Installatører: Afskaffelsen af håndværkerfradraget øger sort arbejde

Det er ærgerligt, at håndværkerfradraget afskaffes efter årsskiftet, lyder det fra installatørpanelet, som mener, at afskaffelsen vil øge andelen af sort arbejde og gå ud over forretningen.

Håndværkerfradraget er efter alt at dømme historie efter årsskiftet. Hvad synes du om den beslutning?

Michael Sarma, Skovhavens VVS
Jeg synes, det er meget uheldigt. Min oplevelse er, at fradraget meget ofte fungerer som et springbræt, der får folk til at tage den endelige beslutning om at få et stykke arbejde udført.

Håndværkerfradraget har også betydet, at jeg efterhånden meget sjældent bliver spurgt, om jeg kan udføre et stykke arbejde sort. De irriterende forespørgsler vil naturligvis vende tilbage nu, og jeg kan ikke længere svare: ’nej, men du kan trække arbejdslønnen fra i skat’.

Jeg er også træt af, at man stopper fradraget helt, og ikke trapper det langsomt ned. Vi kommer til at opleve travlhed i årets sidste måneder, fordi folk lige skal nå at få fradraget. Og efter årsskiftet vil der så opstå et vakuum, hvor telefonen ikke ringer så meget. Det er ikke hensigtsmæssigt for forretningen.

Flemming Jensen, Roskilde Fjordens El
Jeg mener, det er en forkert beslutning. Først og fremmest er det skidt for beskæftigelsen, og så tror jeg, det har haft en meget gavnlig effekt i bekæmpelsen af sort arbejde, at folk har kunnet trække arbejdslønnen fra.

Jeg laver ikke sort arbejde, men jeg kan mærke, at jeg ikke bliver spurgt om det nær så meget, som før fradraget trådte i kraft. Derfor mener jeg også, at ordningen er selvfinansieret. Når ordningen lukker, vil vi lynhurtigt ryge tilbage til de gamle tilstande, tror jeg.

Jeg vil tro, at der for min virksomheds vedkommende ligger et halvt mandeår i at fjerne ordningen. Men der er trods alt kommet mere gang i hjulene i Danmark det seneste halve år, så det er ikke sådan, at jeg kommer til at fyre folk. Det forventer jeg ikke.

Jesper Knopp, Knopp VVS
Jeg synes, det er lidt ærgerligt. Jeg tror egentlig, at folk vil bestille den samme mængde håndværkertimer, men nu vil forespørgslerne på at få arbejdet uden regning bare komme igen – og det er jo helt sikkert ikke meningen med at stoppe ordningen.

Men jeg vil også sige, at der er begyndt at komme mere gang i markedet, så måske er tidspunktet ikke helt dumt, nu hvor ordningen ikke skal være permanent. I min lille enmandsforretning forventer jeg i hvert fald ikke at mærke nedgang efter årsskiftet, tværtimod tror og håber jeg, at vvs’erne snart vil have lige så travlt som i 2008.
 

Eaton Electric Danmark

Sponseret

Teknisk seminar om 3 fasede UPS

Wygwam Danmark, a division of Niko

Sponseret

Wygwam introducerer P49 og M49 DALI-2 BMS-sensorer fra Niko

Relateret indhold

24.04.2025Installator.dk

Klimaministeren overlevede mistillidsafstemning

23.04.2025Installator.dk

Tidligere ledelse i skandaleramt forsyningsselskab stævnes

23.04.2025Geberit A/S

Sponseret

VVS’25 byder på nyt fokus og en opgradering af en gammel klassiker

23.04.2025Wexøe A/S

Sponseret

Udnævnelse Mikkel Mikaelsen - fokus på øget værdiskabelse og nye stærke koncepter.

22.04.2025Lemvigh-Müller A/S

Sponseret

Lemvigh-Müller er valgt som en af InstallatørGruppens foretrukne grossister

22.04.2025Installator.dk

Rekruttering: Ram de rigtige kandidater – i det rette miljø

22.04.2025Installator.dk

Wavin lancerer Take-Back service af plastrør

22.04.2025Schneider Electric A/S

Sponseret

Schneider Electrics Go Green Competition vender tilbage i 2025 – danske grønne talenter skal i spil

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
KEA - KØBENHAVNS ERHVERVSAKADEMI
Efteruddannelse
Varmepumper - VE-installatør

Vil du være VE-installatør af varmepumper? KEA får dig klar til godkendelse.

Dato

25.04.2025

Tid

08:30

Sted

Hellerup + Online

KEA - KØBENHAVNS ERHVERVSAKADEMI
Efteruddannelse
Kommunikation, samarbejde og byggejura i byggeprocessen

På faget Kommunikation, samarbejde og byggejura i byggeprocessen lærer du at vurdere byggesagens juridiske problemstillinger på baggrund af en juridisk granskning og kunne formidle disse til byggesagens samarbejdspartnere.

Dato

28.04.2025

Tid

08:30

Sted

Hellerup + Online

Avidenz A/S
Kursus
Den lovpligtige arbejdsmiljøuddannelse (Ringsted)

Tag den lovpligtige arbejdsmiljøuddannelse hos Avidenz - autoriseret arbejdsmiljørådgiver.

Dato

29.04.2025

Tid

08:00

Sted

Scandic Ringsted, Nørretorv 57, 4100 Ringsted

KEA - KØBENHAVNS ERHVERVSAKADEMI
Efteruddannelse
Varmeinstallation bolig

Lær at håndtere arbejdet på mindre varmeanlæg med tilhørende automatik.

Dato

30.04.2025

Tid

08:30

Sted

Hellerup

Eaton Electric Danmark
Seminar
Teknisk seminar om 3 fasede UPS - Brøndby

Eaton inviterer til teknisk seminar om 3 fasede UPS. Bliv klogere på hvordan du designer fremtidens UPS-løsninger til bygninger, sundhedssektoren, industrien og datacentre.

Dato

06.05.2025

Tid

07:30

Sted

Gammelager 14, 2605 Brøndby (Hos Solar)

Vølund Varmeteknik A/S
Kursus
🔧 TEKNISK BASISKURSUS varmepumper 🔧

Kurset giver dig kendskab til varmepumpernes styringsprincipper, anlægsopbygning og giver dig en generel viden om opstart af varmepumper - både jordvarme og luft-til-vand varmepumper. Kurset vil indeholde en del praktiske opgaver.

Dato

06.05.2025

Tid

08:30

Sted

Vølund Varmeteknik Industrivej Nord 7B 7400 Herning