giver en naturlig, miljøvenlig og billig varme på Brorfelde Observatorium.

Kaj Larsen A/S havde ansvaret for udførelse og installering af jordvarmeanlægget på Brorfelde Observatorium..

Fakta

  • Brorfelde Observatorium blev opført fra 1953-1964 som en afdeling under Københavns Universitet.
  • Udover at observere stjerner lavede de ansatte også stjernekikkerter, der blev solgt til observatorier i hele verden.
  • Blandt de førende astronomer på verdensplan sad de fire-fem af dem i Brorfelde.
  • I 1980'erne blev der fra Brorfelde observeret en række nye småplaneter. Derfor er der i dag små himmellegemer, der hedder blandt andet Brorfelde og Holbaek.

Observatoriet i Brorfelde nær Holbæk er Danmarks største observatorium. Her har forskere studeret himmelrummet i mere end 40 år langt fra byernes forstyrrende lys – og langt fra billige opvarmningsformer.

Indtil for nylig blev Brorfelde Observatorium opvarmet med to oliekedler, der både var slidte, miljøbelastende og dyre i drift. Holbæk Kommune, der ejer Brorfelde Observatorium, bad derfor en energirådgiver fra Seas-NVE om at analysere forholdene og finde frem til det bedste alternativ.

Resultatet blev et jordvarmeanlæg. Jordvarme udnytter solens energi, der oplagres i jorden, og anlægget er både miljøvenligt, driftssikkert, vedligeholdelsesfrit og nemt at betjene.

Læs også: Energiministeren: Abbonement på varmepumper er en håndsrækning til oliefyrsejere

Erfaren leverandør
Den erfarne jordvarmeinstallatør Kaj Larsen A/S vandt opgaven med at projektere, montere og installere anlægget, mens projektafdelingen hos Vølund Varmeteknik stod for de komplekse beregninger og dimensioneringen af anlægget.

Løsningen består af to Vølund-varmepumper på i alt 80 kW, der opvarmer centrets hovedbygning, en stor værkstedsbygning og fem tidligere tjenesteboliger. Til at hente solens energi ud af bakkerne omkring observatoriet er der gravet 4,5 km jordslanger ned.

Leder af Brorfelde Observatorium, Julie Bouchet, synes, at det er velvalgt at hente varmen fra undergrunden omkring observatoriet, da centret både har astronomi, geologi og natur som videnskabelige temaer.

Læs også: Få 4 quickguides til træpillefyr

Luner også på kontoen 
Jordvarmeanlægget dækker cirka 95 procent af det samlede varmebehov. De sidste fem procent kommer fra et nyt oliefyr, der automatisk kobles ind i tilfælde af spidsbelastning om vinteren. Samtidig fungerer det som backup-system for varmepumpen i jordvarmeanlægget.

De årlige varmeomkostninger er reduceret med over 100.000 kroner, hvilket betyder, at investeringen er tjent hjem på cirka otte år, mens jordvarmeanlæggets forventede levetid er over 20 år. Samtidig falder CO2-udledningen med 44 tons om året. Det svarer til cirka 54 procent.

- JKK 

Gustavsberg A/S

Sponseret

Oras Group køber Gustavsberg og styrker tilbuddet til installatører i Norden

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Denne artikel er del af et tema:

Udvalgte

Relateret indhold

Installator.dk

Coop reducerer varmeforbrug med 40 procent via genindvinding

Installator.dk

Uggerly når rekordomsætning, men bundlinjen følger ikke med

Annonce

Installator.dk

Brancheforening beskylder Energinet for skræmmekampagne

Installator.dk

Coop reducerer varmeforbrug med 40 procent via genindvinding

Installator.dk

Bent Knudsen stopper i Geberit Danmark: ”Vi er gået fra teknisk leverandør til synligt brand”

Installator.dk

Nye tal: Kun 42 procent af varmepumpe-tilsagn bliver udbetalt

Installator.dk

Caverion Danmark får grønt lys til opkøb af serviceforretning

Installator.dk

Organisationer advarer om konsekvenserne af formueskat

Installator.dk

Dansk Fjernvarme efterlyser klar slutdato for naturgas

Installator.dk

Eltel skal udskifte 67.000 varmemålere

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Danvak
Kursus
Ventilation fra A til Z

Kurset afholdes over 2 x 3 hele kursusdage – Du finder de konkrete datoer i kursusbeskrivelsen, ved at trykke på tilmeld-knappen.

Dato

16.03.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus

EET Danmark A/S
Uddannelse
Ubiquiti Certificeringer

Tilmeld dig EET’s Ubiquiti-certificeringskurser

Dato

17.03.2026

Sted

EET, Ventrupvej 27, 2670 Greve + DBU Hotel & Kursuscenter, Kileparken 27, 8381 Tilst

Danvak
Kursus
DS 428:2019 Komplet kursus om brandsikring af ventilationsanlæg

Den opdaterede standard DS428 indeholder væsentlige forbedringer. Grundlæggende er standarden blevet klart opdelt med funktionskrav, standardmetoder og beregningsmæssige løsninger.

Dato

17.03.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 1, 2630 Taastrup

GN Belysning
Webinar
Gratis webinar: Hvad betyder kravet om dataopsamling for dig som elinstallatør?

De nye krav til dataopsamling rammer direkte ned i hverdag – de påvirker dine byggeprojekter, din dokumentation og den måde, du rådgiver dine kunder på.

Dato

18.03.2026

Tid

14:30

Sted

Microsoft Teams

EET Danmark A/S
Webinar
Adgangskontrol løsninger med EET og Hikvision

Ansigtsgenkendelsesbaseret adgangskontrol - præcis adgang for autoriserede personer

Dato

19.03.2026

Tid

10:00

Guldager A/S
Messe
Ses vi på FOODEXPO 2026?

Vision Watercare deltager på FOODEXPO i Herning, hvor vi står klar til at præsentere vores CTU-filtre til HoReCa-markedet. Med de rette vandfiltreringsløsninger kan caféer, restauranter og hoteller sikre stabil vandkvalitet – til gavn for både udstyr, drift og smag i det endelige produkt. Kom forbi vores stand og hør, hvordan vores løsninger kan bidrage til bedre vandkvalitet i professionelle køkkenmiljøer. Vi glæder os til at møde jer på messen!

Dato

22.03.2026

Tid

10:00

Sted

MCH Messecenter Herning Vardevej 1 7400 Herning Danmark