Flådestyring sparer 11 procent i brændstof

Efter de 29 firmabiler fra Axel Sørensen A/S har fået flådestyring, sparer den travle bornholmske installationsvirksomhed 11 procent brændstof.

Efter indførelsen af flådestyring i Axel Sørensen A/S’ firmabiler, har installationsfirmaet ifølge direktør Brian Taft fået et meget bedre overblik over de kørende enheder og udnyttelsen af dem. PR-foto. .

Hos Axel Sørensen A/S på Bornholm har man så travlt, at man på blot 14 dage i marts ansatte seks nye folk. Det bringer antallet af ansatte op på 44 hos installationsvirksomheden, der påtager sig opgaver inden for el, VVS og ventilation.

Direktør Brian Taft mener, at 2017 tegner rigtig godt og fremhæver, at væksten er skabt på baggrund af en sund virksomhedskultur og villighed til at arbejde med nye teknologier, såsom ordre- og flådestyring. 

Efter indførelsen af GPS-baseret flådestyring fra Ecofleet i Axel Sørensen A/S’ 29 firmabiler, har virksomheden ifølge direktøren fået et meget bedre overblik over de kørende enheder og udnyttelsen af dem.

Læs også: Få mere ud af flådestyring

På kontoret i Rønne har installationsfirmaet tre store skærme; på den ene vises bilernes placering, på den anden bliver der holdt øje med opgaverne i ordrestyringssystemet, og på den tredje vises kalenderen med vigtige datoer og begivenheder.

”Indførelse af flådestyring har sparet os 11 procent i brændstof. Det har også gjort det nemt for medarbejderne at huske deres arbejdstimer på de forskellige pladser, så deres registrering af timer går hurtigere og bliver nemmere”, siger Brian Tarp.

Integreret løsning
Flådestyringsløsningen fra Ecofleet er integreret med sags- og ordresystemet fra Minuba, således at de kørte ruter kan vises direkte i Minuba-systemet og let sammenholdes med de udførte opgaver.

Ligesom hos mange andre firmaer oplevede Axel Sørensen A/S også i starten modstand mod systemet, men nu er alle ifølge direktøren glade for det.

”Medarbejdernes hverdag er blevet nemmere, og deres registrering af arbejdstimer går hurtigere og er mere nøjagtige. Så den tid, der er blevet brugt på at kommunikere hensigten med systemet, er givet godt ud”, mener Brian Tarp.

Læs også: Geberit og Ifö samles for første gang på VVS’17-messen

Han fortæller endvidere, at de ansatte har frihed under ansvar.

”Det er vigtigt, at medarbejderne har det godt, da det sammentømrer virksomheden og forstærker kulturen”, siger Brian Tarp.

- JKK 

KUDSK Service

Sponseret

Kudsk Service sikrer drift under renovering på hotel og konferencecenter

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

04.03.2026Genvex

Sponseret

Vil du vide, hvordan moderne modulbyggeri ser ud? Se med her!

04.03.2026METRO THERM A/S

Sponseret

Kom med til Inspirationsdag 2026

03.03.2026Installator.dk

Kemp & Lauritzen leverer “utilfredsstillende” 2025-resultat

03.03.2026LAN-COM A/S

Sponseret

LAN-COM A/S shortlisted til Scandinavian Business Awards 2026

03.03.2026Installator.dk

Mangel på medarbejdere koster ordrer i installationsbranchen

02.03.2026Lemvigh-Müller A/S

Sponseret

Lemvigh-Müller ansætter Jan Yde Larsen som ny Market Director for stål

02.03.2026Installator.dk

Tidligere DSB-chef bliver bestyrelsesformand i InstallatørGruppen

02.03.2026Installator.dk

Nu dominerer elbilerne totalt blandt private

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Danvak
Kursus
Ventilation fra A til Z

Kurset afholdes over 2 x 3 hele kursusdage – Du finder de konkrete datoer i kursusbeskrivelsen, ved at trykke på tilmeld-knappen.

Dato

03.03.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus

EET Danmark A/S
Webinar
Adgangskontrol løsninger med EET og Milestone

Forbliv sikker med XProtect Open Platform Adgangskontrol

Dato

05.03.2026

Tid

10:00

Sted

Webinar

Dimex
Messe
Intelligente bygninger og bæredygtige installationer i fokus på Light + Building 2026

Når Light + Building åbner dørene i Frankfurt fra 8. til 13. marts 2026, bliver det med et klart fokus på installation, energioptimering og intelligent bygningsdrift. Messen samler ingeniører, installatører, teknikere og arkitekter for at vise, hvordan elektrificering, netværksbaserede systemer og bygningsautomation kan skabe mere bæredygtige og fleksible bygninger.

Dato

08.03.2026

Tid

09:00

Sted

Frankfurt am Main

Danvak
Gå-hjem-møde
Vandinstallationer – kvalitet, sikkerhed og materialer

Professionelle, der arbejder med vandinstallationer, står midt i skærpede myndighedskrav, stigende fokus på drikkevandssikkerhed og voksende forventninger fra både bygherrer og brugere. Danvaks fagtekniske eftermiddag giver et samlet, praksisnært overblik over netop de områder, der lige nu har størst betydning for projektering, udførelse og drift.

Dato

10.03.2026

Tid

13:45

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 1, 2630 Taastrup

EET Danmark A/S
Webinar
Adgangskontrol løsninger med EET og Zenitel

Smart og sikker adgangsstyring med Zenitel Video-intercom

Dato

12.03.2026

Tid

10:00

Dansk Standard
Kursus
Introduktion til OT-cybersikkerhed

Dette endagskursus giver en introduktion til cybersikkerhed for Operationel Teknologi. Få indsigt i relevante standarder og EU-direktiver og hvordan OT bedst rustes mod cybertrusler. Kurset klæder dig og din virksomhed på til at forstå, vurdere og handle på behovet for øget OT-cybersikkerhed.

Dato

13.03.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn